Velký, malý a cloudový: procesor budoucnosti

Nvidia na CESu představila projekt Denver, Intel zaútočil Sandy Bridgem a na doprovodné akci se ukázal i projekt OnLive. Každý nabízí něco úplně jiného, jde jim ale o to samé.
Velký, malý a cloudový: procesor budoucnosti

Letošní Consumer Electronics Show je už minulostí – brány se nadobro zavřely v neděli odpoledne tamního času, přesto se k němu ale ještě musíme vrátit v několika článcích. Tím prvním bude shrnutí a možná i tak trochu kontrast několika přístupů, několika koncepcí, které se budou doplňovat a zároveň budou i navzájem soupeřit.

A o jaký spor a kontrast půjde? O ten, jestli je lepší nadupaný počítač, nebo naopak koncept úspory energie a přesunu výpočtu do starého dobrého cloudu. Právě letošní CES totiž všechny tyto výpočetní koncepce nabídl, návštěvník je viděl na jednom místě a mohl si rychle udělat jasné a do kontextu zasazené srovnání.

1. Výkon, výkon, výkon a vždy u mě doma

Prvním přístupem je vlastně ten starý dobrý Mooreův zákon, který praví, že se výkon počítačů neustále zvyšuje a je tedy třeba neustále vylepšovat počítač a zvyšovat jeho výkon výměnou komponent. Tento přístup k počítači zastávají skoro všichni hráči, střihači videa a další uživatelé, kteří vyžadují specifický výkon. Na druhou stranu, tato skupina specializovaných a náročných majitelů počítačů musí o zájem na trhu soupeřit se stále početnější skupinou těch zákazníků, pro které je počítač prostě jen spotřební zboží, nechtějí o něm přemýšlet a už vůbec ne se starat o jeho výbavu.

Klepněte pro větší obrázek
Vlevo je Core i7 SB, uprostřed současný Core i7 a vpravo starší Core 2 Duo: benchmark, kdy se modeluje na všech počítačích 3D scéna. Core i7 SB je už hotový, C2D teprve začal

Příkladem této koncepce na CESu byla samozřejmě nová architektura procesorů Intel Core – Sandy Bridge. Na tiskové konferenci se nás Intel snažil přesvědčit, že i notebook bude moci být výkonný jako velký počítač, Sandy Bridge totiž nabízí výkonnou integrovanou grafiku a ještě se může oproti svým předchůdcům pochlubit výrazně nižší spotřebou. První várka procesorů nové generace už sjela z výrobních linek a pomalu putuje k těm, pro které je výkon na domácím počítači to první v pořadí.

2. Hlavně výdrž a jednoduchý procesor

Opakem koncepce starého dobrého výkonného procesoru je třeba projekt Denver od Nvidie a pak obecně všechny procesory SoC architektury ARM a modelové řady Cortex A9. Nvidia, výrobce SoC platformy Tegra, oznámila, že hodlá vyrábět armové procesory i pro velké počítače. Microsoft ji vyšel vstříc a Steve Ballmer na své vegaské keynote oznámil, že si se SoC a ARMy poradí už příští verze Windows, desktopových Windows.

Klepněte pro větší obrázek
Experimentální notebook v jehož nitru tepe namísto Core nebo Atomu podobný Snapdragon jako třeba v telefonu Nexus One od Googlu. O systém se stará inženýrská verze Windows 8

Procesory standardu ARM se sice nebudou moci srovnávat se Sandy Bridge, na druhou stranu se ale soustředí především na úsporu energie a zde jim nemůže zatím konkurovat – ani to nejefektivnější „ULVéčko“. Své odbytiště tak kousky od Samsungu, Qualcommu, Ti a dalších brzy najdou vedle mobilů a tabletů i v netboocích, které budou pohánět zcela běžný Windows 8.

3. Výkonný procesor je k ničemu, vše obstará datové centrum

A pak je tu ještě onen mytický cloud-computing. Ačkoliv si jej dnes mnozí představují pouze jako webové služby po vzoru Googlu, ve skutečnosti dokáže mráček kdesi na internetu zastoupit celý počítač. V případě letošního CESu byl jedním z nejzajímavějších zástupců tohoto přístupu stále malá a mladá firma OnLive.

Už jste o ní určitě slyšeli, je to totiž přesně ten systém, který dokáže streamovat hry jako vcelku běžné video. Herní grafiku tedy spočítá a vykreslí supervýkonné datové centrum a do vašeho počítače – nebo jen internetové televize – dorazí pouze obraz. OnLive vyžaduje především stabilní internet s co nejnižší latencí, služba tedy dosahuje nejvyšší kvality zpravidla do několika stovek kilometrů od nejbližšího datového centra. U nás dostupná není – nejbližší servery jsou v Británii. Obraz si vystačí s přenosem někde mezi 5-7 Mb/s, což je ve vyspělých internetových zemích naprostý standard, Video pak má rozlišení 720p. Pro herní účely je to zcela dostačující.

Ukázka OnLive prohlížeče pro tablety s iOS a Androidem (Tomáš Holčík)

 

OnLive je tedy koncepcí, která nevyžaduje žádný úsporný, nebo naopak velmi výkonný herní hardware. Jediné, co budete potřebovat, je drobný dekodér videa, který bude vaše příkazy, pohyby a gesta posílat zpět do datového centra. Anebo rovnou chytrou televizi, kde vše bude zabudované přímo uvnitř.

Technologie OnLive usiluje o to samé, o co usiluje i Sandy Bridge – nabídnout uživateli ten nejlepší multimediální zážitek. Oba systémy jsou si ale zároveň na hony vzdálené. Bude zajímavé sledovat, jaký koncept se skutečně ujme a jestli nakonec nebude Intel a další tradiční výrobci procesorů vyrábět pouze serverové mašiny, které budou kdesi v přítmí počítačových supercenter počítat a modelovat postavičky z nového herního trháku. V režimu diváka je dnes OnLive dostupný už i na mobilních systémech iOS a Android, podoba počítače i herní konzole by se tak mohla dramaticky proměnit.

Témata článku: Hardware, Budoucnost, Technologie, Procesory, Mooreův zákon, CES 2011, Army, Hotové video, Starý počítač, Výkonná grafika, Běžný windows, Výkonný procesor, Proces, Starý systém, Stará grafika, Výkonný počítač, Herní počítač, Televize s Androidem, Dobrá latence, Herní trhák, Denver, Herní účel, Jednoduchý proces, Bridge, Starý kousek

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

Včera | Vojtěch Malý | 148

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

Na webu najdete hromadu rad, jak zrychlit počítač a Windows. My jsme na to šli opačně a naopak jsme hledali činnosti, které ho nejvíce zpomalují. Toto je třicítka těch základních.

12.  11.  2017 | Jakub Čížek | 90

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

** Každá elektrická krabička má konektor pro napájení nebo baterii ** Jenže pozor, jednou by to tak nemuselo být ** Drobná elektronika se může živit rádiovými vlnami

14.  11.  2017 | Jakub Čížek | 15


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje