Mechanické klávesnice nejsou jen doménou hráčů. S klesajícími cenami si je můžete pořídit i jako spolehlivé a pohodlné pracovní modely. Otestovali jsme jich hned osm v cenovém rozpětí 1 000–3 500 Kč.
Ceny mechanických klávesnic v posledních letech výrazně klesly a jak ukázal náš test, použitelný model lze sehnat za tisícovku. Pokud tedy nepatříte k neoblomným fanouškům nízkoprofilových klávesnic notebookového typu, v každém případě doporučujeme pořídit model s mechanickými spínači. Jejich chod je příjemnější, jistější a zároveň jsou mnohem odolnější.
Zatímco u těch membránových dochází v průběhu let k opotřebování a nejfrekventovanější klávesy mohou přestávat reagovat nebo vyžadují silnější úder, u mechaniky se to nestane. To ostatně potvrzují i dlouhodobé testy zahraničních kolegů, kteří se na mechanické spínače specializují.
Mechanické klávesnice zdaleka neslouží jen k hraní – pokud zvolíte správný typ spínače, budete nadmíru spokojeni i při náročnějším tvoření textů, zdrojového kódu nebo jiného typu práce. Při výběru pracovní klávesnice se zároveň nenechte odradit svítícími modely, jež jednoznačně míří na hráče – podsvícení lze v drtivé většině buď kompletně vypnout, nebo jej nastavit do statické bílé barvy, která je ideálem pro viditelnost popisků.
Abecední seznam testovaných modelů
- AOC GK700
- Cooler Master CK352
- CZC.Gaming Hexblade
- Logitech G413 SE
- SPC Gear GK650K
- SteelSeries Apex 5
- Trust GXT 863 Mazz
- Yenkee Panzer
Lineární vs. taktilní
U mechanických spínačů většinou najdete označení barvou, která vychází z původních typů od německé firmy Cherry. Ta se stala v tomto oboru průkopníkem a dodnes patří ke špičce ve vývoji. Hlavní typy spínačů jsou tři: lineární (červené), hnědé (taktilní) a modré (taktilní s kliknutím). Zatímco ty lineární kladou v celém průběhu stisku stejný odpor, u hnědých a modrých dojde v okamžiku sepnutí k uvolnění odporu. U modrých se tak navíc stane se slyšitelným kliknutím, které je ještě hlučnější než u myši.
Lineární jsou považovány za nejuniverzálnější – užijete si na nich většinu herních žánrů a zároveň se na nich dobře píše. Taktilní zase často volí hráči rychlých žánrů, jako jsou FPS nebo MOBA hry. Stisk, a především odezva je u těchto spínačů zřetelnější, a tudíž i jistější. Pokud tedy nejste opravdu náruživým hráčem, doporučujeme minimálně na seznámení s mechanickými spínači červenou lineární variantu.
Čínských klonů mechanických spínačů se nebojte. Fungují stejně jako předloha a mají i dlouhou životnost
Někteří výrobci jako SteelSeries, Logitech nebo HyperX si vyvíjí vlastní spínače, které těmito typickými barvami neoznačují. Vždy ale v jejich parametrech najdete jejich typ a takřka ve všech případech budou fungovat velmi podobně včetně kladeného odporu a výšky bodu sepnutí. U levnějších klávesnic standardně najdete čínské klony spínačů Cherry – mezi nejrozšířenější náleží dvojice Kailh a Outemu. Z pohledu funkčnosti jde o takřka identické spínače, jedinou otázkou tak může být mechanická odolnost po několika rocích fungování. Dlouhodobé testy ale ukazují, že ani po řadě let a mnoha desítkách milionů stisknutí na své jakosti neztrácí. Při nákupu tak není potřeba mít obavy.
Jde to i s češtinou
Obtíží může být při výběru (ne)dostatek dostupných modelů s českými popisky, pokud na nich trváte. Zatímco pro hráče nemusí jít o důležitý parametr, u pracovní klávesnice už to může být nutnost. Jsme tedy rádi, že se situace v průběhu posledních dvou let výrazně zlepšila. Zatímco do roku 2020 nebylo takřka možné sehnat mechanickou klávesnici s českými znaky, nyní je situace o poznání lepší. Což ostatně dokazuje i náš test. Bokem zůstávají v tomto ohledu velcí výrobci, pro které není tuzemský trh natolik zajímavý, aby pro něj nechali vyrobit české popisky. U podsvícených klávesnic (což mechanické standardně jsou) zároveň nesmí jít o pouhý polep, ale opravdu vyleptané popisky, které umožní průchod světla. To je ostatně odpovědí na otázku, zda lze zakoupit nečeskou klávesnici a opatřit ji dodatečným polepem – lze, ale bez podsvícení těchto českých znaků.
Podsvícení u většiny hráčů bude hrát především designovou roli – blikající periferie i komponenty jsou zkrátka trendem. I pro práci se ale podsvícení hodí – může zvýraznit kontrast popisků, a především umožňuje pohodlnější fungování třeba v šeru. Regulace a nastavení přitom může probíhat přímo na klávesnici pomocí několika zkratek anebo v dodávané aplikaci. Ta umožňuje nastavení barev a světelných efektů. Jak ale ukázal náš test, dostupnost konfigurační aplikace není samozřejmostí – hned tři modely z testu ji nenabízí.
Kromě podsvícení samotných kláves přidávají výrobci světelné efekty i na základny klávesnic – tady u modelu Cooler Master
U menších výrobců je to docela logická volba – jednak jde o další náklad, především ale o starost s podporou a údržbou softwaru. A ta nemusí být při dnešní frekvenci systémových aktualizací jednoduchá. U Logitechu, který má svoji aplikaci pro většinu herního hardwaru, nás však absence u testovaného modelu zarazila, a je tady vidět především snaha oddělit levnější model od dražších řad.
Ergonomie na prvním místě
Pokud odmyslíme výstřelky v podobě rozpůlených a prohnutých klávesnic, vlastně na této periferii nelze vymyslet nic zázračného k většímu pohodlí. Výrazně k němu ale může přispět vhodná opěrka zápěstí. Tu někteří výrobci přidávají v polstrované podobě, která především několikahodinové psaní nebo hraní výrazně zpříjemní.
Yenkee a CZC zvolili opěrku zápěstí přichycenou šrouby. Sice lze v případě potřeby odmontovat, není to ale tak pohodlné jako v případě magnetů
U mechanických klávesnic je přitom opěrka ještě důležitější – většinou jsou vyšší jak jejich základny, tak samotné klávesy a zápěstí bez opěrky potom může být nepříjemně zalomené. A ještě příjemnější je, pokud lze opěrka snadno odepnout – ideálem tak je připevnění pouze pomocí silných magnetů.
V pokračování pro předplatitele také najdete
Pořadí klávesnic od objektivně nejlepší po nejslabší.
Podrobné tabulky se srovnáním parametrů. Vysvětlíme testovací metodiku.
Vyzdvihneme důležité vlastnosti, naopak filtrujeme ty méně potřebné.
Chci Premium a Živě.cz bez reklam
Od 41 Kč měsíčně