SSD | Srovnávací test

Velký srovnávací test M.2 SSD. Ceny stále klesají, při nákupu nesledujte pouze rychlost

Mezi SSD s M.2 rozhraními se vyprofilovaly čtyři kategorie, které se liší výkonem a z toho vyplývající cenou. Má smysl kupovat SSD pro starší rozhraní PCIe 3.0?

Již v roce 2020 jsme v našem tradičním velkém testu SSD přivítali modely, které dokázaly z tehdy relativně nového rozhraní vymáčknout absolutní maximum – sekvenční rychlosti čtení i zápisu přesahující 7 GB/s. O dva roky později se situace příliš nemění: rozhraní PCIe 5.0 se dočkáme nejdříve na letošní podzim a už nyní víme, že současně přijdou SSD, které maximální teoretickou hranici 16 GB/s dokáží naplno vytěžit.

Zatímco dříve výrobci potřebovali k saturaci potenciálu rozhraní tři, respektive dvě generace SSD, u PCIe 5.0 zahltí přenosovou kapacitu už první SSD, které dorazí na trh. Dokazují to první testovací kusy.

Klepněte pro větší obrázek

Toto rychlostní rodeo si začneme užívat spíše až příští rok, nyní stůjme nohama pevně na zemi a podívejme se, co nabízí současný trh. Nabídka výrobců je pestrá, a přestože udávané rychlosti sekvenčního čtení a zápisu jsou určitým měřítkem kvality, neměli byste se na ně zcela spolehnout.

Abecední seznam testovaných modelů

 • Adata Legend 840
 • Adata XPG Gammix S70 Blade
 • Crucial P5 Plus
 • Gigabyte Aorus Gen4 7000
 • Intel 670p
 • Kingston KC3000
 • MSI Spatium M480
 • Patriot P400
 • Patriot VP4300
 • Seagate FireCuda 520
 • Transcend 110Q
 • Transcend 240S
 • WD Black SN770
 • WD Black SN850 Heatsink
 • WD Blue SN570

Čtyři kategorie M.2 SSD

Ve formátu M.2 můžete koupit SSD s rozhraním SATA, které poznáte snadno pomocí dvojice výřezů v konektoru. Rychlosti těchto SSD kopírují běžné 2,5" modely, tedy okolo 550 MB/s čtení i zápis, a nacházejí uplatnění v omezené nabídce buď starších, nebo velmi levných notebooků. V základních deskách pro PC se toto rozhraní nerozšířilo. Současně totiž přišel standard NVMe, který rychlosti posunul na zcela novou úroveň.

Dnes se na trhu profilují čtyři kategorie M.2 NVMe SSD, začneme od nejpomalejších a nejlevnějších:

 1. SSD s rozhraním PCIe 3.0 využívající QLC paměťové čipy: obvykle ta nejlevnější SSD v nabídce, s nízkými rychlostmi a kratší životností. V testu máme dva zástupce: Intel 670p a Transcend 110Q.
 2. SSD s rozhraním PCIe 3.0 využívající TLC paměťové čipy: velmi levné modely s vyšší rychlostí, ty nejlepší saturují rozhraní PCIe 3.0.
 3. Pomalejší SSD s rozhraním PCIe 4.0 využívající TLC paměťové čipy: v tuto chvíli nejatraktivnější kategorie. SSD netopí tolik jako následující kategorie, jsou vhodné do notebooků a míří i do herní konzole PlayStation 5. Pohledem do tabulky zjistíte, že mimo sekvenční rychlosti dokáží v ostatních testech držet krok se špičkou, přitom jsou za výbornou cenu, která se často stává ještě zajímavější u 2TB modelů.
 4. Špičková SSD s rozhraním PCIe 4.0 využívající TLC paměťové čipy: nejdražší SSD saturující možnosti rozhraní, sekvenční rychlosti čtení a zápisu přesahující hranici 7 GB/s. Nevýhodou je vedle ceny i obecně vyšší míra zahřívání a z toho plynoucí nutnost instalace pasivního chladiče.

Po uvedení špičkových modelů se výrobci zaměřili právě na třetí kategorii pomalejších a cenově atraktivnějších PCIe 4.0 SSD. S jejich příchodem velmi příjemně spadla cena PCIe 3.0 modelů a NVMe modely se tak cenou srovnaly se starší SATA technologií.

V pokračování pro předplatitele také najdete

Pořadí srovnávacího testu a popis jednotlivých modelů.

Podrobné tabulky s parametry a hodnocením.

Situace na trhu SSD.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Nebo samostatné Živě Premium

Témata článku: Články z Computeru, SSD, Srovnávací test, Srovnání, FireCuda, Pevné disky SSD na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

** Země podle všeho není nejlepším ze všech možných světů, alespoň pokud jde o obyvatelnost lidmi ** Máme štěstí, že jsme naživu ** U superzemí, tedy planet větších než Země a menších než ledoví obři jako Uran nebo Neptun, to je jiné

Stanislav Mihulka
ZeměAstronomie
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

** BeReal je novou hvězdou mezi sociálními sítěmi ** Ukazuje pouze všední realitu běžných dní ** Aplikace vám jednou denně dá dvě minuty na poslání vlastní fotky

Martin Chroust
BeRealMobilní aplikaceSociální sítě
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru