Velké srovnání českých chatů

Internet přinesl pro spoustu z nás řadu věcí, které pro nás byly dříve nepředstavitelné a které více či méně zásadním způsobem ovlivnily možnosti komunikace, způsob myšlení a životy celé obce internetové. Pojďme se podívat na chaty, internetový kyberprostor, kde někteří z nás dokáží trávit dlouhé hodiny každý den.
Kapitoly článku

Díky fenoménu elektronické pošty jsme zapomněli na psaní dopisů, volně dostupné brány všech mobilních operátorů byly zlatým věkem textových zpráv zdarma, stahování filmů nebo hudby se stalo trnem v oku všem, kteří doposud nepokrytě rýžovali v tomto segmentu zábavního průmyslu. Těžištěm internetu jako média je ale možnost přímé zpětné odezvy, a tak bylo jasné, že v rámci komunikace nezůstane jen u textových zpráv a e-mailů. Proto můžeme najít v elektronické pavučině nejrůznější diskusní fóra, aktuálně velmi rozšířené blogy a především chaty představující klasickou podobu on-line komunikace. Právě ty jsou předmětem tohoto článku.

Předtím, než se podíváme na současnost, nebude od věci, když se ohlédneme do nedlouhé historie chatování v Čechách. Pokud pomineme první polovinu devadesátých let s BBS a IRC, pak je průkopníkem mezi současnými chatovacími servery Xchat mající své kořeny na Technické univerzitě v Liberci, kde zahájil v roce 1997 oficiální provoz. Následoval prudký nárůst návštěvnosti a překonání hranic regionu. Z Xchatu se stal bezkonkurenční lídr, jemuž se marně snažilo konkurovat několik málo chatovacích serverů. Zmínit můžeme například Drakův pokec, Gigachat, Xpoint, Chatu nebo Voliéru. V roce 2000 však přišel zásadní zlom, když doména Xchat přešla pod portál Centrum a původní tým spustil komunitní portál Xko. K nim se pak v roce 2002 přidal server Lidé nahrazující v portfoliu Seznamu dosluhující Chatu, a právě tyto tři servery vytvořily zajímavou vedoucí trojici, za kterou s dlouhým odstupem následuje řada malých hráčů bez výraznějších ambic.


V následujících kapitolách naleznete popis tria Xchat, Lidé a Xko. Který z nich navštěvuje nejvíc lidí a který nabízí nejvíce funkcí? Čtěte dále...

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,