Velcí strkají prsty do Linuxu

Září - měsíc Linuxu. Podle počtu zajímavých zpráv a novinek o tomto operačním systému bych se vůbec nebál použít toto pojmenování; nyní je známo více informací o investici Intelu a Netscape do oblasti Linuxu.
Jak už před pár dny proběhlo webem, investují firmy Netscape a Intel do firmy Red Hat Software, kterou všichni "linuxáci" dobře znají coby nejvýznamnějšího dodavatele komerčního vydání operačního systému Linux. Původní prohlášení bylo poměrně nejasné; nyní je již známo více.

Po finanční stránce jde o získání menšinového podílu v Red Hatu; spolu s Intelem a Netscape se na této investici podílí i jedna z méně známých firem v oblasti venture (rizikového) kapitálu. Velikost investice nebyla ohlášena; protože ale Red Hat je malá firma, nejednalo se nepochybně o žádné závratné částky - spíše lze očekávat pár miliónů dolarů (což je na současné americké poměry v "mergers and acquisitions" pakatel). Pro zajímavost, Red Hat měl loni obrat 5 mil. USD (150 mil. Kč), tedy je na domácí poměry minifirmou.

Proč byla tato investice učiněna a co může přinést? Po "politické" stránce je jasné, že jde o jasně anti-microsoftí postup, který může být značně účinný. Je jen jediná firma na světě, která si přeje, aby Microsoft byl neporazitelně silný a dominantní, a tou je Microsoft sám; všechny ostatní firmy včetně jejích největších obchodních partnerů si nanejvýš přejí, aby obchodní model Microsoftu výborně fungoval i nadále (protože z toho mají sami zisk), ale aby byl Microsoft současně pod takovým tlakem konkurence, který by jej přinutil o jejich přízeň usilovat, nikoli jim diktovat. Přesně v této pozici je Intel, který by bez Microsoftu dnes možná neexistoval; stejně je ale dnes rád, když může na některé silné požadavky Microsoftu odpovědět "no, ale on je tu taky ten Linux…".

Druhý důvod je ještě typičtější. Počítačový a internetový svět předvádí řadu let dokonalou ruletu a velcí hráči si nemohou dovolit nechat neobsazené políčko, kde malá sázka může přinést - byť s malou pravděpodobností - obrovskou výhru. A právě touto sázkou je nade vší pochybnost Linux a jeho svět. Tisíce otazníků nad jeho komerční budoucností vyvažuje prostá skutečnost, že zatímco v roce 1992 měl tento systém sto uživatelů (jak říká Linus Torvalds: "hackerských mániček"), o šest let později jich má osm miliónů! Zkuste si tu křivku prodloužit o dalších šest let…

Investice do Red Hatu je přímo podmíněna vznikem nového oddělení předběžně nazvaného "enterprise computing division". Je jasné, o co jde - o cílenou podporu instalací Linuxu ve velkých organizacích. Red Hat - spolu se svými spolubojovníky a "spolukonkurenty" na poli Linuxu - se zatím soustřeďoval převážně na to, aby vytvářel funkční vydání (buildy) Linuxu, ty prodával v podstatě mírně nad výrobní cenu média (50 USD za několik cédéček), pak vydal několik knih k Linuxu a prodával je (rovněž zhruba kus za padesátku, což je za knihy čítající až 1500 stran na americké poměry málo). To ale pořád neznamená žádný tlak směrem k velkým korporacím typu "kupujte, instalujte Linux"; tento tlak samozřejmě vyvíjí Microsoft a jeho partneři a dělají to naprosto profesionálně a mohutně. Nová divize uvnitř Red Hatu se má právě o tento tlak pokusit, a vzhledem k dobré pověsti Linuxu uvnitř velkých organizací může být úspěšná.

Na závěr několik citátů:

"Máme neuvěřitelně hlubokou spolupráci s firmou Microsoft. … Ale není to spolupráce exkluzívní" (Sean Maloney, VP Intelu)

"Jestli si děláme starosti z Linuxu a Apache? … Jasně, že si děláme starosti" (Steve Ballmer, prezident Microsoftu).

Váš názor Další článek: Sound Blaster Live! byl jen začátek

Témata článku: Microsoft, Linux, Prst, Komerční let, Str, Velká pravděpodobnost, Nová divize, Sean Maloney, Lin


Určitě si přečtěte

Vodafonu se zhroutila kabelovka. Síť bývalého UPC má výpadky
Lukáš Václavík
VodafoneUPC
Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

** Kde jsou ty doby, kdy měl skoro každý doma Photoshop ** Photoshop a Premiere Pro od kamaráda nebo z warezu ** Dnes už to nemá smysl, existuje totiž hromada laciných alternativ

Jakub Čížek | 90

Jakub Čížek
Grafický editorStřih videa
Microsoft Defender je jeden z nejlepších antivirových programů, tvrdí výsledky AV-TESTu
Karel Kilián
Windows DefenderAntivirusWindows 10
Air Bank, Fio banka a MONETA zakládají alianci pro bankovní identitu
Jakub Čížek
BankaČeskoeGovernment
Zapomeňte na destičky. Raspberry Pi 400 je nový počítač zabudovaný do klávesnice
Lukáš Václavík
Raspberry PiPočítače
26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

** Prohlížeč Chrome obsahuje širokou škálu funkcí, neumí ale všechno ** Jeho schopnosti můžete rozšířit pomocí rozšíření ** Vybrali jsme pro vás zajímavé a užitečné doplňky

Karel Kilián | 44

Karel Kilián
Doplňky do prohlížečeChromeProhlížeče
Lidl buduje chytrou domácnost, propojí všechno se vším
Lukáš Václavík
LidlChytrá domácnostIoT

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5