Veletrhy či anti-veletrhy?

Po dlouhých letech nečinnosti vzniká nová počítačová výstava, dnes v Praze začíná PC Tech.
Veletrhy či anti-veletrhy?
Vznik nové počítačové výstavy, konané v Praze po prázdninách, tedy svým způsobem kolidující s po léta dominantním Invexem, vyvolal zájem médií i potenciálních návštěvníků, který se zdá být hodně fandovský. Přesto, že se nedomnívám, že by hegemonie Invexu byla výstavou PC Tech jakkoli narušena, dává nám tato situace zajímavou možnost ke komentování.

PC Tech je (či „bude“) v několika směrech pozoruhodný. První neobvyklostí je, že na webových stránkách nenalezneme jméno pořadatele – tisková zpráva hovoří o tom, že se ji rozhodli uspořádat významní pražští distributoři. Toto slovní spojení ale nepředstavuje žádný právnický subjekt, takže pro návštěvníka se jedná o poněkud bezprávní situaci – pokud například návštěvník bude mít pocit, že si potřebuje stěžovat u pořadatele, bude podle webových stránek jednat s významnými pražskými distributory? Můžete se domnívat, že je to poněkud hnidopišské vrtání se v nepodstatné věci, ale to, že veřejnost, ale i případní další zájemci o výstavu nevědí, kdo je u multimiliónové akce pořadatelem, je podivné. Protože doména patří firmě THD a i další webové práce dělal Mironet (resp. je pod nimi podepsaný), můžeme tušit, že pořadatelem, který na svá bedra bere výdaje i organizační záležitosti, je jedna z těchto firem – to je samozřejmě v pořádku, vystavovatel může být samozřejmě pořadatelem, pokud to ostatním vystavovatelům nevadí (konflikt zájmů atd.).

Druhou, z mého pohledu asi zajímavější věcí je velmi chytrá PR kampaň akce. Výstava se snaží postavit do protikladu se vším, co je „na Invexu špatného“. Vstupné lze získat zdarma; výstava chce být přítulná, nechce být velko-poutí, nechce přinášet „pouze povrchní způsob prezentace“, chce přinášet naopak „pouze špičku v oboru“. Politickou hantýrkou bychom řekli, že výstava je antiglobalizační: chce jakoby naznačit (avšak neříká to přímo), že sem firmy jako Evil Empire nemají přístup, naopak Linux je vítán a jednín z vystavovatelů (?) je Zastudena.cz (což zase není firma, ale nevadí, nazývejme to třeba „hnutím“, s jasným záměrem i cílem). Opět je to dobře dělané P.R., které jen místy trošku překračuje pomyslnou mez, když například říká, že exponáty prezentují „pouze vybrané nejvýznamnější firmy v IT oboru“, nebo že PC Tech je speciální tím, že jedním z ideových záměrů výstavy je umožnit návštěvníkovi „vytvořit si i vlastní názor (…)“. (Jiné výstavy to neumožňují)?

Je to zcela jistě tak: Praha s přilehlou aglomerací, vzdálenou „půl hodinky na metro“ reprezentuje dva milióny občanů s vysoce nadprůměrnou kupní silou a dále vysokou koncentraci firem všech druhů a velikostí, které mají celostátní působnost a svou centrálu v Praze. Výstava pro tyto návštěvníky má naprosto smysl, může být úspěšná a zřejmě i bude úspěšná, a to jak v „B2B“, čili tzv. kontraktační fázi, tak v sekci pro koncové spotřebitele. Jediné, co se mně zdá být mírně za hranicí korektnosti, je způsob prezentace výstavy – předstírání, dle mého názoru nepravdivé, že pouze zde budou mít lidé možnost vidět nějaké „špičkové“ produkty, že pouze zde se jim dostane vysoce odborného výkladu a předvedení, že pouze zde vystavují špičkové a pečlivě vybrané firmy s velkým kreditem atd. Nemyslím, že se organizátoři potřebovali spoléhat na takovéto laciné triky; i když lze mít vůči Invexu výhrady, těchto podpásovek se jeho organizátoři nedopouštějí.

A co Invex? Informace o jeho smrti, úpadku, zániku atd. atd. jsou v posledních letech tak časté, že si organizátor může jenom přát, aby takto umíral ještě aspoň příštích sto let. Počet návštěvníků neustále roste a i vystavovatelé zůstávají v principu stabilní: obsazená plocha se sice postupně zmenšuje, ale to je jenom neustálé splaskávání bubliny z dob soutěžení o co největší a nejbombastičtější stánek, bez ohledu na to, co a jak je na něm prezentováno.

Invex má vlastně jenom jednu nevýhodu – je to příliš mnoho věcí v jednom. Je to pou, takže řadu návštěvníků znechucuje neustálý audio-vizuálně-fyzický atak děvuch od Oskara a podobně. Ale Oskar si libuje, protože akce je pro něj výhodná: kde přijde 170 000 lidí na jedno místo? Je to místo pro vyřádění se, takže řadu návštěvníků zprudí řev z herních hal – ty jsou ale neustále nabité mladými pařany. Je to kontraktační výstava a místo předem smluvených schůzek, takže řadu návštěvníků otráví to, že si někde ve druhém patře, za pro normálního smrtelníka v džínách a tričku nepropustné přepážce u sklenky dvanáctileté whisky dávají do nosu pupíci v kravatách, zatímco on se dole nemůže o vystavovaném produktu dozvědět ani základní informaci. Ale představitelé firem, takto pupíci v kravatách, si Invex pochválí: během čtyř dní zvládnou tolik schůzek a jednání co jindy za tři měsíce – a jsou ochotni za to něco zaplatit.

Představa, že veletrhy jsou zde proto, aby v nich libovolným zájemcům z libovolných koutů světa vysvětlovaly stovky technických expertů, jak přesně funguje poslední grafický čip nVidia Riva, je zcela mylná. To možná platilo v roce prvního Invexu, který byl mimochodem výstavou technických vynálezů a inovací (odtud název) a nikoli počítačů, kdy skutečně různí podivní mužové s leskem v očích byli ochotni do zemdlení předvádět svoje výtvory, např. různá perpetua mobile a předměty jako vypadlé z Receptáře na neděli (čili jak během hodiny vytvořit z roličky filmu, krabičky od sirek a dvou vidliček velmi praktický regulátor tlaku vody v potrubí atd.).

V roce 1991 či dva jsem byl na veletrhu Systems v Mnichově, tehdy vlastně lokální akci, pro několik miliónů okoličných Bavoráků. Blížím se s kolegou ke stánku, kde lelkoval mladý Němec v křiklavě žluté kravatě a strakatém saku: spatřil nás a s výkřikem „kruss kott meine Herren“ nás táhnul k sobě, aby nám cosi ukázal a velmi se nám věnoval. V okamžiku, kdy seznal, že naší jednací řečí není bavorská němčina, ale tehdy hodně lámaná angličtina (takže si nás okamžitě „zařadil“), se beze slova otočil a zmizel v útrobách stánku. Tehdy jsme si něco pomysleli o hulvátství, ba o tom, jak neprofesionálně a neobchodně se choval – dnes víme, že úkolem tohoto pána bylo především prodat a že za to je placen; když si vyhodnotil (rychle a správně), že dva mladí mužové odněkud z barbarského stánku skutečně nekoupí nějakou pracovní stanici za asi 250 000 marek, jelikož to zhruba dvousetnásobně přesahuje měsíční plat každého z nich, zachoval se zcela správně.

Nečekejme od počítačových veletrhů nic jiného – ani od těch vybraných pražských, ani od těch nevybraných brněnských.

Diskuze (20) Další článek: Microsoft odstranil budovy WTC ze svého Flight Simulatoru

Témata článku: Veletrh, Whisky, Riva, Empire, Vidlice, ETA, Pou, ANT +, Oskar, Úpadek, Normální smrtelník


Určitě si přečtěte

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

** Sociální síť TikTok získala stamiliony uživatelů a stále roste ** Jaký obsah na ní najdete a co můžete v jejím rámci čekat? ** Je to zábava pro mladé, nebo platforma pro úchyláky?

Karel Kilián | 37

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na klávesnice, myši, routery, tiskárny, sluchátka a další věci k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 22

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

** Máme tu další českou phishingovou vlnu ** Podle průzkumů máme stále problém s kybernetickou gramotností ** Nebezpečím jsou děti, které opouštějí rodiče

Jakub Čížek | 37

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

** Bezdrátové myši řídí čip od Nordic Semiconductors ** Jeho rádiové vysílače si před lety oblíbila i komunita kutilů ** Dnes si je vyzkoušíme v praxi

Jakub Čížek | 9Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu