Velký srovnávací test 21 flashdisků

Více než dvacet flash disků s kapacitou 4 GB ve velkém testu. Který je nejrychlejší, nejodolnější, zkrátka nejlepší?

Určitě to znáte – potřebujete přenést soubory a ejhle - žádné prázdné CD nebo DVD. Tak a co teď? Co takhle zkopírovat data na flashdisk? Přeci jenom to pohodlnější a efektivnější než data vypalovat, posílat stovky souborů přes internet nebo přenášet systémový disk. Navíc takové CD/DVD se vám může zlomit nebo poškrábat, systémový nebo i externí disk relativně malým nárazem poškodit a internet dokonce i v dnešní době nemusí být na každém místě dostupný. Pro pořízení flashdisku tak mluví jejich odolnost, kdy běžné flashdisky přežijí bez újmy na funkčnosti i opakovaný pád na podlahu a ty lepší modely můžete klidně i vyprat v pračce, vařit v hrnci, přejet autem. Dalším plusem je určitě i cena, kdy nejlevnější 1GB modely pořídíte už kolem 130 korun. V našem testu se zaměříme na flashdisky s kapacitou 4 GB.

Test připravil Czech Computerwww.czechcomputer.cz (placená inzerce)

Klepněte pro větší obrázek 

Které modely byly testovány?

 • Kingston DataTraveler Mini Migo Edition
 • Kingston DataTraveler HyperX
 • A-Data PD9
 • A-Data PD15
 • A-Data PD16
 • A-Data C701
 • A-Data S701
 • Apacer Handy Steno AH160
 • Apacer Handy Steno AH222
 • Apacer Handy Steno AH225
 • Corsair Flash Voyager
 • Corsair Padlock
 • Pretec i-Disk BulletProof
 • Pretec i-Disk Tiny Luxury
 • Pretec i-Disk Tango
 • Canyon Aluminium
 • Canyon Rainbow Drive
 • Canyon Rubber
 • Kingmax Super Stick
 • Patriot Xporter Extreme Performance
 • OCZ Rally2
Klepněte pro větší obrázek
Všech 21 ještě zabalených flashdisků

Sečteno a podtrženo, máme v testu celkově 84 GB ve flash pamětech. Tak a teď si pojďme konečně jednotlivé modely podrobně rozebrat.  

Kingston DataTraveler Mini Migo Edition

Jako první byl vybalen tento nenápadný flashdisk Kingston s označením DataTraveler Mini Migo Edition. Co se týká vzhledu a funkčnosti, tak je určitě dobře, že se nedá krytka USB konektoru ztratit – je totiž posouvací. Buď je USB konektor zakrytý, a je tak alespoň částečně chráněn, nebo pro připojení do počítače jednoduše pohyblivou část posunete a disk připojíte. Velikostně patří rozhodně k těm menším, rozměry 17.8 x 36 x 10.3 jsou určitě příjemné a váha je zanedbatelná. Žlutá dioda indikující čtení/zápis už asi nikoho nepřekvapí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Obaly Kingstonu jsou hezky jednoduché • zavřeno • otevřeno

Zajímavostí u tohoto disku je software, který k němu dostanete – pomocí něj můžete na operačních systémech Windows synchronizovat svoje nastavení (například záložky v Internet Exploreru nebo Firefoxu, data na ploše, zprávy z emailových klientů) s více počítači. Kolik lidí tento SW využije, je otázka, ale věřím, že se určitě tací najdou. Pro synchronizace mezi dvěma počítači to může být dobrá věc. V balení kromě flashdisku, poutka a velmi stručného manuálu v cizích jazycích už nic nenajdete. Co mě na flashdisku vadilo, byla paradoxně posouvací krytka – jde posouvat až moc ztuha a napadá mě taky otázka, jak dlouho vydrží plnit svojí funkci.

Kingston DataTraveler Mini Migo Edition
plusymínusy
USB krytka se nedá ztratitKrytka se posouvá až moc ztuha
Rozměry a Váha 
Software 
Cena: 446 Kč *

Kingston DataTraveler HyperX

Druhým zástupcem Kingstonu v testu byla tato novinka s názvem DataTraveler HyperX. Ani zde se nemusíte bát ztráty krytky, protože zde ani žádná není. Místo pohyblivé krytky je zde tentokrát pohyblivý USB konektor – je vysouvací. Disk je laděn do „kingstonovsky modré“ a působí velmi kvalitně a bytelně. Není sice nejmenší ani rozhodně nejlehčí z testu, ale naopak by měl atakovat přední příčky, co se týče rychlosti. Papírových 30/20 MB/s pro čtení/zápis sice s hvězdičkou, že jsou výsledky založené na „interním testování“, vypadá výborně. Určitě tak bude zajímavé disk otestovat a srovnat papírovou hodnotu s reálnou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
DataTraveler HyperX • USB konektor se vysouvá

Stejně jako s předchozím modelem Kingstonu dostanete v balení poutko a cizojazyčný manuál, který v podstatě jen říká, že moderní operační systémy nepotřebují ovladače a že stačí disk zasunout do volného USB portu. Na flashdisku sice není žádný SW, ale jsou tam odkazy, kde si můžete stáhnout a hrát po dobu 10 dní zdarma World of Warcraft. Stejně jako bratříček je disk opatřen LED diodou – tentokráte však v modré barvě.

Kingston DataTraveler HyperX
plusymínusy
Vysouvací USB konektor        Cena        
Vzhled a kvalita zpracování 
Papírové parametry 
Cena: 1616 Kč *

A-Data PD9

Flashdisků A-Data se v testu sešlo nejvíce – konkrétně pět. Tento s modelovým označením PD9 se snaží hlavně upoutat svou cenou, kdy je to vlastně vůbec nejlevnější „flashka“ v testu. Svým designem rozhodně nikoho neurazí, ale ani nenadchne. Flashdisk je vyroben z průsvitného plastu zbarveného do tmavě modra, přičemž krytka je z plastu čistě průhledného – bohužel není nijak k tělu flashdisku připevněna, takže se nám nešikovnějším může stát, že ji brzy ztratíme.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
A-Data PD9, to je klasický flashdisk • všimněte si velkého paměťového čipu prosvítajícího přes plast

Disk je po připojení do počítače prázdný, ale kdo by také u nejlevnějšího zástupce něco čekal – alespoň tak není dále zvyšována cena výrobku. Činnost je signalizována žlutou blikající diodou a alespoň má disk ouško, tak si jej můžete připnout třeba na klíče.

A-Data PD9
plusymínusy
CenaÚplně obyčejný flashdisk
Jednoduchost 
Cena: 372 Kč *

A-Data PD15

Nebýt Kingmaxu, tak má v testu zastoupený A-Data jak nejlevnější model, tak model nejmenší. A-Data PD15 je skutečně už na první pohled miniaturní disk. Po rozbalení se možná budete divit, jak že se tato „flashka“ zapojuje, protože nemá běžný USB konektor, ale jenom jakousi minimalisticky redukovanou verzi bez kovového rámečku, ale nelekejte se - do USB portu jde zastrčit úplně normálně, musíte si akorát dát pozor, abyste ji nezapojili opačně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Velikostně je skutečně úplně někde jinde oproti konkurenci

Jakákoliv signalizační dioda se samozřejmě na disk už nevešla. V příslušenství nenalezneme sice žádný extra bonus v podobě SW, ale alespoň je v balení přítomen drobný gumový obal ve tvaru sáčku – má snad sloužit pro ochranu disku, ale stejně je tento disk určen spíše pro opatrnější jedince, protože je skutečně maličký a působí i přes kvalitní zpracování jako velmi lehce poškoditelný.

A-Data PD15
plusymínusy
Velmi malé rozměryHorší odolnost
Nízká hmotnost Absence LED diody
Cena Snadno se ztratí
Cena: 412 Kč *

A-Data PD16

Další zástupce - PD16 firmy A-Data se pokouší upoutat svým kovovým tělem ve vínové barvě. Tedy tělo je tvořeno z větší části kovem a na zbytek je použit průsvitný plast černé barvy, přes který prosvítá při přenosu souborů žlutá dioda. Krytka je volně nastrčena na USB konektor, bez jakéhokoliv řetízku, který by minimalizoval šanci, že ji někde zapomeneme, ale musíme výrobci přičíst k dobru, že lze krytku přidělat také na druhou stranu disku, takže alespoň tak se snižuje riziko ztráty.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Krytku lze nasunout na druhý konec

K samotné „flashce“ kromě plastového obalu a papírového „letáku“, kde se nic podstatného nedovíte, už nic nedostanete – to ale většině uživatelů nevadí. Jenom mě tak napadá připomínka, že výrobce mohl použít nějaký kvalitnější plast – ouško, které je z něj vyrobené, vypadá, že při hrubším zacházením praskne.

A-Data PD16
plusymínusy
Hliníkový obalxx
Možnost nasunutí krytky
na druhou stranu
Použitý plast 
Cena: 501 Kč *

A-Data C701

Celoplastový A-Data C701 vypadá na první pohled určitě zajímavě, průhledný jasně červený plast – kdy je částečně vidět na elektroniku, perforovaná krytka s trojúhelníkovým vzorem ladí s podobně upraveným zbytkem těla a vše to dokresluje oranžová dioda, která při práci skrze tělo problikává. Je tak škoda, že po vybalení působí flashdisk velmi křehce – zvláště jeho až příliš proděravěná krytka. Osobně si netroufnu odhadovat, jestli by C701 přežila pád na tvrdou podlahu bez toho, aby někde něco prasklo.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Zajímavostí je na obalu přelepený popisek „Support Windows Readyboost“ – že by rychlost „flashky“ špatně změřili a pak začali obaly přelepovat? Nebo že by měli ještě staré obaly a do disků dávali už nové horší a levnější čipy, které prostě na Readyboost nestačí?  

A-Data C701
plusymínusy
CenaKřehkost plastu
(hlavně krytka)
Netradiční design Přelepené „Support
Windows ReadyBoost“
Cena: 408 Kč *

A-Data S701

Poslední testovaný kousek S701 taiwanské firmy A-Data mě mile překvapil. Už kruhovým balením se odlišuje od ostatních, ale teprve po rozstříhání plastového obalu a vybalení flashdisku nastává to překvapení – disk je velmi dobře dílensky zpracovaný. Vypadá velmi bytelně, všechno hezky doléhá, nikde se nic nekýve a ani neodlupuje. Dobré také je, že není opatřen krytkou, ale zminiaturizovaným USB konektorem. Ten je mimochodem vysunovací podobně jako u Kingstonu – celkově ale v menším provedení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vysouvání USB konektoru je řešeno stejně jako u Kinstonu DataTraveler HyperX

Disk je maličký – je srovnatelný s diskem Kingston DataTraveler Mini, ale je o něco těžší – váhu mu přidává polokovový obal, alespoň tak vypadá bytelněji a kvalitněji. S flashdiskem dostanete jen a pouze poutko – to má ale také kovovou část a je opatřeno logem firmy A-Data. Celkově na mě velmi tento flashdisk zapůsobil velmi dobře – je malý, kvalitně zpracovaný a i po vzhledové stránce vám určitě ostudu dělat nebude. 

A-Data S701
plusymínusy
Vysouvací USB konektorVětší váha než plastové modely
Kvalita zpracování 
Rozměry 
Cena: 583 Kč *

* uvedené ceny jsou pouze orientační a platí k datu uveřejnění článku

Témata článku: Internet, Srovnávací test, Rubber, Tango, Víčko, Pomalý přenos, Velký blok, Odolný disk, Hardwarová ochrana, Jasnost, Velký test, Nejpomalejší model, Corsair Voyager, Velký, Centrum, Test, Voyager, Prodlužovací kabel, Tanga, Handy, Centra, Štíhlý design, TES, Kingstone, GumákSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Recenze hry Soulstice. Záchrana světa s dvojicí sester se proměnila v solidní chaos

Recenze hry Soulstice. Záchrana světa s dvojicí sester se proměnila v solidní chaos

Svět se blíží ke svému konci, ale naděje na záchranu ještě existuje. Vydáme se zacelit trhlinu v prostoru. Mají nadřízení tak velkou důvěru v naše schopnosti nebo nás poslali na smrt?  

Martin Nahodil
SoulsticePS5Recenze
Ruský koronavirus dokáže nakazit člověka. Imunita proti covidu ně něj nezabírá

Ruský koronavirus dokáže nakazit člověka. Imunita proti covidu ně něj nezabírá

** Koronavirus Khosta-2 přenášejí netopýři v okolí černomořského střediska Soči ** Ruští virologové ho považovali za neškodného pro člověka ** Teď se američtí vědci postarali o radikální přehodnocení tohoto názoru

Jaroslav Petr
KoronavirusRusko
Overwatch 2 odstraní požadavek na ověření přes SMS. Neplatí to ale pro všechny hráče

Overwatch 2 odstraní požadavek na ověření přes SMS. Neplatí to ale pro všechny hráče

Novinka od Blizzardu otevřela všem hráčům své brány zdarma a neobešlo se to bez problémů.

Martin Nahodil
Overwatch 2
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Kde se vzala potřeba velkých operačních pamětí v telefonech a kolik RAM zabírá Android?

Kde se vzala potřeba velkých operačních pamětí v telefonech a kolik RAM zabírá Android?

** RAM je po procesoru druhým nejdůležitějším HW parametrem ** Stará se o rychlý multitasking a o svižné načítání dat ** Věděli jste, kolik v RAM průměrně zabírá Android 12?

Martin Chroust
Virtuální RAMOperační paměť
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
10 důvodů, proč přejít z iPhonu na Android. Přesvědčí vás tento seznam o změně mobilní platformy?

10 důvodů, proč přejít z iPhonu na Android. Přesvědčí vás tento seznam o změně mobilní platformy?

** Google se snaží přesvědčit uživatele iOS o přechodu na Android ** Vytyčil deset největších důvodů pro změnu platformy ** Nám to však příliš nestačí, spokojíte se s hlavními důvody alespoň vy?

Martin Chroust
GoogleiOSAndroid