Windows 10 | October 2018 Update

Velká podzimní aktualizace: Co nového teď najdete ve Windows 10

  • Microsoft se opět snaží spojit telefony a počítače.
  • Místo velkých novinek se zaměřil spíše na drobná vylepšení.
  • Vyhledávání je konečně použitelné a hledá téměř všude.

Nastal podzim a Microsoft vydává další velkou aktualizaci Windows 10, tentokrát s názvem October 2018 Update. Navazuje na letošní jarní aktualizaci a pokračuje v propojování s telefonem, stejně jako prolínání Fluent Designu do celého systému. Místo velkých novinek se ale Microsoft spíše zaměřil na drobnosti, kterých jsou desítky.

Vylepšené vyhledávání

Jedno z největších vylepšení se týká vyhledávání v systému. Zde došlo k rozdělení na dva sloupce, kde v levém se, stejně jako v minulosti, ukazují návrhy a v pravém případné další podrobnosti. Zde tkví ona hlavní výhoda – automaticky dochází k vyhledávání na internetu, můžete se tak rovnou přepnout na potřebný web, případně ke stažení aplikace. Nově se také lépe prohledává celý počítač a samotný obsah souborů.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Hledání ve Windows konečně kouká i na internet, do Storu a do souborů.

Propojení počítače a telefonu. Opět

Microsoftu to nedá a stále se snaží o propojení svých Windows s mobilním světem. Windows Phone je dávno mrtvé a tak se snaží dostat na konkurenční Android a iOS za pomoci hromady aplikací. Jedna z nových je také Váš telefon (v angličtině Your Phone). Díky ní je možné z Android telefonu zobrazit poslední fotografie, které lze rovnou otevřít či drag&dropem přetáhnout do jiné aplikace, a SMS zprávy, na které je možné i odpovídat.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Aplikace Váš telefon propojí smartphone a počítač. Zobrazíte si zatím fotografie a SMS zprávy.

Vše funguje pouze přes Wi-Fi, přičemž telefon, s nainstalovanou aplikací, musí být na stejné síti jako počítač. Microsoft tak kopíruje podobnou funkčnost, jako mají oblíbené Push Bullet či Air Droid, zatím mu to ale příliš nejde. Do budoucna plánuje i zrcadlit obrazovku z telefonu a díky tomu ovládat nainstalované aplikace, zatím se ale o funkci ví jen to, že by měla dorazit někdy později.

Tmavé téma v Průzkumníkovi

Microsoft v průběhu roku několikrát zmiňoval, že se konečně dočkáme černého tématu v Průzkumníkovi souborů. To ocení všichni, kteří mají zapnutý tmavý režim v celém systému, podle čehož se řídí i Průzkumník. Celý se tak přepne do černo-šedé varianty, krásy ale bohužel příliš nepobral.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Konečně jsme se dočkali černého Průzkumníka. Jakkoliv to ale zní skvěle, provedení je dosti špatné.

Stále totiž využívá klasické žluté ikony složek z Windows, stejně jako položky v horní ovládací liště zůstaly nezměněné a na černém pozadí tak křičí do očí. Přebarvení se dočkaly i kontextové nabídky v systému, stále ale není zcela hotovo a ne všechno se do tmavé změní.

Nový nástroj na screenshoty

Krom přidávání nových funkcí došlo i k částečnému odstranění. Pokud používáte aplikaci Výstřižky na tvorbu snímků obrazovky, budete se muset v dohledné době přeorientovat na novou moderní aplikaci. Starý nástroj totiž Microsoft v dohledné době z Windows zcela odstraní.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Staré Výstřižky čeká konec, nahradí je moderní aplikace.

Náhradou je moderní aplikace Výstřižek a skica, která je vylepšenou verzí původní funkce v rámci Windows Ink. Umí zachytit obrazovku, udělat výřez a rovnou jej můžete i popsat. Novinka je integrována i pod klávesovou zkratkou Win + Shift + S.

Vylepšení nastavení a Fluent Design

Vylepšení se dočkalo i nastavení systému. U měřidla přenesených dat uvidíte i objem v rámci roamingu. V seznamu bluetooth zařízení uvidíte i stav baterie – tedy za předpokladu, že funkci podporuje i samotné zařízení.

Přibylo také nastavení Windows HD Color pro úpravu zobrazení při přehrávání HDR obsahu. A co je nejdůležitější – Windows Update nově využívá strojové učení, aby se počítač restartovat až v momentě, kdy jej opravdu nepoužíváte.

Windows také nabídnou podrobnější nastavení v Usnadnění přístupu, hlavně co se týče velikosti zobrazovaných prvků a práce s lupou. Změn se také dočkala práce s klávesnicí a další drobnosti.

Drobná vylepšení Edge

Společně s novou verzí systému vždy Microsoft aktualizuje i svůj prohlížeč, který je s ním pevně svázán. Tentokrát se, podobně jako celý systém, nedočkal velkých změn, ale spíše hromady malých vylepšení. Ty se týkají především schopností čtečky PDF a samotného vzhledu. Naučil se také nespouštět automaticky přehrávaná videa na stránkách – funkci si můžete vypnout či zapnout pro každý web samostatně.

Cloudová schránka

Konečně jsme se také dočkali schránky ve Windows, která má nejen historii, ale i cloudovou synchronizaci. Vše si musíte prvně zapnout, poté ale pod klávesovou zkratkou naleznete přehled dříve zkopírovaných textů a souborů. V Nastavení – Systém – Schránka si poté můžete zapnout i synchronizaci mezi počítači za pomoci Microsoft účtu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Cloudová schránka si pamatuje dříve kopírované položky a umožní synchronizaci.

Užitečné funkce ve Windows 10, o kterých možná ani nevíte

Diskuze (79) Další článek: Intel si pro nový procesor i9-9900K připravil velmi luxusní balení. Cena bude vysoká

Témata článku: Windows, Microsoft, Software, Operační systémy, Strojové učení, Edge, Windows 10, Android, Aktualizace, Fluent Design, PDF, Windows Phone, October 2018 Update, Your Phone, Stejná síť, Malé vylepšení, Aplikace, Stažení aplikace, Velká změna, Vyhledávání, Drobné vylepšení, Telefon, Průzkumník souborů, Moderní aplikace, Nainstalovaná aplikaceDalší postrach lidských překladatelů. Český CUBBITT má být přesnější než člověk

Další postrach lidských překladatelů. Český CUBBITT má být přesnější než člověk

** Na MFF UK vyvíjejí překladač postavený na neuronových sítích ** Podle slepého testu je lepší než Google Translator ** Překlad má být dokonce přesnější než od lidí

Lukáš Václavík
Překladače celých větPřekladačStrojové učení
Týden Živě: Microsoft zveřejnil ceny Windows 365 a probrali jsme, jaké telefony používáte

Týden Živě: Microsoft zveřejnil ceny Windows 365 a probrali jsme, jaké telefony používáte

** Microsoft zveřejnil ceny Windows 365 ** Podívali jsme se, jaké telefony využíváte ** Google představil Pixel 6, snad bude stát za to

Filip KůželVladislav Kluska
Windows 365Týden ŽivěVideo
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály