Velká reorganizace Microsoftu: zpátky ke třem

Lépe je přiznat omyl dříve než nikdy! Předchozí velká reorganizace, která způsobila tisícům pracovníků firmy Microsoft nemalé zmatky a spoustu práce navíc, nebyla úspěšná.

Píše se rok 2002 a generální ředitel Microsoftu ohlašuje největší reorganizaci firmy v její historii – monolit se dělí hned na sedm značně samostatných divizí. Píše se rok 2005 a generální ředitel Microsoftu ohlašuje opět obří reorganizaci. Rozdrobené divize se slučují, výsledné číslo bude tři.

Reorganizace gigantických firem nejsou v žádném případě formální záležitostí, překreslením orgchartu. Čím má firma více zaměstnanců, tím jsou reorganizace bolestnější. Stojí firmu víc peněz a hlavně berou všem manažerským strukturám více času, o který je pak ošizeno vlastní podnikání.

Obzvláště bolavě se reorganizují jednotky, které na ně nejsou z principu dobře připraveny, jako například lokální zastoupení (týká se i českého Microsoftu). Kde najednou vzít při rozdělení firmy do sedmi dílků sedm „skoro generálních“ ředitelů? Co s lidmi, kteří by se měli po rozdělení rozpůlit, rozčtvrtit? Jak vyplnit neobsazená místa v divizích, když jiný příkaz z generálního štábu zní „v žádném případě nesmí reorganizaci doprovázet zvýšení personálních nákladů“?

První pokus nevyšel

První reorganizace Microsoftu se příliš nepovedla. Firma sice byla předtím příliš velká na to, aby byla monolitem, ale přílišné rozdrobení nešlo správným směrem. Jeho účelem totiž mělo být přesnější zacílení proti nepřátelům. Asi jako když hrajete strategickou hru, rozdělíte své vojsko na tři armády a s každou pochodujete vůči jednomu nepřátelskému městu, místo abyste s jednou velkou pracně putovali od cíle k cíli.

Je to vhodná strategie, pokud: a) vám rozdělení nevezme příliš mnoho sil, b) jste schopni náhle koordinovat sedm „armád“ současně, s vysokou kvalitou, c) si vyberete ty správné nepřátelské cíle. Nic z toho se Microsoftu nepodařilo příliš dobře, za zmínku stojí zejména bod c).

Ukázalo se totiž, zejména v souvislosti s momentálně největší hvězdou na technologickém nebi, firmou Google, že nebyli správně zvoleni nepřátelé. A právě to chce Microsoft napravit novou reorganizací.

Výsledné tři divize Microsoftu tedy budou:

  • divize Business, která bude zahrnovat rodinu Office a podnikové produkty (Navision atd.)
  • divize Platform, která bude zahrnovat rodinu Windows, včetně serverů, plus MSN – zde nalezneme největší novinku reorganizace
  • divize Entertainment, která bude zahrnovat hry (Xbox) a také maličkou skupinu kapesních/mobilních Windows (Windows CE)

Jen kladné ohlasy

Reakce na ohlášení reorganizace jsou bez výjimky příznivé. Microsoft konečně dobře vymezil hlavní trhy, nikoli podle toho, jak by si on sám představoval, aby vypadaly, ale podle reality. V divizi Business si bude konkurovat s Oraclem, IBM či Sunem; v divizi Platform je to trochu Apple, trochu Linux, ale hlavně internetoví konkurenti (Yahoo a Google), a v divizi Entertainment je to zejména Sony a trochu Nintendo.

Nejzajímavější bude divize Platform: její ustanovení totiž ze všeho nejvíce prozradilo budoucí plány Microsoftu. Firma má samozřejmě své staré konkurenty, se kterými bojuje už desítky let (IBM, Sun, Apple, Oracle..) a s nimiž ještě desítky let bojovat bude.

Největší kvas je ale v oblasti internetu, kde velmi rychle vyskočily společnosti jako Google nebo Yahoo. Nemluvě o desítkách dalších, kteří hrají ligu druhou, nebo stovkách, kteří hrají ligu třetí, a tisících, kteří hrají krajské přebory. Přitom ale každý z nich může být za tři roky v extralize, řečeno fotbalovou terminologií.

Zahrnutí MSN do divize Platform říká jasně: internetová funkcionalita a služby budou zabudovávány do Windows, nikoli do aplikací, a nebudou stát stranou (samostatně). To je klíčový tah příští strategie. Microsoft už asi pět let o těchto informačních službách hovoří a částečně je zabudovává do Office, ale tržní výsledky jsou slabé, byť samotné funkce a služby jsou vcelku kvalitní (kupř. MSN Messenger je dobrý a i MSN Search je téměř na úrovni Googlu).

Firma tedy zesiluje tlak. Protože všechno začíná u Windows, nikoli u Office, budou i tyto služby příště součástí základu, tedy platformy. (Jak to bude prakticky prováděno, jasné ještě není. Microsoft také musí tančit mezi antimonopolními vejci – už vícekrát se mu „monopolizing“ nevyplatil.)

Přesuny na některých pozicích

Reorganizaci doprovázejí i zásadní personální změny. Z Microsoftu po patnácti letech odchází Jim Allchin – letitý šéf vývoje platformy Windows (označovaný jako „Gatesův člověk“). Nahradí ho málo známý Kevin Johnson (spíše obchodník než technik, a údajně „Ballmerův člověk“).

Odchod Allchina – spíše přesun na méně významné místo než vyslovený vyhazov – je zřetelným potrestáním za nedodržování vývojových termínů. Windows Vista se citelně zpozdí oproti předchozímu plánu, a navíc nebudou obsahovat některé klíčové, dříve slíbené technologické prvky. To Microsoftu zásadně ubližuje, protože veškeré další produkty firmy jsou postaveny na platformě, tedy na Windows, a nemá-li dům včas dobré základy, nelze stavět dál.

Další novinkou je posílení role Raye Ozzieho. Je to proslulý vizionář a „chief geek“, tvůrce populárního programu Lotus Notes/Domino, a Microsoft jej dokázal šikovně „uchmatnout“ od konkurenční IBM, která po něm rovněž natahovala ruce.

Existují i minusy?

Má tedy ohlášená reorganizace vůbec nějaká negativa? Jistě, stejná jako ta první – že vezme firmě příliš mnoho sil, že koordinace „ze sedmi na tři“ bude obtížná a že budou zvoleny opět špatné cíle.

Reorganizace v roce 2002 se nedělala pro rok 2002, ale pro rok 2005 – a byla špatně zamířena. Reorganizace v roce 2005 se nedělá pro rok 2005, protože bude stěží hotova ode dneška za rok, ale pro rok 2008 a dál. A kdo ví, jestli třeba v té době nebude Google v krachu (či upadne do bezvýznamnosti)?

Z dnešního pohledu vypadá současná reorganizace chytře a logicky. Ale v roce 2002 se ta tehdejší jevila právě tak. Zeptejme se tedy za tři roky.

Diskuze (71) Další článek: Vyšla nová verze prohlížeče Maxthon

Témata článku: Microsoft, Windows, Divize, Výsledné číslo, Špatný klíč, Generální štáb, Samostatná zmínka, Velká hvězda, Reo, Vhodná strategie, Kladný ohlas


Určitě si přečtěte

Týden Živě: Zapomeňte na širokoúhlý televizor. Budoucnost patří vertikálním

Týden Živě: Zapomeňte na širokoúhlý televizor. Budoucnost patří vertikálním

** Vertikální televizory do každé rodiny ** Desítky budou mít problém s počítači s malými disky ** Facebook se chlubil novinkami na F8

David Polesný, Jakub Čížek | 24

Bitcoin: analýza jeho ceny a prognóza, kam se může ubírat

Bitcoin: analýza jeho ceny a prognóza, kam se může ubírat

** Podívejte se na několik různých pohledů na cenu Bitcoinu ** Různé predikce se často silně rozcházely, teď se ale celkem shodují ** Pravděpodobný je krátkodobý pokles, ale dlouhodobý růst

Martin Miksa | 56Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test Wi-Fi mesh

Nejlepší hodinky pro všechny aktivity

Důležité aplikace na cesty

Jak streamovat video na Twitch