Velký Bratr ve Windows 98 se spíš nelíbí než líbí

[Win98] Spíše negativní reakce vyvolává program přezvaný Back Orifice, kterým lze ze serveru sledovat, co přesně dělá uživatel s Windows 98, aniž tento tuší, že jej někdo sleduje.
Spíše negativní reakce vyvolává program přezvaný Back Orifice, kterým lze ze serveru sledovat, co přesně dělá uživatel s Windows 98, aniž tento tuší, že jej někdo sleduje. Program je dílkem hackerské skupiny s názvem Cult of the Dead Cow (Kult mrtvé krávy) a jeho název je evidentně parodií na Back Office; kritizován je však Microsoft, který nezabránil, aby podobný program mohl být vytvořen. Back Orifice totiž může být spuštěn ze serveru na lokální stanici (kterou může monitorovat a dokonce řídit její provoz), aniž se objeví ve Správci úloh. To je hlavní problém: pokud se např. v rozlehlé síti někdo dostane zvenku do vnitřní sítě, může si s vaším počítačem s Windows 98 dělat co chce, aniž cokoli zpozorujete. Program zatím není schopen v podobné míře ovládat Windows NT, i když hackeři tvrdí, že vytvoří "verzi" tohoto programu i pro tuto platformu.

Živě komentuje: Microsoft situaci mírně bagatelizuje, když praví, že se nejedná o žádný "bug", protože při správném používání sítě by se nic nemohlo stát. Samozřejmě, kdyby byli všichni lidé na planetě poctiví, nemuseli bychom mít policajty a nemusely by se šifrovat e-mailové zprávy. Ale tak tomu není a právě proto se musí vymýšlet bezpečnostní bariéry - samozřejmě se občas někomu podaří prokopnout ochranu, instalovat, spustit a ovládat zvenku na váš počítač takovýto program, ale přece je chybou, že Windows 98 umožní, aby nebyl v Task Manageru detekovatelný! Je ovšem pravdou, že v tomto směru chceme po Windows 98 (které jsou pořád jen mírně vylepšenými Windows 95, bez kompletní změny jádra či architektury) příliš moc. Windows 95 byly koncipovány v době, kdy ještě nikdo netušil, že nastane tak masové připojování počítačů k Internetu a nejsou proti vnějším útokům moc chráněny; NT jsou už jiná třída a pokud by se hackerům podařilo takto prorazit i je, bylo by to mnohem vážnější.

Váš názor Další článek: Bude Intel stavět u nás?

Témata článku: , , , , , , , , , , ,