Laser | Potraviny | Jídlo

Vědci laserem uvařili kuřecí maso vytištěné na 3D tiskárně. Prý je mimořádně šťavnaté a chutné

Vědci z Kolumbijské univerzity se pochlubili softwarově řízenými robotickými lasery, s jejichž pomocí uvařili kuřecí maso vytištěné na 3D tiskárně. Lasery dle jejich slov vaří jídlo s bezkonkurenční přesností, zachovávají více šťavnatosti a vytváří zcela nový způsob přípravy jídla.

Odborníci pod vedením profesora strojního inženýrství Hoda Lipsona sestavili tým „Digital Food“. V rámci svého výzkumu využívají k výrobě potravin technologii 3D tisku a k následnému vaření lasery. Skupina vyvíjí 3D tištěné potraviny od roku 2007 – tehdy začínali s těstem na sušenky a dalšími potravinami, které se „snadno vytlačují tryskou“. Od té doby se vývoj posunul k tisku s více složkami.

Vytištěné kuře uvařené laserem

„Všimli jsme si, že zatímco tiskárny dokáží vyrábět ingredience s milimetrovou přesností, neexistuje žádná metoda ohřevu se stejnou úrovní rozlišení,“ řekl doktorand Jonathan Blutinger, který projekt vedl. „Vaření je nezbytné pro zachování výživových hodnot, chuti a textury mnoha potravin a nás zajímalo, zda bychom mohli vyvinout metodu s lasery, která by tyto vlastnosti přesně kontrolovala.“

Ve studii zveřejněné 1. září v časopise Nature tým zkoumal různé způsoby vaření kuřecího masa. K tisku 3 milimetry tenkého plátku bylo použito kuřecí prso, které bylo rozemleto v jemnou kašovitou hmotu a následně vytištěno v několika vrstvách na zařízení fungujícím na principu 3D tiskárny.

Tento polotovar byl následně vystavován modrému laserovému světlu (s vlnovou délkou 445 nm) a infračervenému světlu (s vlnovou délkou 980 nm a 10,6 μm). Vědci zjistili, že různé typy světla připravují potraviny různými způsoby: modré lasery byly lepší pro vaření uvnitř, infračervené světlo bylo ideální pro zhnědnutí povrchu.

Následně byly hodnocené nejrůznější parametry včetně hloubky uvaření, barvy, zachování šťavnatosti a chuťových rozdílů mezi masem vařeným laserem a v troubě. Ukázalo se, že laserem vařené maso se sráží o 50 % méně, zachovává si dvojnásobný obsah šťávy a vykazuje podobný vývoj chuti jako maso připravené konvenčním způsobem.

Je tohle budoucnost přípravy potravin?

„Naši dva slepí degustátoři dali přednost laserem připravenému masu před konvenčně připravenými vzorky, což je pro tuto rozvíjející se technologii slibné,“ tvrdí Blutinger. Možnosti nové technologie, jejíž hardwarové a softwarové komponenty jsou poměrně nenáročné, jsou hodně široké. Zatím však bohužel neexistuje udržitelný ekosystém, který by ji podporoval.

Hod Lipson ve zprávě uvedl, že tato technologie zatím není škálovatelná. „Potřebujeme software na vysoké úrovni, který umožní lidem, jež nejsou programátoři nebo vývojáři softwaru, navrhnout jídlo, které chtějí. A pak potřebujeme místo, kde by lidé mohli sdílet digitální recepty, podobně jako sdílíme hudbu,“ řekl.

Další výhodou této technologie je skutečnost, že vyžaduje jen minimální vybavení – při experimentech bylo maso připravováno na pracovní desce stolu. Kromě toho by lasery mohly vařit potraviny i přes plast, což znamená, že by bylo možné tuto metodu využít k přípravě jídel v obalech.

Diskuze (27) Další článek: V americké Mega Cavern skončilo velké robotické klání DARPA SubT. Češi druzí ve virtuální soutěži

Témata článku: Technologie, Laser, Potraviny, Jídlo, Vědec, Kuřecí maso, Kolumbijská univerzita, Vaření, Maso, Tiskárna, Nature