Vědci dokážou přenést 770 DVD během vteřiny

(inzerce) Narůstající trend digitalizace informací vyžaduje stále rychlejší přenosy dat. Odborníci se proto předhání v tom, kdo dokáže zrealizovat nejefektivnější datový přenos.
Vědci dokážou přenést 770 DVD během vteřiny

Ke svým pokusům používají rozličná, často zdánlivě podivná přenosová média - světlo, laser nebo lidské tělo.

Rychlejší přenos za pomoci laserového paprsku

Dosavadní rekord v množství přenesených dat drží vědecké pracoviště z německého Karlsruhe. Týmu pod vedením profesora Juerga Leutholda se v květnu letošního roku povedlo poslat data rychlostí 26 terabitů za sekundu. To znamená, že každou vteřinu laser poslal data odpovídající zhruba kapacitě 770 DVD.

Klepněte pro větší obrázek

Žádná z dosavadních technologií zatím nebyla schopná zajistit přenos tak velkého množství obsahu za tak krátký čas. Celý přenos je schopen zajistit jediný laser. Nová metoda přináší revoluční změnu nejen v rychlosti, ale také v úspoře energie. Dříve totiž bylo nutné použít několik laserů s vlastními zdroji, což značně zvyšovalo náklady na provoz takového zařízení.

„Naše výsledky dokazují, že jsme se ještě nedotkli fyzikálních limitů, co se přenosu dat týče. Ještě před pár lety bychom označili takovou přenosovou rychlost za utopii. Díky rychlosti 26 terabitů za sekundu můžeme například přenášet 400 milionů telefonních hovorů naráz,“ komentoval výsledek experimentu profesor Leuthold.

Budoucnost datových přenosů

Vzhledem k nárokům na rychlejší internetové připojení můžeme předpokládat, že laserové přenosy postupně najdou své uplatnění i v každodenním životě.

Další z technologií, na kterou vědci spoléhají, je výměna informací pomocí roztočeného paprsku světla. Ten umožňuje přenášet až 2,5 TB/s, zatím však jen na vzdálenost maximálně 1 km. Širšímu využití této metody brání především turbulence v atmosféře. Podle předpovědí by se mohla uplatnit v přenosu dat mezi satelity ve vesmíru.

Další experiment, který přináší dobré výsledky i v praxi, je přenos menšího množství dat prostřednictvím lidského těla. Společnost Ericsson představila v lednu funkční prototyp umožňující propojit multimediální přehrávač se speciálním vysílačem pouhým dotekem ruky.

V běžném životě kralují optická vlákna

Pro běžného uživatele internetu jsou ovšem tyto technologie zatím vzdálené. Ze všech celorepublikových poskytovatelů nabízí domácnostem nejrychlejší internetové připojení společnost UPC, a to s rychlostí až 120 Mbit/s.

Výhoda UPC spočívá v tom, že pro připojení používá v hojné míře optické kabely, kterých má po republice položeno bezmála 8 000 km. Díky této rozsáhlé síti může pokrýt až 90 % České republiky stabilním a spolehlivým připojením.

Optické kabely přenáší data pomocí světla. Na delší vzdálenosti tak nabízí lepší možnosti přenosu, jelikož světelné impulsy neohrožuje nežádoucí elektromagnetické vlnění. Právě díky vysoké rychlosti a spolehlivosti využívá UPC řada velkých českých i mezinárodních firem a jejich síť slouží také pro platební transakce. Pochopitelně, pro tyto případy si firmy objednávají od UPC daleko vyšší přenosové kapacity.

Laboratorní experimenty naznačují slibný vývoj přenosu dat, ale teprve čas ukáže, které z těchto nových technologií skutečně najdou uplatnění v praxi. Podle odborníků ale můžeme brzy očekávat, že stávající rekord v přenosové rychlosti bude překonán.

Další článek: Tip: Skryjte účet ve Windows při přihlášení

Témata článku: Věda, Internet, DVD, Elektromagnetické vlnění, Přenos, Přenosová rychlost, Jediný prototyp, Speciální vysílač, Velká korporace, Běh, Karlsruhe, Vědec, Velká vzdálenost, Krátká vzdálenost, Platební transakce, Vteřina, Nový laser, Dok, Běžný hovor, Světelné zdroje, Turbulence, Laboratorní experiment, Staff, Celý přenos, Fyzikální limit


Určitě si přečtěte

16 tipů a vychytávek, se kterými dokonale ovládnete komunitní navigaci Waze

16 tipů a vychytávek, se kterými dokonale ovládnete komunitní navigaci Waze

** Waze není jen navigace – je to i sociální síť s dopravními informacemi ** Mobilní aplikace skýtá široké možnosti nastavení ** Vybrali jsme pro vás 16 nejzajímavějších tipů a triků

Karel Kilián | 48

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

** Máte špatný signál Wi-Fi? Mesh systémy to vyřeší ** Už vás nezruinují, meziročně ceny příjemně spadly ** Jak systém funguje a čím je výjimečný?

Jiří Kuruc | 105

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

** Šifrovaný web je dnes už samozřejmost ** Jeden díl skládačky ale ještě chybí – DNS ** Firefox už začal a teď se na šifrované DNS chystá i Chrome

Jakub Čížek | 94

Kdyby měli železničáři tento superpočítač za 99 dolarů, nepotřebovali by lasery

Kdyby měli železničáři tento superpočítač za 99 dolarů, nepotřebovali by lasery

** Nejmodernější český železniční tunel je prošpikovaný technologiemi ** Za tři tisíce koupíte počítač, který je překoná ** Seznamte se s Nvidia Jetson Nano

Jakub Čížek | 50


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky