Je umný kousek ruských hackerů pouze vrcholem ledovce sady rozsáhlých konspirací?
Před třemi dny se partě šikovných ruských hackerů podařila věc nevídaná - přes Internet nabourat americké vládní počítače. Na mušku si vzali strategicky zajímavé Ministerstvo obrany a energetiky, významné univerzity a armádní dodavatele. A proč by také ne? Kdejaký akční film předvádí, jak je obrana USA strategicky hacknuta právě prostřednictvím těchto bodů. Otázkou tedy zůstává, co bylo cílem hackerů - v tomto případě se potenciálně jednalo o námořní kódy s pozicí jednotek, informace o naváděcích systémech, jinými slovy tajné informace nadnárodního významu. Nebo že by krádež americké technologie? To jsou otázky, kterými by se měl Pentagon zabývat.
Ještě zajímavější jsou však znepokojivé okolnosti kolem. Předpokládá se totiž, že skupinka hackerů své útoky vedla z akademické půdy Ruské vědecké akademie, což je vládní organizace, která by měla spolupracovat s ruskými armádními laboratořemi. Spojitost této organizace a následně ruského ministerstva obrany je tudíž první, co se soudně uvažujícímu člověku vybaví. Stejně zajímavým faktem je ovšem i to, že o snahách hackerů Pentagon věděl již zhruba od ledna, kdy byli poprvé vystopováni v síti. Nedošlo k posílení obranných systémů, nepodnikly se žádné kroky za účelem zamezení dalšího útoku. Čekalo se na první skutečný útok, a ten přišel.
Ačkoliv se protentokrát nestalo mnoho, další útoky mohou pokračovat, pokud je vidět, že "to jde". A reakce Pentagonu? Všem zaměstnancům Pentagonu byla změněna hesla, ať už se jednalo o civilní či armádní složky zaměstnanců. Otázkou na závěr tak zůstává, zda se přístup americké strany problému změní nebo zda nikoliv. Je však jisté, že čím dál více útoků bude pocházet z dílen nadšenců či vědeckých laboratoří megalomanů. Přestože všechno doposud zní jako úryvek průměrného amerického filmu, vztyčený ukazovák s datem 12.9.1999 se jak hrozivé memento tyčí nad dějinami moderního Internetu a osudu civilizace jako takové.