Velký průvodce výběrem počítačového zdroje

Kupujete nový počítač a nevíte, jak výkonný zdroj budete potřebovat? Ztrácíte se ve specifikacích ATX? Tápete nad tím, co znamenají jednotlivé parametry u zdrojů? Pokud jste si odpověděli nejméně jednou ano, je tento článek právě pro vás.
Velký průvodce výběrem počítačového zdroje

Co je to zdroj?

Zdroj je elektrické zařízení, které dodává elektrickou energii potřebnou pro funkci všech obvodů v počítači. Jednoduše řečeno, počítačový zdroj mění střídavé síťové napětí 230 V / 50 Hz na stejnosměrné napětí, které rozděluje do několika větví. U moderních zdrojů jsou to 12V, 3,3V a 5V větve. Zdroj je také zodpovědný za to, že bude napájet komponenty podle všech vydaných norem.

Dnes se používají dvě odlišné konstrukce zdrojů – klasické napájecí zdroje a spínané (pulzní) zdroje. Druhá jmenovaná konstrukce je novější a v dnešní době i přes své problémy stále používanější – převážně kvůli nižší hmotnosti, menším rozměrům a nižší ceně v domácích spotřebičích, kde je třeba transformace napětí. Jsou i základem počítače.

Historie formátů AT, ATX, ATX12V a BTX

Formát AT (Advanced Technology) se objevil již v roce 1984 a byl považován za první moderní specifikaci, určující rozměry základní desky, její výstupy a také specifikaci napájecích zdrojů. Za zrozením tohoto formátu stála počítačová korporace IBM. Zdroje AT měly dva hlavní šestipinové konektory a dvě napájecí větve (+5V a +12V).

Klepněte pro větší obrázek

Tato koncepce však nebyla připravená na softwarové zapínání. Formát AT a jeho deriváty se staly velmi populární až v devadesátých letech, ovšem od roku 1997 jej začal vytlačovat formát ATX.

Za standardem ATX (Advanced Technology Extended) stojí firma Intel, která jej vytvořila v roce 1995. Po několika letech to byla velká změna v designu počítačových skříní, základních desek a také v oblasti zdrojů. Nejdůležitější změnou v nových počítačových zdrojích byla možnost softwarového zapínání a vypínání. Další hlavní změna byla přidání nové napájecí +3,3V větve. Zdroje ATX od starších AT poznáte bezpečně podle nového dvacetipinového Main Power konektoru. Dodnes se můžeme s posledními revizemi zdrojů ATX často setkat (většinou ve verzi 2.03).

Historie formátu ATX12V se píše od února roku 2000. Tehdy vyšla specifikace ve verzi 1.0. Prakticky jde pouze o úpravu specifikací napájecích zdrojů, kterým byl, jak vypovídá z názvu, navýšen proudový limit na +12V větvi. K úpravě konstrukce základních desek či jiným konstrukčním změnám nedošlo.

Formát vycházel ve spoustě nových revizí. Ty přinášely někdy jen drobné úpravy a jindy zase razantní změny. Takto se měnil formát ATX12V během pěti let:

 • ATX12V 1.1 (srpen 2000) – tvrdší 3,3V větev; změna předepsaného uchycení do skříně.
 • ATX12V 1.2 (leden 2002) – Odstraněna -5V větev; změněna náběžná doba u +5V.
 • ATX12V 1.3 (duben 2003) – Definice pro přidání Serial ATA konektoru (je volitelný); zvýšena minimální požadovaná účinnost při max. zatížení z 68% na 70%; přidána specifikace účinnosti pro typické a lehké zatížení.
 • ATX12V 2.0 (únor 2003) – změněna výkonová doporučení; přidány doporučené specifikace pro 250 W, 300 W, 350W a 400W zdroje; zvětšení potřebné minimální účinnosti na typickém a lehkém zatížení; změněny vyžadované náběžné doby napětí; Main Power konektor změněn na 2×12 pinů; po přidání +12 V, +5 V, +3,3 V na Main Power konektor byl zrušen Aux Power konektor; přidán Serial ATA konektor; přidán 2×2pin konektor (12V Power konektor), pro který je vyžadována separátní 12V větev.
 • ATX12V 2.01 (červen 2004) – změněna specifikace zvlnění/šumu na 12V DC větvi.
 • ATX12V 2.1 (březen 2005) – přidány doporučené specifikace pro 450W zdroje; změněny doporučené proudové požadavky na 250, 300, 350, 400 W zdroje; navýšení stand-by proudu na +5 V.
 • ATX12V 2.2 (březen 2005) – opraveny náběžné doby u +12V.

Jak je vidno z historie, první revize se liší od ATX pouze jiným počtem ampér na +12V a +5V. Významnější úpravy byly ve verzi 2.0. Ta přinesla změnu hlavního konektoru na 24pin, rozdělení +12V větví a nový přídavný konektor pro procesor.

Intel přišel v roce 2003 s dalším pokusem o inovaci, která se ale netýkala zdrojů (používány byly nadále ATX12V), jako celkové koncepce a rozložení komponent. Formát se jmenuje BTX (Balanced Technology Extended).

Klepněte pro větší obrázek

Referenční design micro BTX desky

S ním přišla razantní změna v rozložení komponent na základní desce (dalo by se říci, že se jedná o obrácenou ATX desku). Spotřeba tehdejších Pentií 4 byla neúnosná a výhled do budoucna počítal s dalším navyšováním vyzařovaného tepla. Přepracování celé koncepce ATX mělo zlepšit chlazení procesoru i ostatních komponent.

Klepněte pro větší obrázek

Schéma proudění vzduchu v micro BTX systému

Nicméně AMD tento formát ignoruje a většina výrobců základních desek taktéž. Na trhu se nevyskytuje mnoho variant základních desek a počítačových skříní a zákazník nemá moc na výběr. Do dnešních dnů je, s výjimkou některých značkových sestav, rarita vidět počítač postavený na BTX. V září letošního roku se Intel nechal slyšet, že ukončil vývoj a propagaci tohoto formátu, a prakticky jej odsoudil k zániku. Snížení spotřeby u procesorů Core 2 Duo má na rozhodnutí jistě stěžejní váhu.

 

Další typy zdrojů

Vzhledem k tom, že zdroj bývá jedna z nejporuchovějších součástí počítače, se pro serverová řešení často používají tzv. redundantní zdroje. Nejčastěji se vyskytují v duální podobě, což znamená, že obsahují dva na sobě nezávislé zdroje, které jsou umístěny ve speciálním šasi. Je proto také potřeba speciálních počítačových skříní. Výhoda je zřejmá, pokud se jeden zdroj porouchá, může jeho funkci zastat druhý. Další výhoda tohoto řešení je přístup ke zdroji, ten se dá vysunout bez jakéhokoliv otevírání skříně a může se rychle vyměnit za jiný.

 

Klepněte pro větší obrázek

Redundantní zdroj ORION-F30020

Serverové zdroje jsou většinou ATX a ATX12V nekompatibilní. Existují pro ně tyto specifikace:

 • WTX - 24pin Main konektor (použití - Pentium II a III, Xeon a Athlon MP)
 • AMD GES - 24pin Main konektor, 8pin přídavný konektor (použití - některé dual-procesory Athlon)
 • EPS12V - 24pin Main konektor, 8pin přídavný konektor, nepovinný 4pin terciální konektor (použití - Xeon a Opteron) definován v SSI (Server System Infrastructure) specifikacích

Pro zdroje do osobní počítačů, které mají nestandardních rozměry, existují také zvláštní specifikace:

 • TFX12V – jsou určeny pro malé systémy, mají menší rozměry než ATX12V zdroje (125 × 100 × 50 mm), ale neliší se tvarem
 • SFX12V – jsou určené pro malé sestavy, vyrábějí se v několika odlišných rozměrech (100 × 50 × 125 až 138 × 86 × 101 mm). Od TFX12V zdrojů se odlišují svým tvarem – jsou delší a užší

   

TFX12V_zdroj.JPG

 • LFX12V – jsou konstruovány pro nízko-profilové počítače (s obsahem skříně 6 – 9 litrů), funkcí se od ATX12V zdrojů neodlišují, rozdíl je v jejich tvaru (viz obr.)

Klepněte pro větší obrázek

 • CFX12V – používají se v tenkých systémech (s obsahem skříně 10 – 15 litrů). Používají stejné konektory jako ATX12V zdroje, ale mají odlišné fyzické rozměry – tvar do „L“

Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Sestavy, Počítačový zdroj, Dostatečný zdroj, Počítačová skříň, Aux, Elektrické zařízení, Profi počítač, Zvláštní povolení, Konektor, Razantní změna, Velký, Vcore, Skříň, Elektrická síť, GeForce, Nejběžnější typ, Silný vliv, Napájecí zdroj, Spotřeba, Lehké zatížení, Pozor, Průvodce, CSN, Speciální šasi, Stock


Určitě si přečtěte

Koupili jsme nejlevnější dron s kamerou. Stál nás 300 Kč a má rozměry kreditky

Koupili jsme nejlevnější dron s kamerou. Stál nás 300 Kč a má rozměry kreditky

** Kvalitní drony začínají na 10 000 Kč ** Šli jsme na to jinak a koupili ten nejlevnější s kamerou ** I když je to čínský šmejd, je s ním zábava

Jakub Čížek | 34

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

** Sociální síť TikTok získala stamiliony uživatelů a stále roste ** Jaký obsah na ní najdete a co můžete v jejím rámci čekat? ** Je to zábava pro mladé, nebo platforma pro úchyláky?

Karel Kilián | 38

Výkon herního počítače za 139 Kč nebo i úplně zadarmo. Geforce Now startuje!

Výkon herního počítače za 139 Kč nebo i úplně zadarmo. Geforce Now startuje!

** Dlouhý betatest končí a nyní všichni mohou hrát přes internet ** Nemusíte žádné hry kupovat znovu. Jede to, co už máte v knihovnách na Steamu, Uplay, Battle.net a jinde ** Roční náklady odpovídají ceně jedné běžné hry

Tomáš Holčík | 66

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 114Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky