Velký srovnávací test 16 bezdrátových sad

V době, kdy u počítačů trávíte stále více času, je dobrá klávesnice a myš jedním z důležitých předpokladů pro příjemnou a pohodlnou práci. Vývoj sad se již dlouhou dobu ubírá zejména k bezdrátovým provedením, která vás neomezují v pohybu. Pokud plánujete jejich pořízení, nechte se inspirovat naším velkým testem.

Uvažujete-li delší dobu o změně své běžné drátové klávesnice a myši za jejich bezdrátové konkurenty, nemáte již mnoho důvodů, proč s jejich pořízením dále otálet. Pořizovací ceny těchto zařízení jsou stále příznivější a dnes již není problém zakoupit komplet klávesnice i myši (sada) za cenu menší než 1 000 Kč a nenechat se tak dále omezovat ve volnosti pohybu. Koupě celé sady s sebou většinou nese i výhodu v podobě sladěnosti myši a klávesnice do stylového celku.

Zbavte se drátů

Doby, kdy byl bezdrátový přenos řešen infračervenou cestou a byla nutná přímá viditelnost mezi klávesnicí/myší a snímačem, se již naštěstí sunou do propadliště dějin a v drtivé většině případů dnes narazíte na zařízení komunikující v pásmu 27 MHz. Zde samozřejmě není vyžadována přímá viditelnost a lze pohodlně komunikovat na vzdálenost minimálně dvou metrů. Komu by to nestačilo, měl by svůj zrak obrátit na modely komunikující v pásmu 2,4 GHz, kde je zaručen dosah až na deset metrů a není problém komunikovat s počítačem i přes zeď. Psát dopis na klávesnici v jiné místnosti, než je počítač, jistě nebudete, ale velmi jednoduše si takto můžete z klávesnice udělat multifunkční dálkové ovládání při sledování filmů – například po propojení televizního výstupu grafické karty s rozměrnější obrazovkou klasické televize (návod v Computeru 23/04).

Sady, které pro komunikaci využívají technologii Bluetooth v pásmu 2,4 GHz, umožňují díky příslušnému rozbočovači připojit nejen myš a klávesnici, ale také například mobilní telefony, kapesní počítače a mnoho dalších zařízení.

Bezdrátový přijímač k počítači většinou připojíte pomocí konektoru USB, nabízí-li se však možnost připojení i přes PS/2 (např. pomocí časté redukce USB na PS/2), je téměř zbytečné obsazovat porty USB a využijte raději PS/2, které jinak v počítači nemají žádné další využití. Další výhodou, která ale u bezdrátových modelů již není tak výrazná, je možné zvýšení přesnosti pohybu myši. USB standard používá vzorkovací frekvenci 125 Hz, kdežto PS/2 až 200 Hz. Běžně je tato hodnota v nastavení Windows snížena na 100 Hz, a změnu tak musíte udělat ručně (Ovládací panely | Myš | Hardware | Vlastnosti | Upřesnit nastavení). Vlastní kontrolu vzorkovací frekvence myši si můžete udělat pomocí jednoduchého nástroje Mouse Rate Checker.

Myší ideál? Výdrž, rychlost a ergonomie

Nic samozřejmě není ideální a bezdrátový přenos má i své stinné stránky. Jedním z nedostatků, zejména v dřívějších dobách, byla delší odezva než u „drátové“ varianty. Vývoj však pokročil a rozdíly jsou již tak malé, že běžný uživatel se něčím takovým nemusí vůbec zaobírat. Zajímat to ale může velmi (zdůrazňujeme slovo velmi) náročné hráče, pro které může být každá milisekunda zpoždění rozhodující. Pro hráče je v tomto směru ještě méně vhodná technologie Bluetooth.

Dalším, a mnohem podstatnějším problémem, je však samotná výdrž. Energii klávesnicím i myším dodávají většinou baterie rozměru AA (tužkové), případně AAA (mikrotužkové). Výdrž klávesnic na bateriový provoz je v řádů měsíců, u myší se může bohužel počítat i na dny. Z toho důvodu je velmi vhodné, je-li myš vybavena akumulátory a je-li přítomna i nabíječka, nejčastěji ve stojanu přijímače. Zde můžete narazit u některých levných modelů, k jejichž ceně je nutné připočítat i investici do akumulátorů a hlavně nabíječky. Energií dokáží nejvíce šetřit myši Microsoft, které udávají výdrž od tří do šesti měsíců.

Přítomnost baterií či akumulátorů samozřejmě souvisí s vyšší hmotností myši, což také nemusí vyhovovat každému a opět zejména náročným hráčům, u kterých jsou rychlé pohyby velmi běžné, budou více vyhovovat myši lehké. Neméně podstatná je také kvalita samotného snímače myši. Pokud bude myš „přežívat“ na textilní podložce v kanceláři, schopnosti snímače vás zřejmě zajímat nebudou. Na méně klasických površích se ale každý snímač nezorientuje a na řadu musejí přijít myši kvalitnější. Pro kvalitní hraní her je pak kvalitní snímač opravdu nepostradatelný. S „kancelářskou“ myší, jejíž snímač nedokáže spolehlivě kopírovat rychlé pohyby ruky, se totiž hraje velmi špatně.

Přes toto všechno může být pro mnoho uživatelů nejpodstatnější ergonomie. Myš musí dobře padnout do ruky, rozmístění tlačítek musí být zvoleno vhodně a jejich stisk (i pohyb kolečka) musí být také optimální. Zde však mají výrobci úlohu velmi těžkou. I přesto, že je mnohdy snaha vyrobit myši co možná nejuniverzálnější, neexistuje taková, která by padla do ruky všem. Myš pro malou dlaň rozhodně nebude vyhovovat dlani velké a naopak. Je tedy velmi vhodné si před samotnou koupí myš dobře osahat.

Dobrá klávesnice nemusí být nutně drahá

Zvyk je železná košile, a tak vás při přechodu na jinou klávesnici může velmi potrápit jiná citlivost tlačítek na stisk, jejich mírně odlišné rozměry a nejvíce snad jiné rozmístění kláves. Často vídanou změnou dnešních klávesnic je změněné rozmístění tlačítek skupiny Home, End, Insert, Delete, Page Up a Page Down. Postupem času si na některé změny jistě zvyknete, ale na druhou stranu si zvykat nemusíte, jelikož stále existuje mnoho klávesnic, které zachovávají zcela standardní rozmístění. Rozmístění a ergonomie by rozhodně neměly být na úkor elegantního provedení. Takto s rozmístěním některých tlačítek nejvíce experimentovala společnost Genius s modelem TwinTouch LuxeMate.

Součástí téměř všech klávesnic byly i předložky, které vyrovnávají vyvýšení klávesnice nad deskou stolu a poskytují oporu dlaním. Nejčastěji jsou to sice jen účelné plastové výlisky, ale v podání klávesnic Microsoft jsou potaženy na dotek velmi příjemnou koženkou. U nízko posazených klávesnic předložka příliš scházet ani nemusí a bez vyvracení zápěstí si lze dlaně opírat o desku stolu.

Samozřejmostí klávesnic prodávaných v našich lokalitách by měly být i dobře čitelné české popisky kláves. Psaní diakritických znamének bez českých popisků může být totiž pro písaře-začátečníka zdlouhavou záležitostí.

Přídavných tlačítek by měl být dostatek, ale při zachování dobré přístupnosti, ovladatelnosti a také jejich použitelnosti. Zde hraje podstatnou roli ovládací software, který nabízí větší či menší možnosti programování jednotlivých kláves, podporu externích přehrávačů multimediálními klávesami nebo jiné užitečné funkce, jakou je například ukazatel stavu baterie.

Článek vznikl
ve spolupráci
s časopisem
Computer
a čerpá
z čísla 10/05.

Témata článku: Software, Microsoft, Bezdrátové nabíjení, Rádiový přenos, Mezerník, Handicap, Srovnávací test, Košile, Dosah, Desktop, Různý povrch, Česká klávesnice, Běžná klávesa, Použitý software, Příjemná cena, Top 5, Retro mobilní telefony, Nabíječka, Velký, IntelliMouse Explorer, Chybějící software, Kancelářské stoly, Celkové provedení, Klávesnice genius, Nestandardní rozložení


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 8

ReactOS: Zapomenuté a open-source Windows, které nevyrobil Microsoft

ReactOS: Zapomenuté a open-source Windows, které nevyrobil Microsoft

** Představte si svobodné Windows. Bláznivá vize? ** Vývojáři je přitom začali psát už před více než dvaceti lety ** Jmenují se ReactOS a spustíte na nich i Total Commander

Jakub Čížek | 51

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

** Dnes končí podpora Windows 7 a systém formálně umírá ** Co to ale znamená v praxi a bude mi PC fungovat i zítra? ** A mohu i v lednu 2020 zdarma přejít na Windows 10?

Jakub Čížek | 121

Chrome se naučí dokonale odkazovat. Jeho odpůrci bijí na poplach, prý je to bezpečnostní katastrofa

Chrome se naučí dokonale odkazovat. Jeho odpůrci bijí na poplach, prý je to bezpečnostní katastrofa

** Google zavádí techniku ScrollToTextFragment ** Umí vytvořit odkaz na konkrétní slovo na stránce ** Podle kritiků by to mohl být bezpečnostní problém

Jakub Čížek | 40Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor