Testy | Powerbanka

Velký srovnávací test: 16 powerbank s kapacitou 20 000 mAh

Powerbanky dnes zvládnou nabíjet i notebooky, proto není vůbec špatný nápad pořídit si model, který bude nejen vysokokapacitní, ale také výkonný.

Powerbanky neboli baterie s USB výstupem určené pro dobíjení mobilních zařízení v situacích, kdy nemáte přístup k elektrické zásuvce, jsou na trhu přibližně deset let a prošly vcelku bouřlivým vývojem. Od předražených powerbank s Mini-USB vstupem, podporou napětí jen 5 V a malých proudů až po dnešní prostorově úsporné chytré modely s displejem, rychlým nabíjením, vysokými výkony a moderním konektorem USB-C. Anebo dokonce s bezdrátovým Qi nabíjením či solárním článkem.

V testu jsme se zaměřili na modely s vysokou kapacitou 20 000 mAh, které jsou vybaveny konektorem USB-C. Takové powerbanky už sice zaberou více prostoru, ale oproti dobám minulým se jejich velikost i hmotnost snížila a přibyly funkce, které budete u menších modelů hledat marně – hlavně podpora USB-PD s napětím až 20 V pro nabíjení notebooků. Díky vysoké kapacitě navíc nemusíte řešit otravné dobíjení powerbanky skoro po každém použití.

Zrádné Qi a solární nabíjení

Dalším kritériem pro účast v našem testu byla chybějící podpora bezdrátového nabíjení Qi i absence solárních článků, aby byly powerbanky srovnatelné. Qi může být pro majitele telefonů podporujících bezdrátové nabíjení zajímavým a pohodlným řešením, nicméně by si měli uvědomit i nevýhody: nutné navýšení objemu i hmotnosti powerbanky kvůli přítomnosti cívek a mnohem větší ztráty při přenosu energie v porovnání s kabelem. A v neposlední řadě také vyšší cena a nutnost mít na powerbance telefon položený rovně a nehybně na přesném místě.

Klepněte pro větší obrázek
Některé „výmysly“ se naopak hodí. Powerbanka Eloop E45 má na boku decentní displej, dostanete USB-C kabel i praktický pytlík

Také solární panel na powerbance je se svým přínosem diskutabilní. Nabíjí powerbanku velmi, opravdu velmi pomalu, navíc ji kvůli tomu musíte mít položenou na přímém slunci, kde je vystavena vysokým teplotám. Taková powerbanka může dávat smysl třeba na chatě, kde ji necháte přes týden za oknem dobíjet, anebo někde na dlouhých túrách zavěšenou na batohu. Nečekejte ale zázraky.

 

Pro nabíjení notebooku je vhodná taková powerbanka, která podporuje USB-PD s napětím až 20 V

 

Naopak přítomnost konektoru USB-C je u powerbanky důležitá, protože právě USB-C poskytne celou řadu výhod. Už samotný konektor je reverzibilní, nemusíte pátrat, na jakou stranu ho při zasouvání otočit, zároveň umožňuje jak konektor, tak i kabely průtok vyšších proudů než u Micro-USB, a jedním konektorem i kabelem můžete powerbanku nabíjet a zároveň z ní čerpat energii.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu

Získejte neomezený přístup a Živě bez reklam už za 41 Kč měsíčně

Témata článku: Testy, Články z Computeru, iPhone, Huawei, Energie, Srovnávací test, Powerbanka, Lightning, USB-PD, TES, Výbava, Viking, Power Delivery, Nabíjení, Emos Alpha, Avacom, Vybíjení, Notebook, Rychlé nabíjení, Quick Charge, Baseus, Verbatim, Přenositelnost, Qualcomm Quick Charge, Nejnovější standard, Apple iPhone na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware