Věda | Bezpečnost | Hacking

Vědci dokážou získat data z hacknutého počítače i přes napájecí zdroj

Vědci dokážou získat data z hacknutého počítače i přes napájecí zdroj

Inženýři a vědci z oblasti kyberbezpečnosti zkoumají různé druhy útoků na počítače a servery a jedním novým se pochlubil tým vědců z Ben Girion University v Izraeli.

Pomocí speciálně připraveného malwaru jsou schopni na menší vzdálenost maximálně asi 5 metrů bez přímé viditelnosti získat informace z počítače, který není připojený k internetu ani k žádné drátové nebo bezdrátové síti.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nasnímaná data v ultrazukovém spektru

Tento „vzduchem oddělený“ počítač je možné zkompromitovat tak, že nainstalovaný malware dokáže dle naprogramování řízeně zvyšovat zátěž procesoru, což má velký vliv na aktivitu napájecího zdroje. Právě změny jeho chování mění i i frekvenci zvuku v ultrazvukovém spektru v rámci transformátoru a kondenzátorů, které lidské ucho neslyší. Avšak speciální zařízení samozřejmě ano.

Díky tomu je možné z počítače dostat data rychlostí asi 50 bitů za sekundu, což je 22,5 kB za hodinu. Není to mnoho, ale stačí to samozřejmě na hesla, texty (10 tisíc slov) a v delším horizontu i fotografií (třeba screenshoty obrazovek).

Klepněte pro větší obrázek
Přehled realizovaných vzdálených útoků na vzduchem oddělené počítače bez síťového spojení

Podobných metod takto odpojených počítačů je už poměrně hodně a lze si představit, že budou v některých krajních případech i reálně použitelné.

Diskuze (40) Další článek: Podporuje PS5 i nový Xbox a slibuje ještě lepší grafiku. Vyšel Unreal Engine 4.25

Témata článku: Věda, Internet, Bezpečnost, Výzkum, Hacking, Malware, Odposlech, Izrael, Vzduch, Počítač, Vědec, Kyberbezpečnost, Data, Druh útoků, Spektrum

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5