Srovnávací test

Velký srovnávací test levných 24" a 27" monitorů. Za větší plochu, lepší rozlišení a funkce připlatíte dva tisíce

I mezi levnými monitory jsou výborné modely, které poslouží náročnějším uživatelům. V tomto testu najdete nejlepší cenově dostupné 24" Full HD a 27" QHD monitory pro nejrůznější způsoby používání.

V tomto srovnávacím testu hledáme nejlepší levné monitory, které poslouží pro jakékoli účely. Otestovali jsme 24" Full HD i 27" QHD monitory, protože cenové rozdíly mezi oběma kategoriemi jsou natolik malé, že mnoho kupujících bude uvažovat o větší úhlopříčce. Pro 24" Full HD monitory jsme zvolili cenový limit 5 000 Kč a pro 27" QHD modely 6 500 Kč. Do testu jsme vybírali univerzální modely pro kancelář, na multimédia i hraní, ale i monitory více zaměřené na jednu z těchto oblastí. Výsledkem je pestrý test, který pomůže vybrat cenově dostupný displej pro jakékoli účely.

Rozdíly mezi oběma kategoriemi nejsou jen v ceně, úhlopříčce a rozlišení. S vyšší cenou QHD monitorů se většinou dočkáte i lepší ergonomie, kvalitnějšího panelu, a hlavně dodatečných funkcí. To je lákavé zejména pro kancelářskou práci, kdy oceníte větší pracovní plochu, ale i USB-C, KVM přepínač nebo pokročilé filtry modrého světla. Hráči zase ocení jemnější obraz, ale musí mít dostatečně výkonný počítač, aby dokázal vyšší rozlišení využít.

Abecední seznam testovaných modelů

24" monitory s rozlišením FullHD:

 • Acer KA242YEbi
 • AOC 24G4X
 • Asus VY249HGE
 • HP 524sf
 • Lenovo ThinkVision T24v-30
 • LG Ultragear 24GQ50F
 • MSI Gaming G2422C
 • Philips 24E1N5300HE
 • Samsung S43GC
 • Viewsonic VG2408A-MHD

27" monitory s rozlišením QHD:

 • Acer CB271Ubmiprux
 • AOC CQ27G2S
 • HP OMEN 27q
 • Lenovo Gaming G27qc-30
 • LG Ultragear 27GR75Q
 • MSI Modern MD272QXPW
 • Philips 27E1N5600HE
 • Samsung G51C

Nejlevnější displeje nedávají smysl

Ceny monitorů začínají okolo 2 000 Kč, nicméně narazíte na spoustu problémů. Takový displej nenabídne dobrou ergonomii, filtr modrého světla a určitě nemůžete počítat s dobrými barvami nebo rychlou odezvou. Když monitor budete používat pravidelně, i malý příplatek pomůže s tím, abyste si při jeho používání neničili zdraví špatným sezením nebo modrým světlem.

Pokud ovšem monitor využíváte často, za větší příplatek můžete získat dodatečné funkce, které vám výrazně ušetří práci. Může jít třeba o USB rozbočovač, připojení notebooku pomocí jednoho USB-C kabelu, který se stará nejen o přenos obrazu, ale i o dobíjení laptopu a přenosu dat do USB rozbočovače. Hráči zase ocení vyšší obnovovací frekvence, nižší input lag nebo lepší vnímanou ostrost obrazu při pohybu.

 

Rozdíl mezi kvalitním 24" a 27" monitorem jsou asi 2 000 Kč, což je mnohdy smysluplný příplatek za větší obrazovku a pokročilejší funkce

 

V tomto testu se nesoustředíme na úplně nejlevnější modely, ale vybrali jsme velmi levné monitory, po kterých už má smysl se dívat. Již okolo 3 000 Kč naleznete velmi zajímavé modely s dobrými panely, které poslouží i pro mírně náročné uživatele. Okolo 4 000 Kč lze nalézt povedené 24" Full HD modely a asi za 6 000 Kč už jsou na trhu velmi dobré 27" QHD monitory. Pro drtivou většinu kupujících poslední dvě zmíněné částky představují i horní limit, který dává smysl za monitor utratit – dražší modely již mají výrazně horší poměr cena/výkon. Vyšší ceny mají význam až u monitorů s většími úhlopříčkami, nebo pokud vyžadujete specifické a konkrétní funkce či parametry.

Kombinace hraní a práce

Stále více a více se stírá rozdíl mezi kancelářskými a herními monitory. Dnes již běžně narazíte na kancelářský monitor, na kterém si solidně zahrajete hry. Ale také mnoho herních monitorů má dobrou ergonomii nebo přesné barvy. Obě kategorie se stále liší ve funkcích, takže USB-C je jen u dražších herních monitorů a kancelářské monitory zase nemají herní funkce a někdy se trápí třeba s adaptivní synchronizací.

Pozitivním trendem poslední doby je rozšiřování 100Hz panelů do kancelářských monitorů. To se neděje kvůli tomu, aby se z nich staly herní monitory, ale protože vyšší obnovovací frekvence napomůže i při běžném používání počítače. Například se dočkáte plynulejšího posouvání internetových stránek nebo dokumentů. Až jako bonus je, že takové monitory nejsou špatné pro nenáročné hraní, tedy pro příležitostné hráče.

I mezi levnými monitory vyberete takové, které jsou výborné na hraní a dostatečné na kancelář, případně výborné na kancelář a dostatečné na hraní. Pokud tedy máte jednu prioritní oblast, seženete monitor, který nebude špatný ani pro další styly použití. Ovšem pokud potřebujete perfektní monitor ve všech ohledech, budete si muset výrazně připlatit.

Očekávejte i kompromisy

S nižší cenou výrobci šetří i na použitých panelech, takže kromě IPS technologie u některých monitorů narazíte i na VA. Panely typu VA nejsou automaticky horší než IPS, ale přinášejí větší výzvy ohledně optimalizace a u levných monitorů se u nich častěji objevují problémy. Hráčům bude vadit vyšší míra ghostingu a celkově horší pixelová odezva, pro kancelářské a multimediální použití mohou být problémem horší pozorovací úhly nebo často méně přesné barvy. IPS panely jsou tedy jistější volbou.

6f69e63d-000a-4fdb-8659-9e3dcdb141d9
Zabudovaná kamera je příjemným bonusem, u všech monitorů měla i mechanickou krytku. Kamery jsou většinou připevněné pod úhlem a ten ne vždy bude odpovídat naklonění monitoru, může se tedy stát, že kamera bude mířit jinam a pro její použití budete muset přenastavit monitor do méně příjemné pozice.

Ačkoli některé monitory již mají zabudované kamery a mikrofony, neočekávejte od nich převratnou kvalitu. Stále se pohybujeme mezi velmi levnými monitory a kvalitativně se tyto součásti pohybují na úrovni levných notebooků spíše než webkamer. Pokud chcete kvalitní záznam obrazu a zvuku, vždy bude jistějším řešením dokoupení samostatné webkamery.

Zabudované reproduktory mohou znít lákavě, protože eliminují potřebu dokoupit další příslušenství za tisíce korun. Jenže kvalitativně i levné drátové reproduktory k počítači předčí naprostou většinu zabudovaných repráků, zejména u takto levných monitorů. Pro základní potřebu jsou reproduktory v monitorech použitelné, u Lenova ThinkVision T24v-30 jsou dobré i na filmy, ale pro poslech hudby si pořiďte kvalitní samostatné bedny.

Na co se dále soustředit?

První požadavek směřuje na kvalitní stojan, který u takto levných monitorů není samozřejmostí. Nastavení výšky je klíčové pro zdravé a pohodlné používání monitoru, náklon bývá samozřejmostí a pivot se hodí pro určité situace. Druhým parametrem ke sledování má být jas, ať už jde o ten maximální pro používání monitoru za slunného dne, nebo o ten minimální pro komfortní používání v noci.

77f3c2af-d594-4924-9e66-c6305b8e7a38
Tlačítka na monitoru nemusí sloužit pouze pro ovládání OSD menu. Lenovo ThinkVision umožní ovládat hovory nebo hlasitost zvuku, klasické ovládání monitoru probíhá skrze joystick na zadní straně

Některé monitory v testu mají USB-C a zpětné nabíjení, jeden má i KVM přepínač a samozřejmostí není ani USB hub. Tyto vlastnosti nevyžaduje každý, a především záleží na stylu používání monitoru – třeba jestli máte desktop i laptop. Herní monitory se soustředí spíše na různé úrovně černé pro vytažení kresby ze stínů, kancelářské zase na funkce jako omezení modrého světla.

Z multimediálních parametrů se můžete soustředit na rovnoměrnost podsvícení, která je i u nejhoršího testovaného monitoru bezproblémová. Větší rozdíly byly v barevné odchylce ΔE, tedy v přesnosti barev. Ne každý monitor má dobrý režim umožňující zobrazit přesné barvy v sRGB gamutu, což chcete pro většinu vizuálního obsahu v SDR (HDR tyto monitory neumí). Také jsme měřili, jak moc se liší ΔE po celé ploše displeje nebo procentuální pokrytí sRGB gamutu, což 100% zvládly zejména ty monitory, které gamut přesahovaly a měly spíše nepřesné barvy. Optimální hodnoty jsou okolo 98 %.

aac69d07-2c8a-4dfd-b98f-30d7439d1275
I na zádech monitorů lze nalézt zajímavé vychytávky. Typicky se jedná o poutko na vedení kabeláže, v tomto případě Acer přidal stativový závit na foťák či kameru.

Vybrat dobrý monitor je alchymie, protože se můžete dívat po desítkách různých parametrů a v nich musíte mít některé vytipované jako důležité pro svůj způsob využití. Každý testovaný monitor má alespoň jednu malou slabinu a najít perfektní monitor je skoro nemožné, nebo si za něj musíte znatelně připlatit. Najít téměř dokonalý monitor nebo model pro vás pomohou dvě podrobné výsledkové tabulky – zvlášť oddělujeme 24" Full HD a 27" QHD monitory.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu pro předplatitele

Chci Premium a Živě.cz bez reklam Od 41 Kč měsíčně
Diskuze (7) Další článek: Zemřel teoretický fyzik Peter Higgs. Nositel Nobelovy ceny před 60 lety předpověděl existenci božské částice

Témata článku: , , , , ,