Testy | SSD

Velký srovnávací test 14 SSD. Disky s kapacitou 1 TB a rozhraním M.2 NVMe jsou po roce lepší a levnější

Maximální rychlost rozhraní PCIe 4.0 je zcela saturována, a tak výrobci po špičkových modelech uvádějí i zástupce nižších tříd. Rozdíly v ceně i výkonu jsou ohromné a najít dobrou koupi není tak snadné.
Velký srovnávací test 14 SSD. Disky s kapacitou 1 TB a rozhraním M.2 NVMe jsou po roce lepší a levnější

Před rokem vyhrála velký test SSD trojice disků Patriot, Gigabyte a Seagate. Všechny disky využívaly rozhraní PCIe 4.0, přes nějž dokázal tehdy nový řadič Phison E16 ládovat data rychlostí až 4,8 GB/s. Už na podzim minulého roku přitom přišla další generace SSD, která posunula výkonovou laťku o kus výš, a v podstatě vyčerpala potenciál tohoto rozhraní. 8 GB/s je teoretickým maximem čtyř linek PCIe 4.0 a nyní nezbývá, než čekat na PCIe 5.0. To by mělo přitom dorazit možná už na podzim s novou řadou procesorů Intel generace Alder Lake a čipsetové řady 600.

Ještě než bezhlavě sáhnete po vítězi našeho testu, zkontrolujte, zda váš počítač vůbec PCIe 4.0 podporuje, a tedy zda využijete jeho plný potenciál. Z rodiny AMD musíte mít základní desku s čipsetem B550 nebo X570, přičemž u prvních desek s tímto čipsetem musíte velmi pravděpodobně aktualizovat UEFI. Procesor Ryzen musí pocházet z generace 3000 a novější. V případě Intelu musíte také sáhnout po čipsetu řady 500 a desku osadit nejnovějším procesorem řady Rocket Lake (řada Core 11 000).

Klepněte pro větší obrázek

Výrobci se zaměřují na low-end

Špičkové SSD s PCIe 4.0 mají dnes všichni výrobci, pomalu se ale i v této elitní skupině objevují levnější modely s kompromisní výbavou a rychlostmi. Typickým zástupcem je v našem testu XPG Gammix S50 Lite s řadičem Silicon Motion SM2267 a TLC pamětmi od Micronu. Jak je ale patrné z tabulky, díky PCIe 4.0 tento disk pouze o pár stovek MB/s překonává konkurenty s PCIe 3.0 v testu sekvenčního čtení, ale v zápisu je dokonce pomalejší. Pokud jej srovnáme třeba se Samsungem SSD 980, zjistíme, že je tento pomalejší jen ve dvou měřeních, naopak je rychlejší v zápisu a v práci s malými soubory.

Pozitivní zprávu pro blízkou budoucnost hledejme v cenovém rozdílu činícím pouze pár stokorun. To znamená, že samotné rozhraní se na ceně nebude brzy podílet takovou měrou a brzy se dočkáme disků za rozumnou cenu se sekvenčními rychlostmi okolo 5 GB/s. Střední třída a hráči budou nadšeni.

Low-end využívá QLC a operační paměť počítače

Výrobci se samozřejmě všemožně snaží snížit cenu svých SSD, a mnoho manévrovacího prostoru popravdě nemají. SSD se skládá z řadiče, pamětí pro data a vyrovnávací paměti, ve které se udržují tabulky s informacemi, kde se která data nacházejí (tzv. Mapping Tables). Nejprve výrobci tuto paměť integrovali přímo do řadiče, tím však cena příliš neklesla. Řešením bylo zbavit se této paměti zcela i za cenu snížení výkonu. Říká se jim DRAMless SSD a na trhu jsou již poměrně dlouhou dobu.

Klepněte pro větší obrázek
Průměrná cena za 1 GB meziročně klesla, ale jen díky levnějším a méně výkonným modelům. Špička si drží stejnou cenu

Aby se zpomalení vinou chybějící DRAM alespoň částečně eliminovalo, začali výrobci využívat funkci rozhraní NVMe zvanou Host Memory Buffer (HMB). Jednoduše jde o využití operační paměti počítače právě pro vyrovnávací tabulky SSD. Tyto disky proto svojí cenou i výkonem míří do nenáročných sestav.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu

Získejte neomezený přístup a Živě bez reklam už za 41 Kč měsíčně

Témata článku: Technologie, Testy, Internet, AMD, Intel, Články z Computeru, Samsung, TSMC, SSD, Škoda, Corsair, Micron, Seagate, Adata, Realtek, Evo Plus, Patriot, Disk, XPG, Doporučit, PC Mark, Sata, Adaty, Pablo, MLC - TLCBožský režim je nesmrtelný. Nerdi z Redmondu na něj nezapomněli ani ve Windows 11

Božský režim je nesmrtelný. Nerdi z Redmondu na něj nezapomněli ani ve Windows 11

** Na jedné hromadě nabízí stovky nástrojů Windows ** Přetažením na plochu z nich uděláte zástupce ** Božský režim skvěle doplní Windows Terminal

Jakub Čížek
Windows 11Tipy
Družice Starlink pokryjí celý svět internetem již v srpnu. Připojení bude drahé, ale jen pokud máte jiné možnosti

Družice Starlink pokryjí celý svět internetem již v srpnu. Připojení bude drahé, ale jen pokud máte jiné možnosti

** Internet ze satelitů Starlink bude globálně dostupný v srpnu ** Oznámil to Elon Musk na veletrhu Mobile World Congress ** K pokrytí celého světa tak dojde minimálně o měsíc dříve

Karel Kilián
StarlinkPřipojení k internetuElon Musk
Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

** Vybrali jsme deset nejlepších nástrojů pro stahování videa z YouTube ** Můžete si vybrat, jestli chcete aplikaci, doplněk do browseru nebo webovou službu ** Videa z YouTube poté můžete sledovat offline

Karel KiliánStanislav Janů
TipyNejlepší programy
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce
Mapy GoogleStreet View
Vyzkoušeli jsme CBL-Mariner 1.0. První linuxový operační systém od Microsoftu

Vyzkoušeli jsme CBL-Mariner 1.0. První linuxový operační systém od Microsoftu

** Microsoft zveřejnil svůj první linuxový OS ** Hned jsme ho stáhli z GitHubu a nainstalovali ** Možná ho budete používat, aniž byste to vůbec tušili

Jakub Čížek
MicrosoftLinux