Testy | SSD

Velký srovnávací test 14 SSD. Disky s kapacitou 1 TB a rozhraním M.2 NVMe jsou po roce lepší a levnější

Maximální rychlost rozhraní PCIe 4.0 je zcela saturována, a tak výrobci po špičkových modelech uvádějí i zástupce nižších tříd. Rozdíly v ceně i výkonu jsou ohromné a najít dobrou koupi není tak snadné.

Před rokem vyhrála velký test SSD trojice disků Patriot, Gigabyte a Seagate. Všechny disky využívaly rozhraní PCIe 4.0, přes nějž dokázal tehdy nový řadič Phison E16 ládovat data rychlostí až 4,8 GB/s. Už na podzim minulého roku přitom přišla další generace SSD, která posunula výkonovou laťku o kus výš, a v podstatě vyčerpala potenciál tohoto rozhraní. 8 GB/s je teoretickým maximem čtyř linek PCIe 4.0 a nyní nezbývá, než čekat na PCIe 5.0. To by mělo přitom dorazit možná už na podzim s novou řadou procesorů Intel generace Alder Lake a čipsetové řady 600.

Ještě než bezhlavě sáhnete po vítězi našeho testu, zkontrolujte, zda váš počítač vůbec PCIe 4.0 podporuje, a tedy zda využijete jeho plný potenciál. Z rodiny AMD musíte mít základní desku s čipsetem B550 nebo X570, přičemž u prvních desek s tímto čipsetem musíte velmi pravděpodobně aktualizovat UEFI. Procesor Ryzen musí pocházet z generace 3000 a novější. V případě Intelu musíte také sáhnout po čipsetu řady 500 a desku osadit nejnovějším procesorem řady Rocket Lake (řada Core 11 000).

Klepněte pro větší obrázek

Výrobci se zaměřují na low-end

Špičkové SSD s PCIe 4.0 mají dnes všichni výrobci, pomalu se ale i v této elitní skupině objevují levnější modely s kompromisní výbavou a rychlostmi. Typickým zástupcem je v našem testu XPG Gammix S50 Lite s řadičem Silicon Motion SM2267 a TLC pamětmi od Micronu. Jak je ale patrné z tabulky, díky PCIe 4.0 tento disk pouze o pár stovek MB/s překonává konkurenty s PCIe 3.0 v testu sekvenčního čtení, ale v zápisu je dokonce pomalejší. Pokud jej srovnáme třeba se Samsungem SSD 980, zjistíme, že je tento pomalejší jen ve dvou měřeních, naopak je rychlejší v zápisu a v práci s malými soubory.

Pozitivní zprávu pro blízkou budoucnost hledejme v cenovém rozdílu činícím pouze pár stokorun. To znamená, že samotné rozhraní se na ceně nebude brzy podílet takovou měrou a brzy se dočkáme disků za rozumnou cenu se sekvenčními rychlostmi okolo 5 GB/s. Střední třída a hráči budou nadšeni.

Low-end využívá QLC a operační paměť počítače

Výrobci se samozřejmě všemožně snaží snížit cenu svých SSD, a mnoho manévrovacího prostoru popravdě nemají. SSD se skládá z řadiče, pamětí pro data a vyrovnávací paměti, ve které se udržují tabulky s informacemi, kde se která data nacházejí (tzv. Mapping Tables). Nejprve výrobci tuto paměť integrovali přímo do řadiče, tím však cena příliš neklesla. Řešením bylo zbavit se této paměti zcela i za cenu snížení výkonu. Říká se jim DRAMless SSD a na trhu jsou již poměrně dlouhou dobu.

Klepněte pro větší obrázek
Průměrná cena za 1 GB meziročně klesla, ale jen díky levnějším a méně výkonným modelům. Špička si drží stejnou cenu

Aby se zpomalení vinou chybějící DRAM alespoň částečně eliminovalo, začali výrobci využívat funkci rozhraní NVMe zvanou Host Memory Buffer (HMB). Jednoduše jde o využití operační paměti počítače právě pro vyrovnávací tabulky SSD. Tyto disky proto svojí cenou i výkonem míří do nenáročných sestav.

V pokračování pro předplatitele také najdete

Druhým krokem ke zlevnění disku může být použití QLC pamětí namísto TLC. Ukládají čtyři bity na buňku místo tří, a tedy – teoreticky vzato – nabízí o čtvrtinu více prostoru při shodných výrobních nákladech. Tato výhodnost se postupně s přechodem od SLC – MLC (polovina), MLC – TLC (třetina) snižuje a tím se i výsledná cena liší stále méně.

Historie se opakuje a stejný odpor, jakému čelily MLC a TLC, čelí nyní i QLC. Hlavním důvodem nemusejí být ani nižší rychlosti zápisu, ty jsou ostatně proti SATA stále více než trojnásobné, ale především kratší životnost. Skutečně, sami výrobci udávají hodnoty TBW (Total Bytes Written) na hranici od 240 TB (Kingston NV1) po 300 TB (Crucial P2), zatímco u SSD s TLC dosahuje obvyklá hodnota 600 TB.

QLC disky se tak skvěle pasují do role úložiště, ze kterého se bude častěji číst než zapisovat. Nenáročný uživatel na něj klidně může nainstalovat operační systém, aniž by se mohl obávat kratší než morální životnosti disku. Hráč jej může využít jako levné vysokokapacitní úložiště pro aktuál­ně hrané hry. Nicméně náročnější uživatel, jehož počítač běží 12 hodin denně, by si měl připlatit za disk s TLC pamětmi. Zvlášť, když rozdíl v ceně není nijak zásadní.

[---]

A jak je to s notebooky?

V rámci našeho testu lze vypozorovat další zajímavý trend: generačně starší SSD mívají problém s přehříváním, a to samozřejmě zejména při intenzivním zápisu dat. Teploty disků rychle stoupají k hranici 85 °C (na povrchu často i více než 90 °C), kdy se aktivuje snížení výkonu (tzv. throttling) s cílem snížení teploty řadiče. U některých disků rostly teploty rychleji, jiné jsme museli trápit déle.

c3c61ae8-b95f-4142-b340-407184b33da0

Například řadič InnoGrit IG5236 v discích Patriot VP4300 a XPG Gammix S70 vyrábí TSMC 12nm technologií, což se pozitivně projevuje na provozních teplotách. Všimněte si pro srovnání teplot modelu 970 Evo Plus, který je na trhu již déle než dva roky.

 

Disky s QLC pamětmi jsou sice nejlevnější, ne však výrazně. Mírně náročnější uživatel by si měl připlatit za TLC

I přes úspornou výrobní technologii musejí být řadiče pořádně výkonné, a tak se neobejdou bez pasivního chladiče. Ty fungují perfektně a zásadně přispívají k vysokým rychlostem. To je však současně vylučuje z použití v noteboocích. Spolu s moderními procesory od AMD a Intelem tak PCIe 4.0 SSD v noteboocích již najdeme, nikdy se však nejedná o ty nejvýkonnější kousky z čela naší výsledkové listiny. Výrobci právě kvůli chlazení volí modely s rychlostmi maximálně okolo 4 GB/s.

Na tuto skutečnost proto pamatujte v případě, kdy byste chtěli upgradovat svůj menší a pomalejší M.2 NVMe disk v notebooku: není důvod hnát se za PCIe 4.0, i když jej notebook nabízí. Raději zvolte mírně pomalejší, moderní a chladnější disk, jehož výkon nebude tolik snižován. Jak vídáme v rámci recenzí notebooků, nutnost chlazení M.2 SSD si výrobci notebooků zatím příliš neuvědomují.

Cena versus výkon a životnost

Nelze říct, že by nejlevnější anebo poslední SSD z našeho testu byl nepoužitelný krám, který přestane za dva roky fungovat a s nímž bude počítač pomalý. I nejpomalejší NVMe je při sekvenčním čtení a zápisu čtyřikrát rychlejší než starší SATA SSD a desetkrát rychlejší než klasický pevný disk. Při práci s malými soubory jsou rozdíly ještě výraznější.

Spolu s rostoucí cenou však ruku v ruce roste celkový výkon a také výdrž těchto disků. Pokud počítač zapnete večer pro přečtení zpráv, skvěle poslouží i nejlevnější disk. Počítač jako pracovní nástroj obživy si zaslouží disk ze střední cenové kategorie, a konečně výkonná mašina pro střih videa anebo úpravu fotek, kde se každý den proženou desítky gigabajtů dat, si zaslouží to nejlepší, bez ohledu na cenu. 

Testovací sestava

základní deska: Gigabyte Aorus B550 Master CPU: AMD Ryzen 9 3900X RAM: 32 GB Kingston HyperX 3600 MHz primární SSD: Gigabyte Aorus 2 TB

[---]

1. WD Black SN850 1 TB (PCIe 4.0, TLC)

[RateBox: {"rate":"8.7","plus":"Vysoké systémové rychlosti;Mohutný chladič","minus":"Vyšší zahřívání při zápisu;Pokles rychlosti po vyčerpání SLC cache"}]

Cena: 6 100 Kč

Po nevýrazném SN750 zašlapuje WD pedál až do podlahy a řadí se na špičku současných SSD. Ač má sekvenční rychlosti mírně nižší než druhý Patriot, pozorným studiem tabulky zjistíte, že v těch důležitých parametrech vítězí. Týká se to práce s malými soubory a tím pádem i dobrých výsledků v systémových testech. Body padly především za menší kapacitu SLC cache a následný rázný propad rychlosti zápisu. S tím souvisí i rostoucí teplota, přestože je disk vybaven mohutným chladičem.

image.png

Pokud ale nemáte v plánu zapisovat soustavně vysoké desítky gigabajtů, zde máte svého vítěze. Třeba i díky propracované aplikaci a pětileté záruce.

6bb675d5-b693-4bd8-9388-ee277d7bd15e
WD Dashboard zobrazuje kondici disku, sleduje teplotu i celkové opotřebení. Nechybí aktualizace firmwaru a vyladění RGB osvětlení u modelu s chladičem. Zajímavostí je možnost aktivace herního režimu, který zamezí uspávání disku. V syntetických testech ani v praxi však není rozdíl patrný

Hodnocení

  • rychlost: 9/10
  • technologie a provoz: 8/10

Vyzkoušet za 1 Kč Nebo samostatné Živě Premium
Diskuze (3) Další článek: Spotify poslouchá 365 milionů uživatelů. Poprvé přibylo více předplatitelů než neplatičů

Témata článku: Technologie, Testy, AMD, Internet, Intel, Články z Computeru, Samsung, SSD, TSMC, Škoda, Micron, Corsair, Srovnávací test, Seagate, Realtek, Adata, Doporučit, Notebook, Rozhraní, Evo Plus, HMB, Rocket Lake, Zápis, Silicon Motion, MAPP, Pevné disky SSD na Heureka.cz