Testy | Powerbanka

Velký srovnávací test: 16 powerbank s kapacitou 20 000 mAh

Powerbanky dnes zvládnou nabíjet i notebooky, proto není vůbec špatný nápad pořídit si model, který bude nejen vysokokapacitní, ale také výkonný.

Powerbanky neboli baterie s USB výstupem určené pro dobíjení mobilních zařízení v situacích, kdy nemáte přístup k elektrické zásuvce, jsou na trhu přibližně deset let a prošly vcelku bouřlivým vývojem. Od předražených powerbank s Mini-USB vstupem, podporou napětí jen 5 V a malých proudů až po dnešní prostorově úsporné chytré modely s displejem, rychlým nabíjením, vysokými výkony a moderním konektorem USB-C. Anebo dokonce s bezdrátovým Qi nabíjením či solárním článkem.

V testu jsme se zaměřili na modely s vysokou kapacitou 20 000 mAh, které jsou vybaveny konektorem USB-C. Takové powerbanky už sice zaberou více prostoru, ale oproti dobám minulým se jejich velikost i hmotnost snížila a přibyly funkce, které budete u menších modelů hledat marně – hlavně podpora USB-PD s napětím až 20 V pro nabíjení notebooků. Díky vysoké kapacitě navíc nemusíte řešit otravné dobíjení powerbanky skoro po každém použití.

Zrádné Qi a solární nabíjení

Dalším kritériem pro účast v našem testu byla chybějící podpora bezdrátového nabíjení Qi i absence solárních článků, aby byly powerbanky srovnatelné. Qi může být pro majitele telefonů podporujících bezdrátové nabíjení zajímavým a pohodlným řešením, nicméně by si měli uvědomit i nevýhody: nutné navýšení objemu i hmotnosti powerbanky kvůli přítomnosti cívek a mnohem větší ztráty při přenosu energie v porovnání s kabelem. A v neposlední řadě také vyšší cena a nutnost mít na powerbance telefon položený rovně a nehybně na přesném místě.

1acd976c-553b-444c-86d0-f4d556c8793b
Některé „výmysly“ se naopak hodí. Powerbanka Eloop E45 má na boku decentní displej, dostanete USB-C kabel i praktický pytlík

Také solární panel na powerbance je se svým přínosem diskutabilní. Nabíjí powerbanku velmi, opravdu velmi pomalu, navíc ji kvůli tomu musíte mít položenou na přímém slunci, kde je vystavena vysokým teplotám. Taková powerbanka může dávat smysl třeba na chatě, kde ji necháte přes týden za oknem dobíjet, anebo někde na dlouhých túrách zavěšenou na batohu. Nečekejte ale zázraky.

 

Pro nabíjení notebooku je vhodná taková powerbanka, která podporuje USB-PD s napětím až 20 V

 

Naopak přítomnost konektoru USB-C je u powerbanky důležitá, protože právě USB-C poskytne celou řadu výhod. Už samotný konektor je reverzibilní, nemusíte pátrat, na jakou stranu ho při zasouvání otočit, zároveň umožňuje jak konektor, tak i kabely průtok vyšších proudů než u Micro-USB, a jedním konektorem i kabelem můžete powerbanku nabíjet a zároveň z ní čerpat energii.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu pro předplatitele

Chci Premium a Živě.cz bez reklam Od 41 Kč měsíčně
Diskuze (6) Další článek: Deprese patrně nezpůsobuje chemická nerovnováha v mozku, tvrdí nová studie

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,