Apple | iOS | macOS

Velká hromada novinek od Applu: nové systémy, Macbooky, iMac pro náročné i reproduktor na doma

  • Apple ukázal novinky v hlavních systémech iOS, macOS, tvOS a watchOS
  • Představil profesionální iMac s osmnáctijádrovým procesorem
  • Nechybí reproduktor HomePod s podporou Siri

Apple odstartoval každoroční vývojářskou akci WWDC v San Jose úvodní přednáškou, na níž představil pořádnou porci novinek. V ústraní tentokrát zůstaly operační systémy a prezentace byla zaměřena především na hardware. Známe tedy podobu i parametry iMacu Pro, jenž je určen opravdu náročným uživatelům nebo reproduktoru HomePod.

Apple však zároveň přepracoval stěžejní aplikaci App Store a iOS 11 navíc dostane speciální funkce pro iPady. Ty se v mnohém značně přiblíží běžnému desktopovému systému a dávají tušit budoucí směřování této kategorie minimálně v podání Applu.


Vše podstatné jsme sledovali v rámci textového přenosu, v němž najdete vše podstatné z představených novinek:

19:15 Tim Cook zahájil konferenci a jako vždy následují především statistiky:

  • Pro systémy Applu vyvíjí 16 milionů vývojářů
  • Minulý rok jich přibyly 3 miliony
  • WWDC 2017 se účastní 5 300 z nich - dorazili z 75 zemí světa a nejmladšímu je 10 let a má 5 aplikací v App Store
  • Nejstarší vývojářce je naopak 82 let a pochází z Japonska
Klepněte pro větší obrázek

19:18 Jako první na řadu přichází novinky v systému tvOS pro přehrávač Apple TV.

Na Apple TV dorazí Amazon a jeho videoslužba Prime. K dispozici tak budou všechny oblíbené seriály.

Klepněte pro větší obrázek

19:20 Další novinky se týkají hodinek a systému watchOS 4. Ciferníky nyní mohou zobrazovat obsah díky Siri. Ta bude vybírat informace, které jsou pro uživatele aktuálně nejdůležitější. Mohou to být informace z kalendáře, ale také třeba podrobnosti o dopravě nebo jen připomenutí fotografie z aktuálního místa.

Klepněte pro větší obrázek

19:25 Vylepšena byla také aplikace pro fitness aplikace - dostala kompletně nové rozhraní, ale zároveň se naučila nové funkce. Nově tak umí například rozpoznat konec bazénu při plavání. Zároveň bude možné do jedné aktivity spojovat více sportovních disciplín.

Klepněte pro větší obrázek

Apple také spustil program pro tělocvičny. Ty budou moci přidat podporu pro Apple Watch přímo k jednotlivých cvičením strojům a uživatelé budou moci svoje aktivity snadněji zaznamenávat.

Vylepšena byla aplikace pro přehrávání hudby a na hodinky dorazily Apple News.

Novinky v macOS

19:34 Apple zařadil vražedné tempo a rychle se přesouvá k novinkám v macOS. Nová verze se bude jmenovat High Sierra a nové vlastnosti se týkají především optimalizací pod kapotou a drobností na povrchu.

Safari se naučí blokovat automaticky přehrávaná videa a také se naučí blokovat sledování uživatele reklamními systémy.

19:36 Aplikace Photos dostala nové editační nástroje a pomalu se přibližuje k profesionálním nástrojům pro úpravu fotografií - ve Photos tak nově najdeme například křivky. Zároveň bude lépe rozlišovat obličeje na fotografiích pro snadnější organizaci.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

19:38 macOS bude nově pracovat s novým souborovým systémem AFS (Apple File System), který kompletně nahradí HFS. Přinese například šifrování ve výchozím stavu, vyšší odolnost souborů při pádech nebo rychlejší kopírování.

19:41 Nová verze systému macOS zamíří mezi vývojáře dnes, veřejná beta bude dostupná na konci června a finální verze dorazí na podzim.

Inovované iMacy a nabušený iMac Pro

19:45 A nyní hardwarové novinky. První na řadě je iMac, který dostává nový displej - vyšší jas a 10bitové barvy. Mezi procesory najdeme Intel Kaby Lake, 32 GB nebo 64 GB operační paměti a rychlejší disky Fusion Drive. Mezi konektory potom nechybí USB typu C s rozhraním Thunderbolt 3.

Klepněte pro větší obrázek

V nejlevnější 21,5" verzi Apple vsadil na grafiku od Intelu, konkrétně Iris Plus 640 a 4K verze dostane Radeon 555 a 560 od AMD. Nejvýkonnější samozřejmě bude 5K iMac s 27" displejem. Ten se bude spoléhat na Radeon Pro 570, 575 a 580. Tady Apple láká na dostatek výkonu pro tvorbu VR obsahu.

Klepněte pro větší obrázek

19:52 A ještě ceny nových iMaců, které Apple očividně zařadil do kategorie Pro:

Klepněte pro větší obrázek

19:54 Následují novinky mez Macbooky Pro: o 50 % rychlejší SSD, procesory Kaby Lake a lepší grafika pro patnáctipalcový model. Menší třináctka má novou konfiguraci a začíná na levnějších 1 299 dolarech.

20:00 První velká novinka dneška: iMac Pro. Ten je podle Applu nejvýkonnější Mac, jaký kdy vyrobil. A není se co divit - v nabídce budou varianty s osmijádrovým, desítijádrovým a osmnáctijádrovými Xeonem od Intelu.

Klepněte pro větší obrázek

Apple vsází na AMD i v nejvýkonnější kategorii - iMac Pro bude vybaven grafikou Radeon Vega. Nebude rovněž chybět až 128 GB operační paměti a až 4TB SSD. Na zadní straně najdeme čtyři Thunderbolty 3 a síťovou kartu s maximální rychlostí 10 Gb/s.

Klepněte pro větší obrázek

Cena nového iMacu Pro bude 5 000 dolarů za základní konfiguraci a na trh se dostane v prosinci.

Klepněte pro větší obrázek
Specifikace základní konfigurace iMacu Pro

Drobnosti v iOS 11

20:04 A nyní k iOS 11. Messages jsou kompletně synchronizovány přes iCloud. Pokud se tedy přihlásíte na novém zařízení, všechny předchozí konverzace budou ihned k dispozici. Samozřejmě jsou šifrovány a pokud uživatel smaže zprávu na jednom zařízení, zmizí na všech dalších.

Novinkou, která nás může mrzet je nové placení prostřednictvím Apple Pay. To nyní umožňuje odeslat peníze prostřednictvím Meesages a také napřímo mezi uživateli poblíž.

20:07 Ani další novinky nás nemusí příliš vzrušovat - Siri se naučila mluvit přirozeněji a nově umí překládat z angličtiny do dalších pěti jazyků.

20:12 Videa pořízená na iPhonech a iPadech nyní využívají HEVC (H.265) s efektivnější kompresí a nový formát budou využívat také fotografie - ten Apple nazývá jako HEIF. Vylepšeny byly také softwarové vlastnosti fotoaplikace.

Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek

20:14 V iOS 11 bude kompletně předěláno Control Center. Nyní je kompletně na jedné obrazovce v podobě menších přepínacích prvků.

Klepněte pro větší obrázek

20:20 Audio se bude v nových systémech přenášet pomocí vylepšeného protokolu AirPlay 2. Zároveň budou reproduktorové systémy integrovány do aplikace HomeKit. Z iOS nebo třeba z Apple TV půjde snadno přepínat mezi reproduktory, které mají být aktivní.

20:23 A teď k Apple Music, kterou aktuálně využívá 27 milionů uživatelů. Největší novinkou je, že se otevře vývojářům, kteří tak budou moci přistupovat například k informacím o playlistech či knihovně.

Přepracovaný App Store

20:30 Kompletně nového designu se dočká App Store. Nový design se bude blížit tomu, co nyní známe z Apple Music. Velké prvky s novinkami či vybranými aplikacemi a nová stránka Today. Kompletně vlastní záložku dostanou hry a lépe budou zobrazeny položky, které jsou dokupovány přímo v aplikaci.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

20:45 A zpět k hardwaru - na řadě je iPad Pro. Apple vedle model s úhlopříčkou 12,5" představuje novou velikost - 10,5 palců.

Rámečky kolem displeje se zmenšily, snížila se hmotnost a podle Applu je 10,5 palce ideální pro zobrazení klávesnice přes celou obrazovku. Klávesy mají stejné rozměry jako fyzická klávesnice k iPadu Pro.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Displej velkého iPadu Pro i nového modelu bude nabízet ještě širší barevný gamut, vyšší jas (600 cd/m2) a bude podporovat HDR. Velkou novinkou je ale obnovovací frekvence displeje, kterou Apple zvýšil na 120 Hz. Jakýkoliv pohyb na displeji by tak měl být plynulejší. Zároveň lze ale dynamicky změnit frekvenci na 24 Hz, 48 Hz nebo 120 Hz. Tím může být ušetřena například výdrž na baterii.

Klepněte pro větší obrázek

Procesorem nového iPadu Pro je Apple A10X obsahující šestijádrový procesor a dvanáctijádrové GPU.

Klepněte pro větší obrázek

20:53 Na iPady dorazí oblíbená alternativa k Photoshopu - Affinity Photo. Nabídne téměř totožné funkce jako v případe desktopových variant.

Klepněte pro větší obrázek

20:57 A ještě ceny iPadů Pro. Menší model bude začínat na 649 dolarech, dražší potom na 799 dolarech. Uživatelé jej mohou předobjednat nyní, k dostání budou příští týden.

Klepněte pro větší obrázek

21:08 iPady Pro dostanou speciální funkce v iOS 11. K dispozici bude dok pro ikony aplikací stejně jako v macOS. Aplikace bude možné přepínat v kompletně novém rozhraní, které se přiblížilo tomu na Macích.

Klepněte pro větší obrázek

Napříč aplikacemi, které lze již delší dobu spustit vedle sebe ve Split View, je možné přesouvat obsah pomocí tradičního Drag and Drop. To se týká jak fotek či textu, tak dalších souborů.

Klepněte pro větší obrázek

Apple totiž představil novou aplikaci Files. Ta bude spojovat důležitá cloudová úložiště a zároveň bude dostupná pro správu lokálních souborů. Zapomeňte však na hlubší přístup k souborům jako v případě Androidu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Zcela nová kategorie - HomePod

21:28 A nakonec přichází i reproduktor, tenhle je však zaměřen především na hudbu a Apple chce opět změnit další podkategorii tohoto odvětví - poté co se mu to povedlo s přenosnými zařízení, se nyní zaměřuje na poslech hudby doma - primárně z Apple Music.

Nový reproduktor HomePod bude k dostání v černé a bílé barvě a zaměřuje se především na kvalitní ozvučení. Sedm středových reproduktorů bude doplněno o velký basový reproduktor. Zároveň je ale přítomný také procesor Apple A8, který dává tušit mnohem širší funkce než jen přehrávání hudby.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Ostatně kromě reproduktorů ukrývá také šestici mikrofonů, které půjde použít pro komunikaci se Siri. Ta bude nabízet podobné možnosti jako v případě systému iOS nebo macOS. A stejně jako na těchto systémech nebude v případě HomePodu dostupná v Česku.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Reproduktor HomePod se začne prodávat ve Spojených státech, Spojeném království a Austrálii za 349 dolarů. Příští rok by však měl zamířit i do dalších zemí.

21:30 To je pro dnešek vše. Tim Cook se rozloučil s publikem, přivítal na WWDC bývalou první dámu Spojených států Michelle Obamovou a odstartoval vývojářský týden, který v San Jose skončí v pátek.


Připomeňte si keynote na předchozích ročnících WWDC:

Diskuze (72) Další článek: IBM představilo první 5nm čip, je založený na novém typu tranzistorů

Témata článku: Apple, AMD, Intel, Android, iOS, iPhone, Apple Watch, macOS, USA, Japonsko, iMac, Apple Music, SSD, Apple keynote, iPad, Tim Cook, Siri, MacBook, App Store, Austrálie, USB, Thunderbolt, HEIF, iPad Air, Kaby Lake, Produkty Apple na jednom místě - Heureka.cz