Velký srovnávací test 16 procesorů

Vývoj výrobních postupů procesorů neustále postupuje kupředu, a tak si dnes můžete dopřát velmi výkonné procesory s nízkou spotřebou. Jaký by měl být ideální procesor a jak jsou na tom jednotlivé modely s výkonem, se dozvíte z následujícího testu.

Související odkazy

Slovník
socket
tranzistor
virus

Katalog produktů
Procesory

Od posledního testu procesorů uběhlo již téměř osm měsíců, v jejichž průběhu byla uvedena celá řada nových a zajímavých procesorů. Hlavním trendem v tomto odvětví IT průmyslu je vývoj a zavádění nových technologií výroby. Důsledkem a produktem těchto změn jsou nové procesory s nižší spotřebou, více funkcemi a s perspektivou pro dosahování vyšších frekvencí.

Zelené nebe

V táboře procesorů AMD nastalo mnoho různorodých změn. Z řad procesorů Athlon 64 vypadly modely určené pro Socket 754, který je nyní přenechán Sempronům orientovaným na méně majetné a nenáročné uživatele. Procesorů z této rodiny přibyla v nedávné době celá řada a s jejich variantami pro Socket A se v brzké době již na pultech prodejen střetnete jen stěží. Socket A je tedy již nenávratně určen k zániku. Platforma Socket 939 se rozrostla oběma směry a nyní je nejpomalejší nabízený procesor s označením 3000+ zároveň i nejnižší verzí Athlonu 64.

Na výkonnostní vrchol se posunul nový Athlon 64 FX-55 a jeho předchůdce (vítěz minulého testu) byl přejmenován na 4000+, čímž přišel o plně odemčený násobič. Největší novinkou v oblasti procesorů AMD obecně je přechod na 90nm výrobní proces, který byl mezičasem ještě vylepšen technologií „napnutého křemíku“ (Strained Silicon, SS). Ta je použita v nejnovějších jádrech Venice a Palermo. AMD si od nových jader slibuje hlavně vyšší taktovací frekvence (zahřívání Venice je větší než Winchesteru). Principem SS je inovovaný proces výroby, který umožňuje zrychlit a zmenšit tranzistory uvnitř procesoru.

Levněji a rychleji

Všechny nové Semprony pro Socket 754 jsou vyrobeny 90nm technologií a jsou nejen velice levné, ale zároveň i značně výkonné. Snížení velikosti vyrovnávací paměti L2 v případě architektury Athlonů 64 nemá tak negativní vliv na výkon jako v případě Intelu. Zajímavostí je také velmi dobrý potenciál pro přetaktování a nízká spotřeba s velmi malým zahříváním. Ústup Athlonů 64 z patice Socket 754 a nadcházející úplné zastavení dodávek procesorů pro Socket A věští novým Sempronům světlou budoucnost.

Zajímavou změnou oproti minulému roku je kompletní přechod všech dostupných procesorů na 90nm technologii výroby. Je to dáno hlavně snižováním nákladů, které jsou v případě 90nm výrobního procesu nižší díky menším jádrům samotných procesorů.

Modrý svět

Také u Intelu se inovovalo, a tak jsou nyní na trhu dostupné pouze nové revize jádra Prescott, které již nejsou takovými topnými tělesy, jak tomu bylo v nedávné minulosti. Procesory s novou revizí jádra lze lehce rozpoznat podle přívlastku J v modelovém označení. Další novinkou jsou zcela nová Pentia s označením 6X0, která se od 5X0 odlišují vyrovnávací pamětí L2 velkou 2 MB a funkcemi pro snížení spotřeby (nejzajímavější je bezpochyby Enhanced Intel Speedstep známý z mobilních procesorů).

Rovněž Extreme Edition se dočkal dalšího nástupce a nyní již tiká na frekvenci 3,73 GHz. Toto zlepšení je ale bohužel spíše úkrok stranou, protože již nebylo použito jádro Gallatin, ale Prescott, které je shodné s tím, které je v Pentiu 4 660. Rozdíl je pouze ve vysoké frekvenci FSB a sníženém násobiči na úroveň 14. Další zhoršení latence zvětšené vyrovnávací paměti L2 umožnilo nejvýše taktovanému Pentiu 4 570J dokonce porazit extrémní edici v některých testech. Inovací prošly také Celerony D, které jsou podobně jako plnokrevná Pentia 4 s přívlastkem J postavena na novém jádře Prescott. Obsahují rovněž podporu ochrany proti virům, kterou využijete v případě používání Windows XP SP2.

Vybere si každý

Výběr toho správného procesoru pro uživatele, kteří si na počítači nejčastěji hrají, je vzhledem k výsledkům poměrně snadný. Jako nejlepší herní procesor se jednoznačně ukázal Athlon 64 ve vyšší a Sempron v nižší kategorii. Výkon ve hrách je v porovnání s ostatními procesory bezkonkurenční. Hry zkrátka Athlonům sedí. Hry samozřejmě dobře poběží i na procesorech Intel, při vzájemném porovnání ale vycházejí mnohem hůře a ztrácejí drahocenné body pro výsledné hodnocení.

V případě aplikačního výkonu je již situace mnohem vyrovnanější a obecně lze říct, že Pentia 4 jsou v aplikačním výkonu lepší. Je to dáno jistou mírou optimalizace některých grafických editorů a také podporou Hyperthreadingu, který se v SYSmarku značně projeví. Také výkon při kompresi videa je ještě pořád v režii Intelu, především díky vysokým frekvencím v kombinaci s architekturou NetBurst.

Pokud chcete ušetřit nejen při nákupu, ale i při provozu počítače, pak jistě hledáte co nejnižší spotřebu. Rovněž zde je odpovědí AMD spolu s technologií Cool’n’quiet, která umožňuje snížit spotřebu procesoru při nečinnosti na absolutní minimum. Obdobnou metodu využívají také nová Pentia 4 6X0, úspora ale není tak výrazná. Nejlepší je v otázce spotřeby bezpochyby Sempron 3000+, který i v plné zátěži téměř nehřeje a bez zátěže se zapnutým Cool’n’quiet jej lze chladit téměř pasivně.

Podpora 64b instrukcí se uhnízdila ve světě procesorů napevno a nyní ji podporují také Pentia 4 (EM64T). Umožňuje spouštět 64b kód a adresovat až 64 GB operační pamětí. Praktické využití je zatím nejasné, protože 64b Windows XP byla uvedena až v těchto dnech.

Článek vznikl
ve spolupráci
s časopisem
Computer
a čerpá
z čísla 9/05.

Témata článku: Windows, Váha, Nízký výkon, Podrobný přehled, Verze profesional, Běžné využívání, Srovnávací test, Výkon, Malý dopad, Nový procesor, Vysoká cena, Jádro, Zalman, Cílové použití, Vyrovnaný výkon, Vysoká latence, Posun nový, Ovladač grafické karty AMD, Dobrá latence, Cool, Nízká latence, Palermo, Venice, Vysoká frekvence, Vyrovnávací paměť


Určitě si přečtěte

12 nejšílenějších programovacích jazyků, ze kterých vám praskne hlava

12 nejšílenějších programovacích jazyků, ze kterých vám praskne hlava

** Myslíte si, že umíte programovat? ** Ale prosím vás, zkuste jazyk Wenyan nebo Malbolge ** Z ezoterických jazyků zešílíte, nebo vás zaměstnají v Googlu

Jakub Čížek | 25

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 7Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor