Velká propouštění v IT firmách pokračují

Západní firmy ale zvládají umění rychlých „řezů“ za účelem návratu k profitabilitě – lepší časy se dají očekávat někdy na konci roku.
Právě v těchto špatných dobách je nejlépe vidět, kdo skutečně rozhoduje ve světových korporacích: není to jejich management, ale vlastníci, držitelé akcií. Ti říkají zcela jasně: příliš nás nyní nezajímají vaše rozvojové a investiční plány na pět let dopředu, klesají vám zisky a v první řadě se tedy postaráte, aby zase hezky stouply. Pak vám možná zase dovolíme utrácet, ale nyní jdou akcie dolů a nahoru půjdou jenom tehdy, když se zisky dostanou na obvyklou úroveň, to je jasné všem. To nebylo vždy obvyklé – v poválečných desetiletí byly firmy v rozhodování silnější a rozhodovaly se také často „sociálněji“: málokdy se stalo, aby při ekonomických záchvěvech okamžitě posílaly domů tisíce lidí. Jenomže historie ukázala, jak ozdravná tato léčba je: propouštění obvykle také znamená reorganizaci, odchod jedněch manažerů a příliv „nové krve“, naopak zakonzervování stavu s tím, že „jenom teď přečkáme to špatné období a pak se to spraví samo“ skoro nikdy nevedlo k výsledku. Poznamenejme jen, že propouštění se dnes netýká jenom firem z oblasti IT: americká ekonomika evidentně „přistála“, tržby půjdou dolů – a nezaměstnanost nahoru. Při sledování západního ekonomického tisku najdeme denně několik zpráv o redukci zaměstnanosti té či oné společnosti a tento trend ještě nějakou dobu potrvá: jedním z posledních oznámení je například zpráva známého síťového výrobce 3Comu, že jde do ztráty a posílá domů 1200 zaměstnanců (3Com ztratil za poslední čtvrtletí 52 mil. dolarů při objemu prodeje 789 mil. dolarů; firma má vůbec poměrně svízelnou situaci, protože na ni tlačí opravdoví giganti, jako je Lucent, Cisco nebo Nortel, vedle kterých je daleko slabším hráčem).

Schopnost rychle reagovat tím či oním směrem (redukce nebo naopak expanze) je typická právě pro americké společnosti. Nahrává jim jednak domácí trh práce, který je nejpružnější na světě – pro například francouzskou společnost je nemožné propustit ze dne na den pět tisíc zaměstnanců, pro americkou díky zákonům a pracovním smlouvám, které jsou zde umožněny, to je naopak skoro hračka. (Odbory v IT firmách v Americe navíc skoro neexistují nebo nemají žádnou moc, na rozdíl od západoevropských zemí). Americké firmy proto neváhají v dobách boomu nabírat lidi po tisících, protože vědí, že se jich zase mohou v budoucnu „levně“ zbavit; evropské společnosti jsou pak v náboru daleko opatrnější. To ale také zřejmě z velké míry zabrání výkyvům, jimiž prochází americká ekonomika – od vysokého růstu k překvapivě rychle se objevivší stagnaci (následkem je ale také bohužel vyšší nezaměstnanost, ve většině západoevropských zemí hodně nad 10 %).

Finanční analytici tvrdí, že profitabilita amerických firem se podstatně zlepší už v třetím nebo čtvrtém kalendářním čtvrtletí tohoto roku, a tvrdí to se značnou jistotou. Uvádějí, že není naprosto pochyb, že giganti, kteří mají na trhu silnou pozici (kupř. Intel) a celkově zdravý podnikatelský model, nebudou mít žádný velký problém se opět dostat do svých „obvyklých“ čísel – mají situaci víceméně pod kontrolou, firmy počítaly s růstem, a proto investovaly, růst se zastavil, a proto se škrtá, nic neobvyklého, žádné krizové scénáře. Samozřejmě u každé velké firmy je setrvačnost: firma pár měsíců „brzdí“ a pak se zase pár měsíců „rozjíždí“, a v tomto období se jí dvakrát nedaří. Stejně tak ale analytici upozorňují, že vzestup akcií na amerických burzách nebude následovat podobným tempem – akciové trhy totiž potřebují podstatně delší dobu na to, aby zase firmám (a celé ekonomice) uvěřily, aby se na nich změnila nálada z couvajícího „medvěda“ na postupujícího „býka“, jak zní známá finančnická hantýrka. Je tedy dost pravděpodobné, že pokud se budeme na současnou krizi či stagnaci dívat očima normálního podnikání (tj. dá se v počítačích, komunikacích a Internetu vydělávat?), dostaneme povzbudivou odpověď docela brzo. Pokud ale držíte akcie amerických technologických firem a jste v současné době poněkud smutní z jejich současné hodnoty, tak se vám dobrá nálada ještě delší dobu nespraví.

Váš názor Další článek: Projektové a procesní řízení počátkem května v Brně

Témata článku: Kalendářní čtvrtletí, Současné období, Dobrá nálada, Velká expanze, Velká korporace, Zdravý pár, Známá společnost, IT, Velké propouštění, Velký zisk, Ekonomika, Zdravý člověk, Ekonomický boom, Propouštění, Americká ekonomika, Podnikatelský model, Francouzská společnost


Určitě si přečtěte

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

** Je sice z Aliexpressu, ale funguje ** Můžete ji ovládat hlasem přes Amazon Echo nebo Google Home ** Za tři stovky zautomatizuje menší 230V spotřebič

Jakub Čížek | 96

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6

Zranitelnost platebních karet Visa umožňuje zločincům obejít limit při bezkontaktních platbách

Zranitelnost platebních karet Visa umožňuje zločincům obejít limit při bezkontaktních platbách

** Odborníci přišli na to, jak obejít limit bezkontaktních plateb ** Stačí zařízení, ovlivňující komunikaci mezi kartou a terminálem ** Stahují se nad bezkontaktními platbami mračna?

Karel Kilián | 79

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Dnes proběhla další velká prezentační akce Applu, na které došlo k odhalení nových iPhonů a dalších novinek. Událost jsme sledovali online, a tak se můžete podívat na chronologický zápis těch nejdůležitějších informací.

David Polesný | 136

Kdyby měli železničáři tento superpočítač za 99 dolarů, nepotřebovali by lasery

Kdyby měli železničáři tento superpočítač za 99 dolarů, nepotřebovali by lasery

** Nejmodernější český železniční tunel je prošpikovaný technologiemi ** Za tři tisíce koupíte počítač, který je překoná ** Seznamte se s Nvidia Jetson Nano

Jakub Čížek | 50Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF