On se ten maník, co po nás to kamení hází, jednoho dne trefí...
Tak zrovna v Evrope jsem v bezpeci, kazde male dite preci vi ze vsechny asteroidy padaji na New York 😉
Dopad relatívne veľkých asteroidov na Zem bude asi častejší, ako hovorí súčasná "štatistika". Pred 100 rokmi jeden vybuchol nad sibírskou Tunguzkou, nedávno ďalší v Čeljabinsku.A podľa viacerých teórií jeden zhruba pred 13.000 rokmi vyhubil v Amerike mega faunu a ľudí Cloviskej kultúry... Len tak "by the way", tých 13.000 rokov zhruba zodpovedá dobe, kedy mali byť postavené Egyptské pyramídy v Gíze a mala zaniknúť civilizácia v Atlantíde (ktorá mohla byť situovaná v oblasti dnešných Bermúd). Ale samozrejme to je už dosť tenký ľad a špekulácie.Ale pred 100 rokmi boli špekulácie aj úvahy o tom, že by Zem teoreticky mohla stretnúť katastrofa takých veľkých rozmerov, že by zahynula väčšina ľudstva...
Velká Chufuova pyramida (Cheopsova) je stará pouze 4500 let.
"na hranicích s Německem (severovýchod Čech)"tvl. to jako fakt???
Vic provokativneji by titulek vymyslet nesel?Opravdu, jestli se chcete stat bulvarem, budu se poohlizet o jinem serveru. Tohle opravdu nemate zapotrebi. :(
Jo, tak vědcům poradím. Měli by se primárně začít starat o to, jak danou věc (pád asteroidu, nemalé velikosti) změnit, mít tu možnost. Zatím se jen starají jak za velké peníze bojovat proti tzv. oteplování planety (boj s větrnými mlýny), případně jak exportovat své životní návyky lidem, kteří to ani nechtějí (běžně se ve světě odpad zahrabává a splachuje do moře, to jen my ho jako moulové dáváme do popelnic, třídíme, recyklujeme a pálíme, mizivé % z populace světa). Velmi $ náročný je rovněž export demokracie do světa islámu, který je s ní v přímém rozporu, budeme si muset vybrat buď demokracie nebo islám, což nechám na vedení slavné EU, pas jsem si právě nechal obnovit, jsem připraven.> Takto ušetřené zlaťáky je dále možné investovat do pokroku v raketové technice, do vylepšených nukleárních hlavic schopných +100MT detonací ve vesmírném prostoru. To vše může pomoci odklonit dráhu takových asteroidů, pochopitelně ne nárazově, ale trvalým působením. Možná by zbylo i více $ na vylepšení sledování hlubokého vesmíru, pomocí vzdálených satelitů a tedy včasnější varování.> Když nic, tak budeme koukat jako bulíci jak nás vesmír srovná - definitivně.
Jsem si jist, že vědci se tvých rad budou držet. Neexistuje větší odborník na cokoliv, než Dolph.
Globalne oteplovanie je momentalne najvacsie riziko. Staci ked sa roztopi permafrost na Sibiri, ktory zadrzuje metan. Ten sa uvolni do atmosfery, ma 20 nasobne vyssiu ucinnost sklenikoveho plynu ako CO2. To ti bude kamaradicku pak teplo ze se z toho pos....tavis na zadni. 😘
Permafrost už se roztápí ("tajemné" díry na Sibiři), jenže to je něco co neovlivníme, teoretická šance by byla jen pokud by proti tomu začal bojovat opravdu celý svět, ale ani tak to není jisté, protože na Zemi je příliš mnoho lidí.Nejlepší řešení by asi byl jaderný útok na islámské země a pak přijde nukleární zima. Kdyby se to pořádně spočítalo (tuhle na Reflexu JXD psal, že amící umí zasahovat s chirurgickou přesností), nemuselo by to ani být tak hrozné. Nakonec jsme lidi, ne muslimové, dokázali bysme se přizpůsobit.
Běž do řiťi s globálním oteplováním.
ten celiabinsky nikoho nezabil len pre to ze vstupil do atmosfery pod velmi ostrym uhlom, takze vybuchol nejakych tusim 30km vysoko. keby vstupil kolmo a nad velkym mestom, tak mohli byt desiatky tisic mrtvych
tak pozeram wikipediu, podla niektorych mohol mat silu az 500kt tnt. cize 10-15x viac ako hirosima. takze by to neboli desiatky tisic, ale stovky tisic mrtvych.
Nejsem odborník na astrofyziku, ale mám ten dojem, že většina těles vstupuje do atmosféry pod úhlem. Je to dáno vývojem sluneční soustavy. Pokud pominu komety, tak většina těles se nachází v rovině ekliptiky a navíc rotuje jedním směrem.
Ani já nejsem astrofyzik, ale pokud si laicky představím Zemi, jak obíhá kol Slunce, tak přeci bez ohledu na to, jsou-li tělesa v pásu ekliptiky (a těch bude asi většina, jak píšete) nebo ne, tak vždy bude úhel dopadu dán tečnou průmětu jeho dráhy v bodu dopadu na Zemi vůči horizontu v místě dopadu. A pokud bychom brali jen tělesa obíhající (a dopadající) v rovině ekliptiky a obíhající kolem Slunce ve stejném směru jako Země, bude úhel dopadu (stejně jako rychlost dopadu) záviset především na tom, kdy k tomu dopadu dojde a kam takové těleso dopadne (nebo i jen Zemi lízne). Takže pak by taková tělesa dopadala jen od poledne do půlnoci místního času, a to nejrychleji v poledne a nejpomaleji o půlnoci, a co se úhlu dopadu týče, tak kolmo by dopadala večer v pásmu mezi obratníky (v závislosti na ročním období) a tečně v poledne a o půlnoci. Nevím, zda existuje nějaká statistika dopadů s ohledem na místní čas a zeměpisné souřadnice, tzn. těch "ekliptikálních" se stejným směrem oběhu kolem Slunce vůči ostatním oběžným drahám.
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.