Intel | Čipy | Výroba

Velké plány Intelu: Postaví nové továrny, dokončuje 7nm čipy a otevře se ostatním

  • Intel postaví dvě nové továrny za 20 miliard dolarů
  • Počítá s modulárním designem čipů, čipletům říká dlaždice
  • Část výroby outsourcuje, ale zároveň otevře vlastní továrny ostatním

Pat Gelsinger, nový šéf Intelu, včera na své první velké akci nastínil firemní plány na několik let dopředu. Ty se zatím netýkaly konkrétních produktů, ale toho, jak se budou vyrábět. Intel sebevědomě říká, že chce být opět polovodičovým králem a o své technologie se podělí i s ostatními.

Dvě nové továrny a 7 nm už za dva roky

V kampusu Ocotillo nacházejícím se v americké Arizoně začne firma ještě letos stavět dvě nové továrny. Ty by měly být připravené k velkokapacitní výrobě od roku 2024. Firma do výstavby investuje 20 miliard dolarů a sama zaměstná přes 3000 inženýrů a jiných vysoce placených odborníků. Kromě toho v návaznosti na dvě nové fabriky vznikne v okolí až 15 000 dalších pracovních míst.

Z továrny by po dokončení měly sjíždět 7nm čipy využívající EUV litografii. Přestože už v té době budou TSMC nebo Samsung vyrábět i 3nm křemík, nanometry nejsou navzájem srovnatelné. Denzita a provozní vlastnosti 7nm čipů u Intelu můžou být teoreticky podobné jako u 5nm od TSMC, tedy toho nejlepšího v roce 2020. Zatím toho však o produkci Intelu moc nevíme. Pat Gelsinger ale naznačil, že firma výrobu upravila a zjednodušila, zřejmě aby se neopakovaly problémy jako s dokončením 10nm litografie.

Intel modernizuje i stávající linky. Pokud vše půjde podle plánu, první 7nm čipy začne vyrábět již v roce 2023. Půjde o procesory Meteor Lake, tedy 14. generace Core. Příští týden se oficiálně začne prodávat 11. generace nazvaná Rocket Lake naposledy postavená na 14 nanometrech. Koncem letošního roku a v příští sezóně pak dorazí již 10nm architektury Alder Lake a Raptor Lake. Návrh zmíněného Meteor Laku bude dokončen (tape-in) ještě v tomto pololetí.

V roce 2023 přijdou i 7nm serverové čipy Granite Rapids. Intel tím definitivně potvrdil zpoždění 7nm výroby, kterou původně sliboval na jaro 2022.

Gelsinger mimochodem všechny překvapil oznámenou spoluprací s IBM. „Big Blue“ už sice vlastní továrny neprovozuje, ale zaměstnává řadu architektů a dalších odborníků na výrobu čipů. Obě firmy tak mají budoucí výrobní procesy a technologie pouzdření vyvíjet společně.

Outsourcing a čiplety

Velmi skloňovaným tématem je, jestli by Intel neměl svěřit výrobu čipů někomu jinému, když má s pokročilými procesy (<14nm) takové problémy. Faktem je, že část výroby již skutečně outsourcuje. Asi šest procent loňských tržeb TSMC měl na svědomí právě Intel. Podle Gelsingera se firma bude na továrny třetích stran spoléhat ještě více „tam, kde to má smysl“.

To automaticky neznamená, že by Intel začal vyrábět celé procesory u zmíněného TSMC, Samsungu, UMC atd. Outsourcing bude souviset s přepracováním čipů. Firma uteče od monolitů k čipletům, jako to už dělá konkurenční AMD. Jej jim bude říkat jinak – tiles (dlaždice).

Díky modulárnímu designu bude moci do jednoho produktu zapouzdřit křemík různých generací i různých výrobců. Extrémním případem bude nové GPU Ponte Vecchio určené do superpočítačů. Ponese přes 100 miliard tranzistorů a 47 dlaždic, které budou poskládány vedle sebe horizontálně i na sobě štosovány vertikálně (architektura Foveros).

Hlavní řídicí dlaždice bude 10nm, cache využije pokročilejší 10nm výrobu, řadič I/O dodá cizí fabrika a u hlavních výpočetních dlaždic chce Intel kombinovat vlastní 7nm výrobu i čipy odjinud.

Intel otevře továrny partnerům a nabídne x86

Intelu radili, aby se továren vzdal a soustředil se jen na návrh čipů jako AMD, Qualcomm nebo Apple. To však firma razantně odmítá. Jak vyplývá z předchozích odstavců, část výroby sice outsourcuje, ale zároveň modernizuje stávající továrny a vybuduje zcela nové. Kapacitu přitom nevyužije jen pro sebe, ale nabídne ji také partnerům.

Už dnes sice plní zakázky ostatních firem, ale v budoucnu se tomu chce věnovat víc. V mateřské firmě vznikne nová divize Intel Foundry Services (IFS), jež bude velkoobchodně nabízet výrobní kapacity v evropských i amerických továrnách.

Intel může obstarat vše od výroby waferů po finální zapouzdření. Mohl by vyrobit design partnerů, ale také jim poskytnout čipy na míru včetně vlastních technologií. Firma explicitně říká, že chce vyrábět procesory s architekturou ARM nebo RISC-V, ale že partnerům poskytne i vlastní jádra x86.

Bližší informace se dozvíme na podzim. Firma v říjnu uskuteční konferenci Intel On, která má navázat na dřívější akce Intel Developer Forum.

Diskuze (18) Další článek: Firefox 87 lépe chrání soukromí a inspiruje se v Chromu

Témata článku: Technologie, Apple, Hardware, AMD, Intel, Procesory, Samsung, Čipy, Design, TSMC, Qualcomm, IBM, Výroba, Vecchio, Granit Rapids, Pat Gelsinger, Meteor Lake, Rocket Lake, Big Blue, Alder Lake, Přepracování, Gelsinger, Intel Developer Fórum, Raptor Lak, Dlaždice, Procesory na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Crew-5: Sledujte připojení kosmické lodi Crew Dragon k Mezinárodní vesmírné stanici
Jiří Černý
Crew DragonMezinárodní vesmírná stanice
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Baterie se po čase nafukují. Jedna značka řeší tento problém častěji než ostatní

Baterie se po čase nafukují. Jedna značka řeší tento problém častěji než ostatní

** Na světě je video, na němž jsou Samsungy s nafouknutou baterií ** Stačí telefon nechat pár let v šuplíku ** Jak tomuto jevu zabránit, a kam odevzdat starý telefon?

Martin Chroust
BaterieSmartphony
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle