Velké srovnání šesti webových disků

Tento týden jsme se dočkali vylepšeného Dropboxu, nového SkyDrivu a Google představil Drive. Nabízíme tedy nové srovnání a připojujeme ještě tři další webdisky.

Před pár dny jste si mohli v tabulce porovnat několik základních parametrů synchronizačních úložišť SkyDrive a Dropbox. Jenže pak se objevil Google Drive, a tak jsme tabulku rozšířili rovnou o několik dalších (téměř) identických služeb – právě Drive, SugarSync, Syncplicity a SpiderOak.

Tentokrát už bylo v podstatě nemožné vybrat jednoznačného vítěze, protože každá ze služeb pojímá různé funkce trošku jinak a nelze spolehlivě vybrat, jaký postup je ten nejlepší. Každému bude vyhovovat něco jiného.

Podívejte se na tabulku, která slouží jako velmi surový nástin toho, co každá z aplikací a služeb umí. Níže pak najdete stručný výtah pro každý ze synchronizačních disků.

Tabulka je prostorově rozměrná, můžete si ji tedy stáhnout v PDF.

Klepněte pro větší obrázek

SkyDrive

Silná zbraň: Kapacita

Webové rozhraní SkyDrivu je místy možná zbytečně konzervativní, nicméně ruku na srdce, je to webdisk s nejlepším poměrem kapacita/cena. Stávající uživatelé mají po ruce 25 GB, ti noví pak 7 GB. Za 25 dolarů ročně získáte dalších extra 50 GB, což je při pohledu na konkurenci zdaleka nejméně peněz. Desktopový klient toho sice moc neumí, soubory napříč počítači ale skrze úložiště synchronizuje poměrně spolehlivě. Škoda jen, že neumí selektivní synchronizaci a pořádné verzování. Ne na všech počítačích totiž možná chcete synchronizovat celé úložiště a občas se vám může hodit i záchrana v podobě starší verze třeba důležitého obrázku.

Klepněte pro větší obrázek
Windows Live SkyDrive na webu

Dropbox

Silná zbraň: Ekosystém, prémiová kapacita

Dropbox má v základu sice pouhé 2 GB, tuto kapacitu ale zdarma rozšíříte i na 25 a více GB. Stačí zvát nové uživatele, plnit nejrůznější úkoly a testovat betaverze. Hlavní zbraní je ale ekosystém několika stovek služeb a aplikací třetích stran, které jeho funkčnost výrazně rozšiřují. Dropbox umí selektivní synchronizaci, na každý zapojený počítač se tedy nemusí duplikovat celý rozměrný disk. Velkým plusem je také jeho ergonomie. Když už máte v Dropboxu nějaká data, stačí na počítači nad souborem a složkou vyvolat kontextové menu a jedním klepnutím vygenerovat zkrácený odkaz pro veřejné sdílení, který se uloží do schránky. U SkyDrivu a Google Drive je to mnohem komplikovanější.

Klepněte pro větší obrázek
Dropbox na webu

Google Drive

Silná zbraň: Google

Z hlediska parametrů je Google Drive spíše průměrný disk. V základu má jen 5 GB prostoru a extra kapacita za paušál je mnohem dražší než u Microsoftu. Na druhou stranu nabízí poměrně svižné webové rozhraní, mnoho skrytých pokročilých funkcí (plné verzování) a je to Google. To v praxi znamená, že se jedná o věčnou betaverzi, neustále ve vývoji a už i z těchto důvodů pro leckoho dostatečně sexy. Early-adoptery možná nadchne napojení na hromadu webových služeb, které s GDrive pracují jako s běžným úložištěm. Obrázek z GDrive tedy snadno otevřete přímo v Pickniku aj. a na GDrive jej zcela přirozeně zase uložíte. Při testu mě potěšila také rychlost synchronizace, podle jiných ohlasů to ale zpočátku nestálo za nic. Asi jsem měl štěstí.

Klepněte pro větší obrázek
Google Drive na webu

SugarSync

Silná zbraň: Synchronizace libovolných složek

SugarSync byl ještě donedávna výrazně pokročilejší verzí Dropboxu. V mezičase se mu sice Dropbox funkčně v mnohém vyrovnal (selektivní synchronizace), nicméně SugarSync útočí také možností synchronizace libovolné složky v systému. Tedy ne jedna jediná kořenová složka, ale klidně deset samostatných adresářů dle vaší libosti.

Klepněte pro větší obrázek
SugarSync na webu

Syncplicity

Silná zbraň: Synchronizace libovolných složek (opět)

Syncplicity je takový chudší příbuzný SugarSyncu. Jeho webové rozhraní je kompletně vyrobené ve Flashi, nicméně moc toho neumí včetně základních operací se soubory. Očekává se, že vše budete nastavovat pouze na desktopu včetně sdílení, což nakonec může být i výhoda. V základu má ale služba jen 2 GB a další gigabajty jsou poměrně drahé.

Klepněte pro větší obrázek
Syncplicity na webu

SpiderOak

Silná zbraň: Komplexní klient

SpiderOak principiálně funguje identicky jako předchozí služby, jeho ovládání je ovšem poměrně atypické. Prakticky vše se konfiguruje na desktopu, web totiž neumí téměř nic. Můžete synchronizovat libovolné složky na počítači a ke sdílení slouží tvorba speciálních místností, u kterých pouze nastavíte, jaké složky se soubory se tam mají objevit. Kdo dostane přístup do místnosti, uvidí její celý obsah. Kdyby webové rozhraní místností vypadalo jen o něco lépe, SpiderOaku by to jen prospělo.

Klepněte pro větší obrázek
SpiderOak webový management nemá, ale disponuje nejpokročilejší (a místy nepřehlednou) desktopovou aplikací

Kdo chybí?

Na co jsme zapomněli? Takových služeb je samozřejmě ohromné množství a celkem dobře je mapuje služba Alternativeto.net, i když některé záznamy jsou už notně zastaralé.

Vybrali jsme pouze webové disky se synchronizací, které jsou dostupné na Mac OS X a Windows a jsou alespoň v nejnižší verzi zdarma. Z těch dalších by tedy za zmínku stálo také úložiště Ubuntu One (Linux, Windows, Android), jeho klient pro Windows je ale zatím velmi jednoduchý a plný chyb.

Dalším adeptem by mohl být stále zajímavější webdisk Box.net, který zdarma nabízí až 50 GB (marketingová akce při používání mobilního klientu), jenže ten zase umí synchronizovat soubory z počítače jen v placené verzi. Nakonec nesmí chybět ani zmínka o Apple iCloud, ačkoliv se už jedná spíše o aplikační synchronizaci (nejen surová data – soubory) a cílí exkluzivně na jablečnou platformu.

Máte zkušenost s dalšími synchronizačními webdisky? Podělte se se svým názorem v diskuzi. Možná nám ten pomyslný šampion vážně unikl.

Diskuze (91) Další článek: AMD prý představí dvoujádrový Radeon HD 7990 až na Computexu

Témata článku: Web, Srovnání, Drive, Nejrůznější úkoly, Webové rozhraní, Velké srovnání, Zkrácený odkaz, Extra, Google Drive, Webová služba, Velké plus, Místnost, Libovolné místo, Libovolný soubor, Celá místnost, Marketingová akce, Drahé úložiště, Webové úložiště, Skydrive, Icloud Drive, Synchronizace, Silná zbraň, Celé úložiště, Windows Live SkyDrive, Desktopový počítač


Určitě si přečtěte

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

** Model raketoplánu Columbia od českého konstruktéra umí i létat ** Obdivuhodný model si vzal 1600 hodin práce ** Podívejte se na fotografie ze stavby a prvního letu

Karel Jeřábek | 20

Jak horko bude ve vašem městě, až vám bude 80 let? Podívejte se, jak se projeví klimatické změny!

Jak horko bude ve vašem městě, až vám bude 80 let? Podívejte se, jak se projeví klimatické změny!

** Srpen byl třetí nejteplejší za posledních více než sto let ** Bude to ale daleko horší, jak ukazuje aplikace NYT ** V Praze vzroste počet horkých dní na čtyřnásobek

Karel Kilián | 21

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte se, co zachytily na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte se, co zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 66

Roboruka se 100 let učila otočit kostičku. Skutečné A.I. se možná nikdy nedočkáme

Roboruka se 100 let učila otočit kostičku. Skutečné A.I. se možná nikdy nedočkáme

** Strojové učení v posledních deseti letech dokázalo divy ** Používáme ho dnes každý den nejen ve vyhledávači ** A přesto se člověku nepřibližuje ani náznakem

Jakub Čížek | 59


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku