Google | USA | Soukromí

Velký bratr v praxi: Google předal americké policii informace o účastnících demonstrace

Nejen velké firmy se doslova zaklínají důrazem na ochranu soukromí svých uživatelů. Existují ale situace, kdy musí jít soukromí stranou – například když policie, soud či jiné orgány požádají o poskytnutí informací souvisejících s vyšetřováním nějakého trestného činu. Server TechCrunch informuje o aktuální kauze, kdy minneapolisská policie požádala Google o pomoc s identifikací demonstrantů.

Policisté vyšetřují vandalské a násilné chování některých účastníků demonstrací, které vyvolalo zabití George Floyda policistou Derekem Chauvinem. Tato událost spustila silnou vlnu většinou pokojných, ale místy i násilných protestů, namířených proti projevům rasismu a policejnímu násilí napříč Spojenými státy americkými i v dalších zemích.

Velký bratr má informace

V Minneapolisu se protesty zvrhly v násilí, které podle policie začalo v okamžiku, kdy maskovaný muž s deštníkem rozbil výlohy obchodu s autodíly. Prodejna AutoZone byla první z několika desítek budov po celém městě, které demonstranti v následujících dnech zapálili.

Ačkoli od demonstrací uplynulo již několik měsíců, policisté stále hledají pachatele celé řady trestných činů. V rámci vyšetřování získali příkaz, na jehož základě musí Google poskytnout policii údaje o účtech všech osob, které se 27. května „nacházely v geografické oblasti“ kolem prodejny AutoZone.

Není příliš složité dopátrat se toho, proč se vyšetřovatelé s touto žádostí obrátili právě na Google. Firma totiž shromažďuje a ukládá geolokační data všech uživatelů, kteří mají na svých telefonech zapnutou funkci Historie polohy. Její aktivace je nabízena při úvodní konfiguraci zařízení s operačním systémem Android a tato možnost je ve výchozím stavu zapnutá.

Virtuální digitální síť

Policisté tak získali možnost hodit na místo činu virtuální digitální síť. Google jim musí poskytnout anonymizované údaje o všech uživatelích, jež se v inkriminovaném čase nacházeli v dané oblasti. Na jedné straně to působí jako jednoduché a efektivní řešení, avšak kritici tvrdí, že takový postup je protiústavní, protože policie získá také informace o účtech nevinných kolemjdoucích.

TechCrunch se o tomto postupu dozvěděl od obyvatele Minneapolisu Saida Abdullahiho, který od Googlu obdržel e-mail s oznámením, že informace o jeho účtu podléhají příkazu a budou předány policii. Abdullahi však tvrdí, že se na násilí nepodílel – byl pouze v inkriminované oblasti, kde protestoval.

Tiskový mluvčí minneapolisské policie John Elder odmítl odpovědět na otázky novinářů, týkající se podrobností ohledně poskytnutých dat. Jako argument použil skutečnost, že stále probíhá vyšetřování, které by uvolněním informací mohlo být narušeno. Policie uvedla, že vynaložila značné prostředky na to, aby identifikovala takzvaného „Umbrella Mana“ (muže s deštníkem), který podle ní spustil vlnu násilí po celém městě.

Není to nic výjimečného

Vyšetřovací orgány ve Spojených státech se mohou při pátrání po podezřelých obrátit na společnosti, které shromažďují data o poloze uživatelů. Nejčastěji tak činí v případech trestných činů s neznámým pachatelem, kdy díky tomu zjistí, kdo se vyskytoval v určité geografické oblasti, kde byl zločin spáchán.

Policie většinou žádá o anonymizované údaje, ale v případě zúžení podezření si může vyžádat podrobnosti o konkrétních uživatelích. Pokud to zákon umožňuje, Google upozorňuje držitele účtů, když donucovací orgány požadují přístup k jejich údajům.

V roce 2019 Google uvedl, že počet požadavků na data uživatelů v nějaké lokalitě vzrostl mezi lety 2017 a 2018 o 1500 % a mezi lety 2018 a 2019 o dalších více než 500 %. Kritikům těchto metod a zastáncům občanských svobod se nelíbí zejména skutečnost, že se do hledáčku policie často dostávají nevinní lidé jen proto, že byli v určitém čase na nějakém místě.

Diskuze (43) Další článek: Lidstvo možná pracuje na vytvoření koronaviru odolného vůči novým vakcínám

Témata článku: Google, Historie, USA, Android, Soukromí, Policie, Sledování, GDPR, Minneapolis, Trestný čin, Násilí, TechCrunch, Data, Deštník, Protest, AutoZone, Demonstrace, George Floyd, Uživatelé, Velký bratrMass Effect: Legendary Edition nabídne i propracovaný fotorežim

Mass Effect: Legendary Edition nabídne i propracovaný fotorežim

Svůj nostalgický návrat do obtěžované galaxie si budete moci i patřičně zdokumentovat.

Michal Maliarov
BioWareMass Effect
Teac PD-301DAB-X: kompaktní CD přehrávač s DAB/FM tunerem pro konzervativce [test]

Teac PD-301DAB-X: kompaktní CD přehrávač s DAB/FM tunerem pro konzervativce [test]

Teac na konzervativní publikum, které doposud nesklouzlo k „počítačovému“ řešení se streamingem, ale přeci jen tu a tam už chce nějaké moderní možnosti. K dobrému základnímu CD přehrávači přidává možnost poslechu rádia a přehrávání digitální souborů.

Daniel Březina
Teac
Pro chytrý byt: Test systému inteligentní domácnosti Fibaro Home Center 3 Lite

Pro chytrý byt: Test systému inteligentní domácnosti Fibaro Home Center 3 Lite

Fibaro Home Center 3 Lite stojí čtvrtinu toho, co plnohodnotná jednotka. Funkce jsou sice omezené, troufám si však tvrdit, že většině uživatelů bohatě postačí.

Jiří Kuruc
Chytrá domácnostTesty
25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme 25 jedinečných filmů napříč žánry a historií. Nabídnou to nejzajímavější ze světové i české filmové tvorby. Je to základní výběr, který byste podle nás měli vidět, pokud chcete mít přehled o kinematografii.

Vojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět