Vektorová grafika pro web: kolikátý je to pokus?

Občas je některá technologie jako zakletá – může se do ní šťouchat ze všech stran a ona se ne a ne pohnout z místa. Nejcitelnějším příkladem je situace v oblasti vektorové grafiky na webu.
Občas je některá technologie jako zakletá – může se do ní šťouchat ze všech stran a ona se ne a ne pohnout z místa. Nejcitelnějším příkladem je situace v oblasti vektorové grafiky na webu – kolik jmen se už objevilo a víceméně zase zmizelo, či se postupně přetváří ve jména nová, aniž ovšem vznikne skutečný standard, který budou podporovat prohlížeče, pro který vzniknou programovací nástroje a který bude skutečně pořádně podporovaný.

Jeden z viníků tohoto stavu je určitě i konsorcium W3C, které jinak odvádí dobrou práci v oblastech HTML, DHTML, CSS či XML; konsorcium nejdříve tuto oblast hodně opomíjelo a poté nebylo příliš schopné autoritativního rozhodování. Nyní se objevuje nový pokus a nový návrh: standard se jmenuje SVG a znamená Scalable Vector Graphics. Chris Lilley, šéf oblasti grafiky ve W3C tvrdí, že čtyři předchozí grafické standardy (které si mimochodem ostře konkurují) jsou „zajímavé a užitečné výchozí body“, ale W3C je v žádném případě dále nerozvíjí. Jedná se o standardy nazvané Web Schematics (pro diagramy), PGML (od Adobe, navazuje na PDF, nejvhodnější pro grafiku mající blízko k DTP), dále pak VML (od Microsoftu, připravovaný interní formát grafiky v Office 2000) a konečně DrawML, opět pro diagramy, spoléhající na technologie Javy.

SVG by měl být standard, který by neměl být závislý na konkrétním výrobci, oblasti či platformě; protože bude napsán v XML, tak bude čitelný každým XML-kompatibilním prohlížečem (to znamená: nepotřebuje žádnou další zvláštní výbavu prohlížeče, žádné plug-ins atd.) a jeho návrh má být konsorciem W3C předložen v létě.

Živě komentuje: využití technologie XML se zdá být správným krokem. Zatímco jakékoli jiné, nejen grafické novinky v oblasti Internetu vyžadují vždy stažení aplikace či zásuvného modulu, které je zpracovává (a to v drtivé většině případů zájemce odradí), jde na to XML úplně jinak – uživatel vlastně při prohlížení stránky stahuje zdrojový kód, který je interpreterem XML zabudovaným v prohlížeči zpracováván a spouštěn. Tím je samozřejmě dosaženo obrovské pružnosti ve vztahu ke čtenáři, i když to pro tvůrce webu bude složitější.

Jestli se ale SVG ujme, je otázka. Kromě výše uvedených čtyř standardů, které je asi ještě předčasné označovat za mrtvé (už proto, že za nimi stojí firmy jako je Microsoft a Adobe), jich existuje ještě mnohem víc, některé mrtvější či jiné, ale všechny stále podporované firmami i aplikacemi. A to, že W3C hodlá předložit tento návrh až v pozdním létě (což znamená v optimistickém případě jeho schválení na začátku roku 2000, první praktická použití spíše v létě 2000), není moc radostné – všechno to trvá příliš dlouho a Internet je na vektorový standard už několik let doslova nadržený.

Váš názor Další článek: Partition Magic 4: Disk na tři půlky

Témata článku: Podporovaný prohlížeč, Pokus, Vector, Vektor, Graf, Tvůrce webů, Pozdní využití, Grafika, Kolika, Grafik, Lille, Vektorová grafika, Standard, Tvůrce webu


Určitě si přečtěte

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Podrobný návod, jak hledat ve starých matrikách informace o předcích a nemuset při tom ani vstát od počítače. Základy internetové genealogie.

Marek Lutonský | 59

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

** Nvidia uvedla nové desktopové grafické karty GeForce RTX 3000 ** Jedná se o modely GeForce RTX 3070, 3080 a 3090 ** K výrobě se používá 8nm technologii od Samsungu

Karel Javůrek | 67


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně