Mapy Google | Mapy.cz | Mapy

Velká srovnávací galerie Mapy.cz a Mapy Google: Které jsou lepší?

  • Má lepší mapy Seznam, nebo Google?
  • Prohlédněte si velkou komentovanou galerii
  • Rozhodnutí necháme na vás. Hlasujte v anketě

Má lepší mapy Seznam, nebo Google? A je vůbec možné to takto rozsoudit? Tomu jsme se věnovali v naší diskuzi a shodnout jsme se nedokázali. Mapy jsou natolik komplexním dílem a každý je používá trošku jinak, že se objektivní měřítka hledají poměrně těžko.

A proto to rozhodnutí necháme na vás. Připravili jsme několik desítek párů identických pohledů vždy na Mapy.cz a Mapy Googlu formou komentované galerie. Otevřete tedy první fotografii a navigujte se šipkami vlevo a vpravo.

Na konci článku pak můžete hlasovat v anketě.

Klasická mapa

Základem každé mapové služby je obecná mapa – v podstatě autoatlas. Google používá vlastní zdroje i data partnerů. Mapy.cz také používají vlastní zdroje a v zahraničí pak přebírají surová data z projektu OpenStreetMap, přičemž je zobrazují vlastním grafickým stylem.

Image 001.pngImage 002.png
Mapa Evropy podle Seznamu a Googlu
Image 003.pngImage 004.png
Mapa České republiky podle Seznamu a Googlu
Image 005.pngImage 006.png
Mapa Prahy podle Seznamu a Googlu
Image 007.pngImage 008.png
Centrum Prahy podle Seznamu a Googlu
Image 009.pngImage 010.png
Hradčany podle Seznamu a Googlu

Detaily v mapě

Webová mapa musí být interaktivní, jak Seznam tak Google tedy mají vlastní databáze míst. Google jich má více a zpravidla s větším množstvím fotografií od samotných surfařů, Mapy.cz ale zase v Česku nabízejí mnohdy více detailů o místě ze svého katalogu Firmy.cz a od nejrůznějších turistických partnerů.

Image 011.pngImage 012.png
Karta místa podle Seznamu a Googlu
Image 013.pngImage 014.png
POI a detaily v mapě podle Seznamu a Googlu. Mapy.cz zobrazují třeba tramvajovou trať a semafory, zatímco Google popisky významných POI a náznaky 3D budov.

Letecká a 3D mapa

Seznam i Google nabízejí letecké a 3D snímky Česka. Zatímco grafická kvalita leteckých snímků je často lepší na mapách od Seznamu, Google se může pochlubit mnohdy čerstvějšími fotografiemi a i jeho 3D modely budov jsou technologicky lépe zpracované než u Seznamu, kde je patrná větší deformace.

Image 015.pngImage 019.png
Letecký snímek Malostranského náměstí podle Seznamu a Googlu
Image 017.pngImage 018.png
3D model Malostranského náměstí podle Seznamu a Googlu

Dopravní mapa

Obě mapové služby nabízejí zobrazení dopravní situace. I zde je na tom však lépe Google, má totiž k dispozici komunitní Waze a tedy naprosto čerstvá hlášení od řidičů. Patrné je to hned na ukázce níže, kde řidiči s Wazem v telefonu označili na severní výpadovce havárii a kolonu. Mapy.cz tato data nemají.

Image 020.pngImage 021.png
Dopravní situace v Praze podle Seznamu a Googlu

Test Sněžkou

Dobrá automapa uprostřed Prahy je jedna věc, nicméně co venkov a příroda? Teď se tedy podíváme na můj oblíbený test Sněžkou. Zde již na scénu nastupuje topografická/turistická mapa Seznamu a v přírodě jsou Mapy.cz o krok před Googlem.

Image 022.pngImage 023.png
Sněžka na základní mapě podle Seznamu a Googlu
Image 024.png685007269
Sněžka na turistické mapě podle Seznamu a na terénní mapě Googlu
Image 025.pngImage 026.png
Detail vrcholu Sněžky podle Seznamu a Googlu
Image 027.pngImage 028.png
Karta místa poštovny na vrcholu Sněžky podle Seznamu a Googlu
Image 029.pngImage 030.png
Letecký detail polské chaty na Sněžce podle Seznamu a Googlu
Image 031.pngImage 032.png
3D model Sněžky od Severu podle Seznamu a Googlu

Na skutečném venkově

A teď se přesuneme na skutečný venkov mimo národní parky. Co třeba taková jižní Morava? Jako autoatlas zde fungují obě mapové služby na jedničku, pojďme se ale podívat na to, jak v mapách od Googlu při různém přiblížení mizejí podstatné detaily.

Image 035.pngImage 036.png
Jižní Morava podle Seznamu a Googlu – zde je zatím vše v pořádku
Image 037.pngImage 038.png
Detail Hustopečska poté, co jsem mapy přiblížil na úroveň 13. Zatímco Mapy.cz stále zobrazují zalesněné plochy, na mapách od Googlu zmizí a zůstanou zvýrazněné jen přírodní rezervace a památky.
Image 065.pngImage 066.png
A problém s lesy ještě jednou. Zalesněné hvozdy údolí řeky Svitavy podle Seznamu a podle Googlu, který zeleně vybarvil opět jen přírodní rezervace (CHKO Moravský kras a místní přírodní památky).
541229196
Jen pro představu, jak vypadá realita
Image 041.pngImage 042.png
Další drobný nešvar Googlu: Při velkém přiblížení nezobrazuje vedle lesů u drobných obcí ani jejich název. Vlevo opět mapy od Seznamu a vpravo od Googlu.

Fotografie

Fotografie vydá za tisíc slov a často toho o místě řekne více i než sebedetailnější mapa. Google fotky zobrazuje lépe. Nabízí přiblížení a také panoramatické snímky od komunity.

Image 046.pngImage 045.png
Fotky Řípu podle Seznamu a Googlu
Image 047.pngImage 048.png
Detail fotky podle Seznamu a Googlu

Panorama a Street View

Obě mapové služby nabízejí vlastní panoramatické snímky komunikací. Seznam sice zaznamenal více vedlejších ulic a všemožných zapadlých cestiček, ale Google se i nadále může pochlubit výrazně lepší obrazovou kvalitou.

Image 053.pngImage 054.png
Pokrytí panoramatickými snímky mimo velké aglomerace podle Seznamu a Googlu
Image 051.pngImage 052.png
Panoramatický pohled podle Seznamu a Googlu
Image 055.pngImage 056.png
Google si lépe poradí s komplikovanou expozicí – typicky s protisvětlem, což je patrné i na tomto páru. Vlevo opět Mapy.cz a vpravo mapy od Googlu.
Image 057.pngImage 058.png
A na závěr ještě jeden expoziční detail z ulice před naší redakcí. Vlevo přepálená Panorama na Mapy.cz od Seznamu a vpravo Street View od Googlu při podobné poloze Slunce.

Kdo má čerstvé letecké snímky?

Na to nelze jednoduše odpovědět, datace snímků se totiž liší i v rámci Česka. Přinejmenším v Brně však vítězí Google, což dokládají i dva páry fotografií níže.

Image 059.pngImage 061.png
Zatímco na Mapy.cz je ještě parkoviště, na Googlu již zeje obrovská díra
Image 062.pngImage 063.png
Zatímco na Mapy.cz se ještě v pravé části staví supermarket, na mapách od Googlu v něm již místní divoce utrácejí své výplaty.

V Chorvatsku

Seznam již také překročil hranice Česka (a Slovenska) a v zahraničí používá mapová data OpenStreetMap (ovšem ve svém grafickém stylu) a letecké snímky od Microsoftu. Nabízí se tedy srovnání třeba v časté destinaci nejednoho Čecha – v Chorvatsku.

Image 069.pngImage 070.png
Istrie podle Seznamu a Googlu
Image 071.pngImage 072.png
Přímořský resort poblíž chorvatského Umagu podle Seznamu a Googlu

Image 073.pngImage 074.png
Karta resortu podle Seznamu a Googlu
Image 075.pngImage 076.png
Letecký snímek resortu podle Seznamu a Googlu
Image 077.pngImage 078.png
Okolí resortu je protkáno cyklostezkami, které znázorní i Mapy.cz. Vpravo pak stejná oblast na terénní mapě Googlu.

Plánování trasy

Na závěr si pojďme srovnat ještě vyhledávání trasy. Google již roky nabízí klasickou automobilovou navigaci. Seznam s ní teprve experimentuje a dušuje se, že se zatím soustředí hlavně na tu pěší, protože u automobilové navigace ještě nemá dostatek dat. Bude to patrné i na snímcích níže.

Image 033.pngImage 034.png
Trasu z redakce do Kozojed u Plzně naleznou obě služby
Image 079.pngImage 080.png
Ovšem při plánování trasy automobilem skrze pěší zónu si už Mapy.cz vylámou zuby. Nejen že nerespektují zákaz vjezdu, ale protáhly nás v autě i skrze naši uličku Jakubská, kde jsou přitom neprůjezdné zábrany. Google si je pěší zóny vědom a vede nás tedy do cíle velkým okruhem a posledních pár desítek metrů pak pěšky.
Image 081.png164537464
A tady je důvod, proč nás Seznam vedl špatně: Zákaz vjezdu v pěší zóně a naprosto nemožný průjezd uličkou Jakubská
Image 092.pngImage 095.png
Obě služby umějí hledat trasu i s pomocí veřejné dopravy. Obě nám tedy našli spoj z redakce do Prahy s využitím místní MHD a vlaku.
344601765 Image 096.png
Podpora veřejné dopravy u Seznamu je však mnohem rozsáhlejší než u Googlu. Pokud tedy hledáte spoj z Klatov do Brna na mapách od Googlu, máte smůlu.

A ještě pár specialit

Na závěr se podívejme na několik doplňkových funkcí. Třeba nalezení aktuální polohy, měření vzdálenosti a vložení interaktivní mapy třeba na své stránky.

Image 083.pngImage 084.png
Lokalizace podle Seznamu se omezuje jen na IP adresu, zatímco Google používá i lokalizaci pomocí okolních Wi-Fi. Rozdíl je to obrovský, v práci jsme totiž do internetu připojení skrze podnikovou VPN a pražskou centrálu. Podle Mapy.cz tedy sedíme v Holešovicích (tam skutečně sídlí mateřský Czech News Center, a.s.) a nikoliv na Jakubské 5.
Image 088.pngImage 089.png
Měření vzdálenosti podle Seznamu a Googlu
Image 090.pngImage 091.png
Vložení interaktivní mapy do svých stránek podle Seznamu a Googlu

A to je vše. Tak co, vyhovují vám lépe mapy od Seznamu nebo ty od Googlu? Hlasujte v anketě níže a zapojte se také do diskuze pod článkem.

Diskuze (50) Další článek: Jak dopravit léky proti nádorům do ženského těla? Spermiemi!

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,