SSD | Srovnávací test

Velký srovnávací test M.2 SSD. Ceny stále klesají, při nákupu nesledujte pouze rychlost

Mezi SSD s M.2 rozhraními se vyprofilovaly čtyři kategorie, které se liší výkonem a z toho vyplývající cenou. Má smysl kupovat SSD pro starší rozhraní PCIe 3.0?
Velký srovnávací test M.2 SSD. Ceny stále klesají, při nákupu nesledujte pouze rychlost

Již v roce 2020 jsme v našem tradičním velkém testu SSD přivítali modely, které dokázaly z tehdy relativně nového rozhraní vymáčknout absolutní maximum – sekvenční rychlosti čtení i zápisu přesahující 7 GB/s. O dva roky později se situace příliš nemění: rozhraní PCIe 5.0 se dočkáme nejdříve na letošní podzim a už nyní víme, že současně přijdou SSD, které maximální teoretickou hranici 16 GB/s dokáží naplno vytěžit.

Zatímco dříve výrobci potřebovali k saturaci potenciálu rozhraní tři, respektive dvě generace SSD, u PCIe 5.0 zahltí přenosovou kapacitu už první SSD, které dorazí na trh. Dokazují to první testovací kusy.

Klepněte pro větší obrázek

Toto rychlostní rodeo si začneme užívat spíše až příští rok, nyní stůjme nohama pevně na zemi a podívejme se, co nabízí současný trh. Nabídka výrobců je pestrá, a přestože udávané rychlosti sekvenčního čtení a zápisu jsou určitým měřítkem kvality, neměli byste se na ně zcela spolehnout.

Abecední seznam testovaných modelů

 • Adata Legend 840
 • Adata XPG Gammix S70 Blade
 • Crucial P5 Plus
 • Gigabyte Aorus Gen4 7000
 • Intel 670p
 • Kingston KC3000
 • MSI Spatium M480
 • Patriot P400
 • Patriot VP4300
 • Seagate FireCuda 520
 • Transcend 110Q
 • Transcend 240S
 • WD Black SN770
 • WD Black SN850 Heatsink
 • WD Blue SN570

Čtyři kategorie M.2 SSD

Ve formátu M.2 můžete koupit SSD s rozhraním SATA, které poznáte snadno pomocí dvojice výřezů v konektoru. Rychlosti těchto SSD kopírují běžné 2,5" modely, tedy okolo 550 MB/s čtení i zápis, a nacházejí uplatnění v omezené nabídce buď starších, nebo velmi levných notebooků. V základních deskách pro PC se toto rozhraní nerozšířilo. Současně totiž přišel standard NVMe, který rychlosti posunul na zcela novou úroveň.

Dnes se na trhu profilují čtyři kategorie M.2 NVMe SSD, začneme od nejpomalejších a nejlevnějších:

 1. SSD s rozhraním PCIe 3.0 využívající QLC paměťové čipy: obvykle ta nejlevnější SSD v nabídce, s nízkými rychlostmi a kratší životností. V testu máme dva zástupce: Intel 670p a Transcend 110Q.
 2. SSD s rozhraním PCIe 3.0 využívající TLC paměťové čipy: velmi levné modely s vyšší rychlostí, ty nejlepší saturují rozhraní PCIe 3.0.
 3. Pomalejší SSD s rozhraním PCIe 4.0 využívající TLC paměťové čipy: v tuto chvíli nejatraktivnější kategorie. SSD netopí tolik jako následující kategorie, jsou vhodné do notebooků a míří i do herní konzole PlayStation 5. Pohledem do tabulky zjistíte, že mimo sekvenční rychlosti dokáží v ostatních testech držet krok se špičkou, přitom jsou za výbornou cenu, která se často stává ještě zajímavější u 2TB modelů.
 4. Špičková SSD s rozhraním PCIe 4.0 využívající TLC paměťové čipy: nejdražší SSD saturující možnosti rozhraní, sekvenční rychlosti čtení a zápisu přesahující hranici 7 GB/s. Nevýhodou je vedle ceny i obecně vyšší míra zahřívání a z toho plynoucí nutnost instalace pasivního chladiče.

Po uvedení špičkových modelů se výrobci zaměřili právě na třetí kategorii pomalejších a cenově atraktivnějších PCIe 4.0 SSD. S jejich příchodem velmi příjemně spadla cena PCIe 3.0 modelů a NVMe modely se tak cenou srovnaly se starší SATA technologií.

Získejte neomezený přístup a Živě bez reklam už za 41 Kč měsíčně

Témata článku: Články z Computeru, SSD, Srovnávací test, Srovnání, FireCuda, Pevné disky SSD na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
Naprogramovali jsme počítadlo cyklistů do lesa. Na dvě tužkovky vydrží Jirkovi celou sezónu

Naprogramovali jsme počítadlo cyklistů do lesa. Na dvě tužkovky vydrží Jirkovi celou sezónu

** Stavíme jednoduché počítadlo lidí na baterii ** Jaké komponenty se nabízejí? ** Zkusíme si to na stavebnici Tower

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektroniku
15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme 15 tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián
Mapy.czMapyTipy
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware