Velká jarní aktualizace Windows 10: Co přináší April 2018 Update

  • Po necelém půl roce je tu další aktualizace Windows
  • Přináší časovou osu nebo sdílení souborů jako na mobilu
  • A také Application Guard, který umí virtualizovat Edge

Blíží se každoroční noc čarodějnic a tentokrát i Windows 10, Microsoft totiž po necelých šesti měsících uvádí na scénu další velkou aktualizaci svého desktopového systému – April 2018 Update!

Microsoft ji dnes uvolňuje jako dobrovolnou aktualizaci, kterou si budete moci stáhnout z webu a za týden ji začne vypouštět i do svého systému Microsoft Update. Už loni na podzim firma oznámila, že bude v aktualizacích více ostražitá a na konkrétní model počítače ji nabídne až tehdy, kdy bude mít dostatek telemetrických dat, že upgrade nezpůsobuje problémy.

Pokud tedy vše necháte na Microsoft Updatu, aprílový update může dorazit i za několik dlouhých týdnů.

Stojí vlastně přechod vůbec za to? Tomu, co přinese jarní aktualizace Desítek, jsme se věnovali posledního půl roku, pojďme si tedy nyní shrnout, co nabízí poslední sestavení pro betatestery z programu Insider, které co nevidět zamíří naprosto ke všem.

Časová osa

Jednou z nejviditelnějších novinek bude Časová osa. Najdete ji na hlavním panelu vedle nabídky start pod zcela překreslenou ikonou Zobrazení úloh. Nově se totiž po klepnutí nezobrazí jen miniatury otevřených oken a případně i virtuálních ploch, ale šipkami (nebo prstem na dotykovém displeji) se můžete posouvat do historie.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Zobrazení úloh se vedle otevřených oken rozšířilo i o historii

Najdete zde například naposledy otevřené dokumenty Office, dokumenty z některých univerzálních aplikací (třeba z Fotek) nebo webové stránky vyhledané na Bingu a načtené v Edgi. V podstatě by se tedy mělo jednat o nástupce starší funkce naposledy otevřených dokumentů, která byla součástí Windows celá desetiletí. Časová osa by zároveň měla fungovat napříč synchronizovanými počítači.

Časová osa v akci:

K dokonalosti chybí jen jedna věc – podpora dalších aplikací. Zatím se toho totiž v šachovnici nezobrazuje příliš mnoho. Rozhodně ne všechny dokumenty, které v Průzkumníku najdete v sekci Rychlý přístup. Tedy právě ony naposledy otevřené soubory.

Kosmetické změny designu

Microsoft pokračuje v citlivém nasazování designu Fluent. A nasazování je to natolik citlivé, že si většina uživatelů nejspíše asi ani ničeho na první pohled nevšimne. Ale to není chyba. Nejde totiž o žádné velké věci, ale opravdu o detaily. Tu a tam bude průhledné pozadí, tu a tam se objeví nějaká animace a jako celek to bude působit zase o trošku čistším a souvislejším dojmem.

Rychlé sdílení na okolní počítače

Windows 10 se konečně naučily elegantně sdílet soubory mezi počítači v okolí. Tedy tak, aby to bylo maximálně jednoduché jako na mobilním telefonu. Když tedy bude poblíž počítač s jarní aktualizací Desítek a vy třeba v Průzkumníku klepnete u souboru na tlačítko pro sdílení, zobrazí se nový dialog.

Už v něm nebude jen ikona Pošty pro odeslání e-mailem, ale zobrazí se i tyto počítače. Když na některý klepnete, příjemci vyskočí notifikace, že mu hodláte odeslat soubor, a když ji potvrdí, opravdu dorazí.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Kolega Vláďa Kluska mi posílá obrázek. Díky novému sdílení na počítač v okolí je to snadné jako třeba Bluetooth sdílení z mobilu na mobil.

Ruku na srdce, takto jednoduché to mělo být ve Windows už před deseti lety, kdy ještě nebylo tak populární sdílení souborů třeba skrze Dropbox, OneDrive a Google Drive, ale díky za ty dary!

Rychlé objevení zařízení Bluetooth

S předchozím souvisí i snazší objevení nového Bluetooth 4.0 zařízení. Pokud Windows nějaké najde, vyskočí notifikace a vy jej rovnou můžete spárovat. Hodí se to třeba pro rychlé párování Bluetooth sluchátek apod. Podpora ale není samozřejmá. Bude to fungovat především s nejnovější elektronikou.

Klepněte pro větší obrázek
Podporovaná zařízení s Bluetooth 4.0 mohou Windows 10 nově sama rychle nalézt a nabídnout ke spárování

Opět mocnější Nastavení

Už od dob Windows 8 si stěžujeme na schizofrenní konfiguraci Windows. Část nástrojů je v univerzální (moderní) aplikaci a část ve starých Ovládacích panelech. S příchodem jarní aktualizace proto Microsoft Nastavení opět trošku vylepšil a do sekce Přizpůsobení zakomponoval třeba správu nainstalovaných písem (s možností instalace dalších ze Storu), dále více nastavení soukromí nebo třeba konfiguraci zvuku, klávesnice, aplikací spouštěných po startu aj. Moderní Nastavení tak pomalu přebírá další nástroje z Ovládacích panelů a stává se hlavním bodem konfigurace.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Do Nastavení se z Ovládacích panelů přestěhovala správa fontů nebo třeba nastavení zvuku. Pokud vám to nebude vyhovovat, můžete i nadále použít Ovládací panely.

Ale nebojte se, pokud vám Nastavení nevyhovuje, stále můžete spustit Ovládací panely se všemi nástroji. Microsoft se jich asi jen tak nezbaví, stále totiž plní nezastupitelnou roli třeba v oblasti pokročilejší grafické konfigurace sítě.

Pomocník pro lepší soustředění

Součástí Nastavení je také nový Pomocník pro lepší soustředění, což je náhrada za starší Období klidu, po jehož aktivaci vás nevyrušovaly notifikace aplikaci apod. Období klidu bylo do jisté míry vázané na Cortanu a u nás tedy použitelné jen omezeně, to se však nyní mění.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Pomocník proti prokrastinaci zobrazí třeba během práce jen důležité notifikace dle nastavení priority

V konfiguraci můžete určit několik úrovní, aby se ozývaly třeba jen důležité budíky, anebo chodily notifikace od vybraných osob z adresáře. Nutno ovšem podotknout, že pokud použijete jiný komunikátor, který není integrovaný do Windows 10 (třeba Google Hangouts běžící v Chromu na pozadí), tak je vám tato funkce k ničemu.

Přehled toho, co o nás Microsoft sbírá

S příchodem Windows 10 se na Microsoft snesla kritika, že sbírá hromadu telemetrických dat. To dnes v principu dělají naprosto všichni a není na tom nic divného (telemetrickými daty je třeba i údaj webového počítadla návštěv, Google Analytics, log webového serveru atp.). Microsoft se však rozhodl, že bude maximálně transparentní, a tak se nově v sekci Soukromí – Diagnostika a zpětná vazba aplikace Nastavení můžete do nejmenšího detailu podívat, co vlastně Microsoft sbírá.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nově můžete získat absolutní přehled o informacích, které Windows sbírají. Jedná se ale opravdu o funkci pro experty, která běžnému smrtelníkovi nic moc neřekne.

Stačí zde aktivovat Prohlížeč diagnostických dat. Proč je třeba ruční zásah? Protože Windows poté začnou lokálně logovat veškerá odesílaná data, která mohou po delším čase zabírat i stovky MB prostoru.

Nakonec přibyla možnost smazání diagnostických dat. Microsoft tímto způsobem vychází vstříc i nové evropské legislativě na ochranu osobních údajů GDPR, která v zemích EU vstupuje v platnost počínaje 1. květnem letošního roku.

Pokud používáte Windows v režimu betaverze (Windows Insider), váš počítač pochopitelně odesílá více telemetrických dat, protože se jedná o testovací sestavení, jehož účelem je hledání chyb, které je třeba opravit před vydáním finální verze. Mějte to na paměti.

Application Guard pro Windows Defender

Toto je zajímavá lahůdka. Jedná se o volitelnou specialitu, kterou musíte nejprve ručně aktivovat v dialogu Funkce systému Windows. Pokud to učiníte, po restartu počítače narazíte v menu prohlížeče Edge na Nové okno Application Guard, které doplňuje anonymní režim InPrivate.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Tato funkce byla ve Windows 10 už dříve, ale jen v podnikových edicích. Na aprílových Windows 10 Pro nyní můžete spustit Edge v ochranném – virtualizovaném – režimu, ve kterém můžete navštívit i weby, na které byste si jinak netroufli. Po zavření okna po nich nezůstane v souborovém systému ani bajt.

Oproti němu se však Edge otevře v plně izolovaném okně virtualizovaném skrze Hyper-V. V tomto okně byste tedy mohli udělat jakoukoliv lumpárnu, navštívit jakýkoliv web plný malwaru, a počítač zůstane naprosto bezpečný.

Tato funkce byla dostupná už v podzimní verzi Windows 10, ovšem jen v podnikové edici Enterprise. Nyní ji budou mít k dispozici i majitelé Windows 10 Pro (Home, kde by to bylo možná ještě více třeba, nejspíše nikoliv kvůli absenci Hyper-V).

Doufejme, že Edge nebude jedinou aplikací a časem přibude možnost v Application Guardu snadno a volitelně spouštět libovolný program na Windows 10. Byla by to skvělá funkce vestavěného Defenderu.

Edge

A když už jsme u toho lépe zabezpečeného prohlížeče Edge, nesmíme zapomenout i na jeho vlastní kosmetické novinky. U přehrávajících tabů se v jejich oušku nově objeví ikona pro ztlumení. Ostatní to nabízejí už dávno, tak teď i Edge od Microsoftu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Edge nové může utlumit panel s přehrávanými médii a má přepracované Centrum – hub s oblíbenými stránkami, historií apod.

Edge ve verzi 42 (jádro EdgeHTML ve verzi 17) lépe podporuje také HTML5, lépe tiskne stránky, nabízí vylepšené nástroje pro vývojáře anebo lepší podporu doplňků.

Vylepšený Edge:

Kosmeticky se proměnilo i jeho rozhraní a to Centrum (v angličtině Hub), tedy společný panel oblíbených stránek, historie, odložených stránek k přečtení atp.

Progresivní weby ve Storu

Store se opět nafoukne, Microsoft totiž začal indexovat tzv. PWA – progresivní webové aplikace. To jsou stránky napsané v HTML5, které se už svoji podstatou přibližují těm desktopovým. Mohlo by se jednat třeba o různé webové editory fotek apod., které se po instalaci ze Storu zobrazí v miniaturním okně, takže možná ani nepoznáte, že se jedná o webovou stránku.

Microsoft Update méně vyrušuje

Vývojáři z Redmondu zároveň zapracovali na tom, co odjakživa tvoří pověst Windows – na obtěžujících dialozích o updatech systému, které vyžadují restart počítače. Měly by se objevovat méně často, většina práce totiž proběhne na pozadí. A když už na vás přeci jen vyskočí a v nevhodný čas uprostřed práce, nabídnou přehlednější odložení na vhodný čas.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Microsoft Update provede většinu operací na pozadí, posune v případě potřeby přechod do režimu spánku a také nabízí lepší nastavení zatížení vaši internetové linky

Obnova hesla na lokálním účtu

Microsoft se už od Windows 8.x snaží propagovat přihlašování skrze online účet. Má to své výhody (záloha nastavení, synchronizace mezi počítači, licence Windows vázaná na online účet bez potřeby zadávání produktového klíče), ale mnozí přesto nadále preferují čistě lokální účet jako ve Windows 7 a starších.

V těchto případech mohl nastat problém, když majitel PC ztratí heslo. Zatímco to vázané na účet Microsoftu mohl snadno obnovit podobným způsobem, jako když zapomenete heslo k Facebooku, u lokálních účtů to bylo pochopitelně složitější.

Nyní se to mění, majitel lokálního účtu totiž bude moci vytvořit klasické záchranné otázky, které mu pomohou k tomu, aby se i při ztrátě hesla dostal do počítače.

Máte více GPU? Můžete nastavit, kterou z nich má používat libovolný program

A další inženýrská specialita. Pokud máte vedle integrované grafiky ještě sekundární/dedikovanou, v nastavení můžete určit, kterou z nich má používat jaká aplikace. Buď vyberete ze seznamu nějakou univerzální, anebo ručně dohledáte EXE soubor desktopového programu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Pokud máte vedle integrované ještě druhou dedikovanou grafickou kartu, můžete nastavit, kterou z nich má používat libovolný program – jak ten ze Storu, tak EXE kdekoliv na disku

Tímto způsobem můžete vynutit, aby třeba webový prohlížeč vždy používal jen úspornější integrovaný čip, zatímco střižna videa preferovala za všech okolností výkonnější procesor.

Další drobnosti

A pak je tu celý zástup drobností, které budete objevovat až do další velké aktualizace. Jedná se o drobnosti. Pokud budou k dispozici aktualizace, Windows se pokusí odložit přechod do režimu spánku, aby je stihly nainstalovat. Pařani se mohou těšit na přepracovaný herní panel a především Američané opět na některé vychytávky v Cortaně, na které si ale musíme nechat zajít chuť, asistentka Microsoftu totiž stále není k dispozici v české verzi Desítek.

S každou novou verzí nakonec přichází i balík bezpečnostních oprav, zvýšení stability a zpravidla i lepší výkon. To ale ukáže až čas a každodenní používání.

Takže neváhejte a hurá aktualizovat!

Diskuze (139) Další článek: Čína připravuje největší experiment s umělým deštěm na světě

Témata článku: Software, Google, Microsoft, Facebook, Windows, April 2018 Update, Windows 10, GDPR, Operační systémy, Cortana, Chrome, Edge, Mobilní telefon, Aktualizace, Evropská unie, Redmond, OneDrive, Google Hangouts, Dropbox, Poslední sestavení, Insider, Defender, Nastavení, Zpětná vazba, Časová osa

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů