Velká dvojka nadstaveb: Maxthon a Avant

Nějaká náhoda způsobila, že Maxthonu jsme se na Živě.cz nevěnovali již delší dobu a Avant je dostupný v nové verzi.
Kapitoly článku

Maxthon Browser i Avant Browser jsou velmi kvalitní nadstavby Internet Exploreru. Na zobrazovací jádro tohoto prohlížeče z dílny Microsoftu nastavují vlastní uživatelské rozhraní vybavené ve srovnání s alternativními prohlížeči bezkonkurenčními funkcemi. Podobnost mezi oběma prohlížeči je značná, Avant Browser je na tom co do výbavy nepatrně lépe. Bohužel je na tom hůře co do počtu chyb. Aktuální druhou generaci Maxthonu jsme na Živě.cz dosud neprávem ignorovali. Avantu jsme se věnovali podrobně před časem. Od té doby však povýšil na verzi 11.5, která přinesla hrstku nových funkcí a bohužel i tunu nových chyb.

 Ze společných vlastností: Prohlížení v záložkách, rychlost, podpora RSS, možnost obnovení předchozí session, online ukládání hesel, dalších osobních informací a nastavení prohlížeče, detailní možnosti konfigurace, podpora pluginů i skinů, možnost rychlého nastavení filtrování provozu, automatická práce s formuláři, podpora gest myší, blokování reklam a vyskakovacích oken. Nad rámec tohoto seznamu se prohlížeče liší již jen drobnostmi, případně způsobem zpracování jednotlivých funkcí.

Maxthon 2

Druhá generace Maxthonu byla pro své tvůrce jistě výborným krokem. Autoři tak mohli uživatelům nabídnout nástroj s výbornými možnostmi nastavení, vylepšeným lovcem reklam, RSS čtečkou, pohlednějšími skiny či vyšší rychlostí procházení stránek. Aktuální verzí je sestavení 2.0.2.2961 ze třiadvacátého července tohoto roku. Jen ve stručnosti se vraťme více do minulosti.

Klepněte pro větší obrázek
Maxthon 2

Historie Maxthonu se začala psát na přelomu století, kdy čínský programátor Changyou chtěl vytvořit nadstavbu Internet Exploreru. Na světě se objevil MyIE. CHyngyou projekt opustil, zveřejnil však zdrojové kódy. Následovala verze MyIE2 již pod taktovkou Jeffa Chena. Jméno Maxthon získal prohlížeč v roce 2003. Rok 2007 znamenal vydání první verze současné druhé generace. Pro zajímavost funkčně omezenější první generace se stále vyvíjí, aktuálně lze stahovat sestavení 1.6.2.60 z osmého srpna 2007.

Klepněte pro větší obrázek
Maxthon 1

Potřebuje uzrát

Oba prohlížeče jsou si podobné možná víc, než si jsou ochotni zejména příznivci výrazně méně používaného Avantu připustit. V aktuální druhé, resp. jedenáctapůlté generaci najdeme v obou spoustu nedodělávek a problémů; ty však v případě Maxthonu neznemožňují používání.

Po standardní instalaci následuje rychlé spuštění. Je již dobrým zvykem, že se prohlížeč způsobně zeptá, zda si jej uživatel přeje nastavit jako výchozí. V ovládání Maxthonu se neztratí nikdo, kdo někdy viděl v běhu Internet Explorer. Hlavní okno tvoří textové menu, panel nástrojů, panel adresy, panel pro vyhledávání a panel se záložkami. Velmi příjemně je vyřešen rovněž přítomný panel s rozšířeními, v němž se automaticky zobrazují tlačítka pro přístup k nainstalovaným pluginům. Pluginy i skiny lze stahovat přímo na domovských stránkách programu. Rozšíření je k dispozici několik stovek. Bohužel v seznamu se již několik týdnů nedá přejít na třetí stránku, neboť server zde vrací chybu. Součástí standardní instalace Maxthonu je i česká lokalizace.

Klepněte pro větší obrázek
Maxthon 2

Nastavení je zřejmě prvním místem, kam se uživatel podívá. Konfigurace Maxthonu je nestandardně řešena prostřednictvím webové stránky místo standardních okenních dialogů. Možnosti nastavení jsou široké, bohužel ne všechny volby dělají přesně to, co od nich člověk selksým rozumem očekává, jiné pak nedělají nic.

Klepněte pro větší obrázek
Konfigurace Maxthonu i s nepopsanými volbami

Typickým příkladem je ruční nastavení velikosti záložek, což je ve srovnání s nervydrásajícím chováním záložek Avantu geniální nápad. Kdyby ovšem fungoval i když povolíme více než jeden řádek. V tu chvíli Maxthon u záložek ignoruje nastavení maximální velikosti. Možnosti nastavení pak jsou prošpikovány volbami, které zjevně nemají popisující řetězec v souboru s lokalizací. Přepnutí na angličtinu však tuto situaci neřeší, funkci daných položek je třeba dovodit dle názvu funkcí programu, který je v nich „zakódován“.

Velmi užitečnou funkcí je CPU Saver, tedy šetřič procesoru. Zatímco jiné záložkové prohlížeče dokáží počítači při desítkách otevřených záložek již pěkně zatopit, Maxthon standardně této funkce využívá a na stránkách skrytých pod neaktivními záložkami zastaví přehrávání flashe a průběh složitých JavaScriptů. Nepřehrávání flashe na neaktivních záložkách má ještě jednu neoddiskutovatelnou výhodu: Otevřete-li si více videí ve flashových přehrávačích v nových záložkách, videa se nezačnou přehrávat, dokud se na danou záložku nepřepnete.

Za zmínku stojí ještě alespoň funkce vyplňování formulářů a snímání obrazovky. Ano, Maxthon obsahuje integrované snímání obrazovky. Jde o jednoduchý nástroj umožňující zachytit plochu, uživatelskou oblast, některé okno, aktuálně otevřenou webovou stránku, případně všechny stránky ze všech záložek naráz. Vyplňování formulářů je geniální funkce, která se stará o automatické předvyplnění rozeznaných položek webových formulářů včetně správy hesel.

Klepněte pro větší obrázek
Pokročilé nástroje Maxthonu

Témata článku: Windows, Internet, Prohlížeče, Internet Explorer, Maxthon, Avant, Browser, Skin, Volt

117 komentářů

Nejnovější komentáře

  • sx 27. 12. 2007 14:35:23
    schvalne sem zkusil avant a maxthon2 na starsim pc a maxthon je rychlejsi...
  • pulDag 26. 8. 2007 20:57:43
    odhazovani oken je odhazovani oken... Gdyz ste takovej genius, tak az...
  • Peter Lehotsky 26. 8. 2007 15:34:12
    M2 jako mail klient Opery (bavime se o uzasne Opere), Tbird jako mailer od...
Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme si titěrnou Wi-Fi meteostanici s lepším teploměrem než Netatmo

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme si titěrnou Wi-Fi meteostanici s lepším teploměrem než Netatmo

** Dnes se podíváme na maličkou Wi-Fi destičku Wemos D1 mini ** A připojíme k ní barometrický a teplotní shield ** Poběží na ní web a nabídne i JSON API

18.  6.  2017 | Jakub Čížek | 27

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

** Na jaké parametry se zaměřit a kde vás výrobci chtějí nachytat ** Monitory se stále více specifikují pro konkrétní určení ** Náročný hráč nebo profesionální grafik mají různé požadavky

20.  6.  2017 | Tomáš Holčík | 31

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

** Ani hry se sebelepší grafikou vás nevtáhnou tolik, jako ve virtuální realitě ** Pro sledování filmů není VR ani zdaleka ideální ** I první generace je skvělá, stále však působí jako prototyp

20.  6.  2017 | Stanislav Janů | 19

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

** Na černém trhu mohou zaměstnanci továren za kradené součástky inkasovat částku ve výši ročního platu ** Velké množství informací je vyneseno i z centrály Applu ** Díly jsou pašovány v botách, podprsenkách i odpadem

21.  6.  2017 | Stanislav Janů | 20


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky