U procesorů do stolních počítačů i notebooků brzy dojde k technologické změně. Hybridní architektura big.LITTLE se promítne nejen do fungování procesorů, ale udělá i nepořádek v určení počtu jejich jader a vláken. Intel plánuje takto navržené procesory uvést už na podzim, AMD se zřejmě přidá později.
Technologie big.LITTLE znamená, že všechna procesorová jádra u jednoho CPU nejsou postavena na stejné architektuře. Proto se o ní mluví jako o hybridní technologii. Typicky se v procesoru nachází jedna skupina jader zaměřená na maximální výkon a další skupina na efektivitu a co nejnižší spotřebu. Pokud si říkáte, že jste něco podobného již slyšeli, nejspíše máte big.LITTLE technologii ve svém smartphonu.

Hybridní technologie big.LITTLE kombinuje dvě architektury na jednom kusu křemíku
I pro další mobilní zařízení jako tablety či notebooky má tato kombinovaná architektura několik výhod. Efektivní menší jádra prodlužují výdrž na jedno nabití, protože dobře poslouží pro málo náročné operace jako procházení internetu, pohyb v základním uživatelském prostředí nebo při nečinnosti zařízení. Velká jádra poskytují dostatek výkonu třeba pro hry a spolupráce obou skupin je vhodná pro nejnáročnější situace, kdy je potřeba maximální výkon na všech jádrech.
A co desktop?
Když Intel poodhalil, že se technologie big.LITTLE dostane do jeho chystané desktopové řady procesorů 12. generace Alder Lake, mnozí se tomuto kroku divili. Hlavní výhody technologie leží v jejím použitím pro mobilní zařízení.
Pokračování článku patří k prémiovému obsahu pro předplatitele
Chci Premium a Živě.cz bez reklam
Od 41 Kč měsíčně