S tou umělou inteligencí je to pořád za deset let. Nechce se mi věřit, že jednou nepřijde, ale zatím kde nic tu nic.Od roku 2010, kdy počítač IBM vyklepal nejlepší lidi v soutěži Jeopardy, uplynulo šest let. V tom roce byl příchod AI odhadován taky na deset let, přitom od té doby se o Watsonu už nějak nemluví. :-/
Přesně tak. Minimálně od 2. poloviny 80. let se píše, že za 10 let to bude (tenkrát se tomu, tuším, říkalo počítače 4. generace) :)
jedna faktická poznámka: druhý odstavec, první věta: Napětí součástkami neprochází. Napětí může být na součástce naměřeno či přiloženo. Součástkami prochází proud.A co se zbytku týče - o převratných memristorech slyšíme už mnoho let. Stejně jako o grafenu či zázračných bateriích. Nic z toho se v praxi neuplatnilo. Směle hádám, že tohle za deset let určitě neuvidíme jako funkční produkt.
A já jen ve stejném duchu dodám, že pokud to jako produkt uvidíme, pak mnohem spíše jako emulaci struktury mozku běžným masivně paralelizovaným hardwarem, a nikoli krapet nadbytečnými memristory.P.S. Pokud chápu dobře, mozek se při učení nejen natrénovává jako klasická neuronová síť, ale vytváří se mu i nové synapse. Čili v principu by ta neuronová síť musela umět nejen backpropagation či podobnou formu učení, ale navíc ještě vlastní reorganizaci. A to na čistě HW úrovni půjde IMO dost těžko.
To už na HW úrovni dnes jde, i když s pár limity...
grafén by se uplatnil skvěle, ale v tuhle chvíli nemáme způsob jak ho vyrábět v dostatečném množství a levně.
antihmota by se taky skvěle uplatnila ;)
KONECNE. takze stale moze platit to co tvrdim.. do 10r tu mame skutocnu silnu AI
Může být i do roka. Pokud se stane zázrak. 😀
Silnou urcite, vyvoj vetsinou tahne armada. Ale ten rozum, Aj Aj AJ ...
Jelikož jste uvedl v článku odkaz na placený Journal (ELSEVIER - no OpenAccess), tak by mě docela zajímalo, jak máte vyřešené například sdílení obrázků, které jste použil. Článek byl v podstatě přepsán odsud: http://phys.org/news/2016-01-scientists-n... ...
Licence, právo na použití a podobné srajdy někdo v ČR řeší? Podle mě na to každý kašle.
Omyl, schopnosti našeho mozku tvoří především SW, náš vlastní OS. A o jeho funkci, natož přesné nemá nikdo ani zdání. > Kdy se tvrdilo, že již máme PC s výpočetním výkonem srovnatelným s mozkem?> Nyní možná zvládneme masivní paralelní zpracování, ale stále nám uniká kód, jak to funguje.> A SW tam prostě být musí. U dětí "nově nainstalovaný" po rozdělení všech buněk, které tvoří mozek, obsahující pouze základní informace pro chod organismu, jako jsou reflexy, řízení orgánů (dýchání, srdeční činnost ...), zbytek je prázdné místo pro příjem nových dat, které musí něco třídit, organizovat, spravovat, mazat případně vytěsňovat nepříjemné zážitky. Dále oblasti pro správu obrazových, zvukových, pachových a dalších vjemů, plus jejich propojování.> Už vidím jak to za 10 budou mít v kapse. Barevně.
Názor byl 1× upraven, naposled 30. 1. 2016 16:31
Nedávno jsem o tom uvažoval:http://www.insuit.cz/uvahy/duse...
Zajímavé a ne od věci. V co věřím já?> Naše vědomí je program.> Jednou ho pochopíme a budeme jej schopni nejen kopírovat, i zasahovat do něj. To je nutnost, protože "náš program" degraduje, vylepšení HW není řešením, starý člověk ho má prostě přeplněn a není už schopen přijímat a především kombinovat nová data. Jiný pohled na stejný problém.> Když zvládneme jak zabránit degradaci je to na lidech. Nechat vývoj přírodě, kopírovat pro "nesmrtelnost" data do robotického těla nebo klonu.
To je hloupost. Touhle cestou si nesmrtelnost nezajistíš, protože i kdyby sis zkopíroval celý mozek do robotického těla, stále to bude jen kopie - a ty stále budeš trčet ve starém těle a umřeš...
Máme tlumící léky. Pokud jsi někdy měl narkózu víš, že je to prakticky pohodový odchod. > Narkóza - zkopírování engramů do nového těla.> Probuzení v novém těle.A to si piš, že by jsi to byl zase ty. Logika ti uniká.
ten SW je praveze to usporiadanie a pospajanie HW neuronov. to vytvarame ucenim u ludi, tak to vytvarame u SW neuronovych sieti a tak sa budu ucit aj memristorove siete
Souhlas, ale přesnější je spíše samoupravující se HW (skrze nová propojení). Takové FPGA.
Chápání mozku jako SW a HW je chybné, ono to je ve skutečnosti spíše HSW, pokud chcete používat tyto termíny z elektroniky, ale skutečnost je taková, že takovéto připodobňování je píše pro obrovské zjednodušení, protože je to lépe představitelné i pro obyčejného člověka. Prostě mám procesor a program a je to.. ale tak to prakticky nemůže už z principu být.
Názor byl 1× upraven, naposled 30. 1. 2016 22:52
Já myslím, že ten kód nám bude unikat ještě hodně dlouho. On je totiž obrovský rozdíl mezi mozkem, který vznikl evolucí, a počítačem, který je dílem inteligentního designu. Jediný způsob, jak napodobit lidský mozek je navrhnout ho pomocí genetických algoritmů. Problém je, že tomu výsledku budeme nerozumět úplně stejně jako nerozumíme lidskému mozku.http://www.damninteresting.com/on-the-origin-of-circuits/... Relevantní článek (anglicky) o tom, jak vědec nechal evolucí navrhnout program pro programovatelný elektronický obvod, který měl plnit určitou funkci. Obvod se ji plnit naučil, ale vědec absolutně netušil, jak funguje. Obvod využíval pouze 37 ze 100 hradel a některé bloky byly zcela izolovány od zbytku. Přesto po jejich odstranění přestal program fungovat. Stejně tak nefungoval po nahrání do jiného obvodu stejného typu.
Přesně, dokonce tady je vtipné i to, že stejný obvod (ten navržený evolučními algoritmy) může na dvou kusech stejného HW jednou fungovat a podruhé ne, protože algoritmus ho přizpůsobí tomu konkrétnímu HW tak, že využije i případné odchylky a chyby ve výrobě, které jiný kus nemusí mít...
U neuronových sítí to rozlišení na hw a sw myslím nemá moc smysl. Zjednodušeně řečeno se něco přivede na vstupy neuronu a podle toho vyleze něco na výstupu, což je vstup dalšího neuronu. Když se jich takhle zapojí dostatečné množství, tak to může dělat prakticky cokoliv. Žádný klasický sw tady vlastně není, to chování je dané nastavením vah jednotlivých vstupů, k nimž se ještě něco přidá a to je výstup. Umělé neuronové sítě se taky klasický neprogramují (ono se vlastně neví, co se tam má nastavit), ale na základě vzorových dat se upravují koeficienty tak dlouho, dokud na výstupu není to, co je potřeba. Pak tu síť lze použít i pro další neznámá data.
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.