Facebook | Sociální sítě | Byznys | Hate speech

Velké firmy houfně zastavují reklamu na Facebooku. Chtějí tím zastavit šíření nenávisti

Nezanedbatelný počet firem, mezi kterými jsou i taková jména jako Coca-Cola, Unilever, Adidas, Reebok, Levi's, Verizon, Viber, Mozilla, Honda a nově třeba i Starbucks, zastaví během července své reklamní kampaně na Facebooku. Tímto bojkotem chtějí upozornit na to, že Facebook dělá údajně málo proti šíření nenávistných příspěvků na své sociální síti a ještě na jejich šíření vydělává.

Iniciativa už má i svůj web StopHateForProfit.org, na kterém problém rozebírá podrobněji. K akci už se připojilo přes 150 firem, které se zavázaly, že během července nebudou mít žádnou placenou kampaň na Facebooku. Některé tento závazek rozšířily i na další sociální sítě. 

Pro Facebook to znamená problém. Iniciativa narostla do významného rozměru a mezi protestujícími jsou i velmi silní inzerenti. Pro firmu to bude představovat zaznamenatelný výpadek příjmů, přestože je jasné, že se tím reklamy na Facebooku najednou nezastaví a bude jich stále dost. Odborné odhady tvrdí, že Facebook již teď přišel kvůli bojkotu o miliardu dolarů. Akce má přitom vyvrcholit během července a další firmy se bezesporu ještě připojí. 

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg akci pochopitelně nepřešel bez povšimnutí. Přislíbil „vytvoření vyššího standardu pro nenávistný obsah“, nicméně podotkl, že podle aktuální studie EU zaměření na Hate speech odstraňuje Facebook nenávistné příspěvky přísněji než třeba YouTube nebo Twitter. Chce rovněž zpřísnit pravidla pro reklamy, aby se nenávistný obsah neobjevoval přímo v nich. 

Nějaká radikální řešení a zbrklé mazání sebemenšího náznaku nenávisti v příspěvcích však nehrozí. Jak Zuckerberg sám přiznal, boj proti šíření nenávisti je běh na dlouhou trať a vyžaduje opatrný a pečlivý přístup, aby na druhé straně nedocházelo k omezování svobodného projevu.  

Diskuze (53) Další článek: Netflix již poběží v plné kvalitě i na Macích. Vyžaduje však macOS Big Sur

Témata článku: Facebook, Sociální sítě, YouTube, Byznys, Twitter, Mark Zuckerberg, Evropská unie, Viber, Reklama, Mozilla, Coca-Cola, Verizon, Honda, Hate speech, Reebok, Šíření nenávisti, Levi's, Šíření, Sociální síť, Unilever, Adidas, Nenávistný příspěvek, Nenávist, Závazek, ŘekJak dobře vybrat objektiv. Nejdůležitější otázky, na které byste si měli odpovědět

Jak dobře vybrat objektiv. Nejdůležitější otázky, na které byste si měli odpovědět

Vybrat správné tělo fotoaparátu je jen prvním krokem ke kvalitní fotografii, pomyslným štětcem, kterým vykreslíte obraz, je objektiv. Jak se v nich vyznat?

Helena Vyplelová
Objektivy
Microsoft prvně zmínil Windows 10 21H2. Desítky na podzim dostanou nové funkce
Lukáš Václavík
Windows InsiderWindows 10Microsoft
Bezpečnostní díra ohrožuje routery 17 výrobců. Na stupnici závažnosti má 9,9 bodů, útočníci už ji zneužívají

Bezpečnostní díra ohrožuje routery 17 výrobců. Na stupnici závažnosti má 9,9 bodů, útočníci už ji zneužívají

** Experti odhalili chybu, ohrožující routery nejméně 17 výrobců ** Útočníci tuto chybu začali aktivně využívat k instalaci botnetu ** Bezpečnostní nedostatek CVE-2021-20090 je velmi vážný

Karel Kilián
RouterHackingBezpečnost
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy
Turecký nadzvukový dron MIUS dosáhne s ukrajinskými tryskovými motory rychlosti 1,4 machu

Turecký nadzvukový dron MIUS dosáhne s ukrajinskými tryskovými motory rychlosti 1,4 machu

** Společnost Baykar připravuje nadzvukový tryskový bojový dron MIUS ** Ten by mohl operovat z lodi TCG Anadolu ** MIUS by měl unést výzbroj o váze 1,5 tuny a pohybovat se rychlostí až Mach 1,4

Stanislav Mihulka
VojenstvíTureckoDrony