Internet | Rusko | Roskomnadzor

Velké protesty v Rusku: Lidé vyšli do ulic kvůli omezování internetu ze strany státu

Velké protesty v Rusku: Lidé vyšli do ulic kvůli omezování internetu ze strany státu

Několik tisíc lidí se vydalo do ulic Moskvy, Voroněže a Chabarovsku, aby vyjádřili svůj nesouhlas s omezováním a zasahováním státu do internetového připojení. Dle agentury Reuters se jednalo o jeden z největších protestů v ruském hlavním městě za posledních několik let.

Ruští zákonodárci v únoru schválili přísnější kontrolu internetu. Novou legislativu, podporovanou mimo jiné prezidentem Putinem, zdůvodňují snahou bránit zasahování do ruských záležitostí ze zahraničí.

Cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly

Kritici však připravovaná opatření označují za „internetovou železnou oponu“ a často je přirovnávají k „velkému čínskému firewallu“. Domnívají se, že mohou být použita mimo jiné k potlačování nesouhlasu.

V Moskvě se demonstranti shromáždili na Sacharově třídě, kde vystoupilo několik řečníků a dav skandoval hesla jako „Ruce pryč od internetu“ či „Nechceme izolaci“. Zatímco nezávislá organizace odhadla počet účastníků na více než patnáct tisíc, policejní zdroje uvádějí méně než poloviční účast – konkrétně 6500 lidí.

Opoziční aktivisté na Twitteru uvedli, že policie na moskevské demonstraci zadržela patnáct lidí, kterým zabavila transparenty. Policie však žádná zadržení nepotvrdila, ale ani nevyvrátila.

„Pokud nebudeme dělat nic, zhorší se to. Úřady budou pokračovat v započaté cestě a tento bod bez možnosti návratu bude schválen,“ uvedl 28letý demonstrant Dmitrij, který odmítl sdělit své příjmení.

Omezování internetu se občanům nelíbí

Protesty v Moskvě, Voroněži a Chabarovsku byly oficiálně povoleny, zatímco v Petrohradě několik aktivistů demonstrovalo bez souhlasu. Rusko se v posledních letech pokoušelo omezit internetovou svobodu tím, že blokuje přístup k určitým webovým stránkám a službám pro zasílání zpráv, jako je například Telegram.

Návrh zákona prošel v ruském parlamentu v prvním čtení ze tří. Snaží se směrovat ruský webový provoz a data přes síťové body řízené státem a součástí návrhu je také vybudování národního DNS, které by umožnilo, aby internet fungoval i v případě, kdy bude země odříznuta od zahraniční infrastruktury.

Druhé čtení je plánováno na březen, po něm bude návrh zákona podepsán vrchní sněmovnou parlamentu a poté prezidentem Vladimirem Putinem. Legislativa je součástí úsilí představitelů o zvýšení ruské „svrchovanosti“ nad svým internetovým segmentem.

Diskuze (32) Další článek: Pomozte počítačům rozeznávat zvuky ulice. Mohou pak pomoci s analýzou hlukového znečištění

Témata článku: Internet, Poskytovatelé internetu, Politika, Rusko, Cenzura, Policie, DNS, Vláda, Zákon, Roskomnadzor, Str, Moskva, Parlament, Vladimir Putin, Reuters, Protest, Dmitrij, Možnost návratu, Nesouhlas, Russia, Omezování, Zasahování, Velký protest, Petrohrad


Určitě si přečtěte

Výkon herního počítače za 139 Kč nebo i úplně zadarmo. Geforce Now startuje!

Výkon herního počítače za 139 Kč nebo i úplně zadarmo. Geforce Now startuje!

** Dlouhý betatest končí a nyní všichni mohou hrát přes internet ** Nemusíte žádné hry kupovat znovu. Jede to, co už máte v knihovnách na Steamu, Uplay, Battle.net a jinde ** Roční náklady odpovídají ceně jedné běžné hry

Tomáš Holčík | 66

Koupili jsme nejlevnější dron s kamerou. Stál nás 300 Kč a má rozměry kreditky

Koupili jsme nejlevnější dron s kamerou. Stál nás 300 Kč a má rozměry kreditky

** Kvalitní drony začínají na 10 000 Kč ** Šli jsme na to jinak a koupili ten nejlevnější s kamerou ** I když je to čínský šmejd, je s ním zábava

Jakub Čížek | 34

Podívejte se, jak umírá váš laptop. Desítky na to mají mocný nástroj powercfg

Podívejte se, jak umírá váš laptop. Desítky na to mají mocný nástroj powercfg

** Hardware současných laptopů už tak rychle nestárne ** Tedy až na baterie – ty umírají děsivou rychlostí ** Ve Windows to můžete sledovat skoro v přímém přenosu

Jakub Čížek | 72Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky