Drogy | Dark web | Tor

Velký policejní zátah na dark webu: 179 zatčených, zabavené zbraně a půl tuny návykových látek

Americké ministerstvo spravedlnosti se na svých stránkách pochlubilo úspěšným zátahem na dark webu. Mezinárodní operace DisrupTor, zaměřená na nelegální prodej drog a jiného nedovoleného zboží a služeb, probíhala ve Spojených státech a v Evropě.

Kriminalisté tak navázali na úspěch loňské operace SaboTor a zátah proti Wall Street Marketu – jednoho z největších nelegálních internetových trhů s drogami a padělky na temném webu. Od května loňského roku pak pracovali na získávání informací k identifikaci obchodníků s nelegálními produkty.

179 zatčených

Policejní akce v rámci operace DisrupTor vedla k zatčení 179 obchodníků, kteří se podíleli na desítkách tisících prodejů nelegálního zboží a služeb. Zabaveno bylo více než 6,5 milionu dolarů (asi 150 milionů korun) v hotovosti i ve virtuálních měnách.

Dále policisté zajistili přibližně 500 kilogramů (z toho 274 kg jen v USA) drog a opiátů – mimo jiné se jednalo o fentanyl, oxykodon, hydrokodon, metamfetamin, heroin, kokain, extázi, léky obsahující návykové látky a 63 střelných zbraní.

Během vyšetřování byly identifikovány osoby prodávající nelegální zboží na tržištích Darknet, AlphaBay, Dream, WallStreet, Nightmare, Empire, White House, DeepSea, Dark Market a dalších. Kriminalisté tak vyslali jasné poselství, že zločinci operující na dark webu nejsou mimo jejich dosah. Náměstek generálního prokurátora Jeffrey Rosen doslova konstatoval, že zásah „ukazuje, že v kyberprostoru nebude žádné bezpečné útočiště pro obchod s drogami.“

Zátah na dark webu

Stále probíhá celá řada vyšetřování s cílem identifikovat další jedince, kteří stojí za podezřelými účty. Dosud zatčení pocházejí ze sedmi zemí:

  • 119 ze Spojených států amerických
  • 42 z Německa
  • 8 z Nizozemska
  • 4 ze Spojeného království
  • 3 z Rakouska
  • 2 z Kanady
  • 1 ze Švédska

„Vzhledem k prudkému nárůstu úmrtí v souvislosti s předávkováním opiáty během pandemie COVID-19 si uvědomujeme, že dnešní oznámení je důležité a aktuální,“ řekl ředitel FBI Christopher Wray. „FBI hodlá ujistit americkou veřejnost a celý svět, že jsme odhodláni identifikovat dealery drog z dark webu a postavit je před soud. Naše práce však dnešním oznámením nekončí.“

Zpráva také vyjmenovává několik zadržených a jejich prohřešky. V síti tak uvízl například 39letý Aaron Brewer z Texasu, jež přes dark web údajně prodával kokain, heroin a další drogy. Platby přijímal v kryptoměnách, především v bitcoinech, a drogy pak posílal na adresy zákazníků prostřednictvím americké pošty a dalších přepravních služeb. Po zatčení našli v jeho bytě evidenci, podle které poslal v období od prosince 2019 do března 2020 celkem 757 zásilek drog na 609 různých adres.

Přestože počet zatčených a obžalovaných je v porovnání s celkovou velikostí nelegálního internetového trhu s drogami relativně malý, poselství je jasné: orgány činné v trestním řízení mají nástroje, zdroje a chuť pustit se do obtížné práce při pátrání po překupnících, kteří se snaží maskovat svou identitu pomocí Toru.

Diskuze (12) Další článek: Hlístice jsou schopny likvidovat škůdce zemědělských plodin i ve vesmíru

Témata článku: Web, Internet, Drogy, Dark web, Tor, Dar


Určitě si přečtěte

Google mapy, Seznam mapy, Apple mapy... Velké srovnání šesti internetových map. Kdo to dělá nejlépe?

Google mapy, Seznam mapy, Apple mapy... Velké srovnání šesti internetových map. Kdo to dělá nejlépe?

** Která klasická webová mapa se vám líbí nejvíce? ** Srovnali jsme šest velkých služeb v několika situacích ** Hlasujte v anketě

Jakub Čížek | 81

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj počtu nakažených onemocněním Covid-19 v Česku ** Mapa podle okresů, počty testovaných, přehled podle věku ** Průběžně aktualizované grafy

Marek Lutonský | 153

Nejjednodušší cesta, jak nepřijít o data: nastavte si zálohování a zapomeňte

Nejjednodušší cesta, jak nepřijít o data: nastavte si zálohování a zapomeňte

** Přijít o důležitá data je jednodušší, než si umíte představit ** To, zda a jak snadno je získáte zpět, záleží především na vás ** Když si nastavíte zálohování, může to být otázka několik minut

Karel Kilián | 30

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

** Měsíc jsem se nedotkl Windows a byl závislý jen na Linuxu ** Jaká byla pozitiva a negativa přechodu? ** Se kterými aplikacemi jsem (ne)zápasil a které bych doporučil?

Lukáš Václavík | 244


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk