Vědci dokážou přenést 770 DVD během vteřiny

(inzerce) Narůstající trend digitalizace informací vyžaduje stále rychlejší přenosy dat. Odborníci se proto předhání v tom, kdo dokáže zrealizovat nejefektivnější datový přenos.
Vědci dokážou přenést 770 DVD během vteřiny

Ke svým pokusům používají rozličná, často zdánlivě podivná přenosová média - světlo, laser nebo lidské tělo.

Rychlejší přenos za pomoci laserového paprsku

Dosavadní rekord v množství přenesených dat drží vědecké pracoviště z německého Karlsruhe. Týmu pod vedením profesora Juerga Leutholda se v květnu letošního roku povedlo poslat data rychlostí 26 terabitů za sekundu. To znamená, že každou vteřinu laser poslal data odpovídající zhruba kapacitě 770 DVD.

Klepněte pro větší obrázek

Žádná z dosavadních technologií zatím nebyla schopná zajistit přenos tak velkého množství obsahu za tak krátký čas. Celý přenos je schopen zajistit jediný laser. Nová metoda přináší revoluční změnu nejen v rychlosti, ale také v úspoře energie. Dříve totiž bylo nutné použít několik laserů s vlastními zdroji, což značně zvyšovalo náklady na provoz takového zařízení.

„Naše výsledky dokazují, že jsme se ještě nedotkli fyzikálních limitů, co se přenosu dat týče. Ještě před pár lety bychom označili takovou přenosovou rychlost za utopii. Díky rychlosti 26 terabitů za sekundu můžeme například přenášet 400 milionů telefonních hovorů naráz,“ komentoval výsledek experimentu profesor Leuthold.

Budoucnost datových přenosů

Vzhledem k nárokům na rychlejší internetové připojení můžeme předpokládat, že laserové přenosy postupně najdou své uplatnění i v každodenním životě.

Další z technologií, na kterou vědci spoléhají, je výměna informací pomocí roztočeného paprsku světla. Ten umožňuje přenášet až 2,5 TB/s, zatím však jen na vzdálenost maximálně 1 km. Širšímu využití této metody brání především turbulence v atmosféře. Podle předpovědí by se mohla uplatnit v přenosu dat mezi satelity ve vesmíru.

Další experiment, který přináší dobré výsledky i v praxi, je přenos menšího množství dat prostřednictvím lidského těla. Společnost Ericsson představila v lednu funkční prototyp umožňující propojit multimediální přehrávač se speciálním vysílačem pouhým dotekem ruky.

V běžném životě kralují optická vlákna

Pro běžného uživatele internetu jsou ovšem tyto technologie zatím vzdálené. Ze všech celorepublikových poskytovatelů nabízí domácnostem nejrychlejší internetové připojení společnost UPC, a to s rychlostí až 120 Mbit/s.

Výhoda UPC spočívá v tom, že pro připojení používá v hojné míře optické kabely, kterých má po republice položeno bezmála 8 000 km. Díky této rozsáhlé síti může pokrýt až 90 % České republiky stabilním a spolehlivým připojením.

Optické kabely přenáší data pomocí světla. Na delší vzdálenosti tak nabízí lepší možnosti přenosu, jelikož světelné impulsy neohrožuje nežádoucí elektromagnetické vlnění. Právě díky vysoké rychlosti a spolehlivosti využívá UPC řada velkých českých i mezinárodních firem a jejich síť slouží také pro platební transakce. Pochopitelně, pro tyto případy si firmy objednávají od UPC daleko vyšší přenosové kapacity.

Laboratorní experimenty naznačují slibný vývoj přenosu dat, ale teprve čas ukáže, které z těchto nových technologií skutečně najdou uplatnění v praxi. Podle odborníků ale můžeme brzy očekávat, že stávající rekord v přenosové rychlosti bude překonán.

Další článek: Tip: Skryjte účet ve Windows při přihlášení

Témata článku: Věda, DVD, Internet, Staff, Běh, Vteřina, Světelné zdroje, Platební transakce, Vědec, Karlsruhe, Nový laser, Fyzikální limit, Elektromagnetické vlnění, Velká korporace, Celý přenos, Laboratorní experiment, Krátká vzdálenost, Turbulence, Speciální vysílač, Jediný prototyp, Přenos, Velká vzdálenost, Dok, Přenosová rychlost, Běžný hovor


Určitě si přečtěte

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

** Je sice z Aliexpressu, ale funguje ** Můžete ji ovládat hlasem přes Amazon Echo nebo Google Home ** Za tři stovky zautomatizuje menší 230V spotřebič

Jakub Čížek | 109

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 63

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na klávesnice, myši, routery, tiskárny, sluchátka a další věci k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 20


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky