Windows | Bezpečnost | Windows 10

Ve Windows jsou tři otevřené díry. Kontroverzní expert je zveřejnil bez předchozího upozornění Microsoftu

Ve Windows jsou tři otevřené díry. Kontroverzní expert je zveřejnil bez předchozího upozornění Microsoftu

Odborník na bezpečnost vystupující pod přezdívkou SandboxyEscaper publikoval informace o třech zranitelnostech, které se tákají se operačních systémů Windows. Ani na jednu z nich není v tuto chvíli záplata – jedná se o takzvané „zero-day“ chyby.

SandboxyEscaper je svým způsobem kontroverzní postavou, protože publikuje informace o „zero-day“ zranitelnostech, aniž by o nich s předstihem informoval Microsoft. Tím dává ve známost neošetřené chyby, které mohou zneužívat hackeři.

Nebezpečné zvyšování oprávnění

O první díře informoval SandboxyEscaper ve středu 22. května na Githubu. Ukázka demonstrovala eskalaci lokálních oprávnění (LPE) a v byla k dispozici v otevřeném úložišti kódů Microsoftu, nicméně příslušná stránka již byla smazána a lze ji najít pouze ve WebArchivu.

Zvýšení lokálních oprávnění je v poslední době často používanou metodou útoku. Škodlivé aplikace tak mohou v případě úspěchu pracovat s nejvyššími právy, tedy pod administrátorským účtem. Objevená chyba se týká Plánovače úloh v systému Windows 10.

Spuštěním souboru s příponou .job mohou útočníci využít způsob, jakým Plánovač úloh mění DACL (Discretionary Access Control List) oprávnění pro jednotlivé soubory. Touto cestou pak lze zvýšit oprávnění a získat kontrolu nad celým strojem.

Další dvě zranitelnosti

Další dvě zranitelnosti SandboxyEscaper odhalil ve čtvrtek 23. května. První, pojmenovaná jako AngryPolarBearBug2, ovlivňuje funkci Hlášení chyb systému Windows (Windows Error Reporting) a opět jde o eskalaci lokálních oprávnění. Naštěstí není tak snadné chybu zneužít – dle odborníka může celý proces trvat až patnáct minut.

Třetí chyba se týká prohlížeče Internet Explorer ve verzi 11 a SandboxyEscaper zveřejnil jak škodlivý kód, tak i video s ukázkou útoku. Tvrdí, že tato zranitelnost může dovolit útočníkům vložit škodlivý kód do prohlížeče, nicméně zatím to vypadá, že útok nelze provést vzdáleně a případný útočník by potřeboval lokální přístup.

Microsoft upozornil, že první bezpečnostní chybu již opravil. Původně byla evidována pod označením CVE-2019-0863 a na oficiálních stránkách o ní informoval již 14. května. Nyní se zabývá otázkou, zda nově objevené zranitelnosti jsou zneužitelné i po vydání posledních aktualizací.

Diskuze (16) Další článek: Sony chce PlayStation VR vybavit haptických oblekem. Začne rukavicemi

Témata článku: Microsoft, Windows, Bezpečnost, Windows 10, Kód, Internet Explorer, Díra, Win +, Windows +, Zranitelnost, Oprávnění, TRI, Windows Error Reporting, MSRC, Škodlivý kód, Upozornění, Předchozí upozornění


Určitě si přečtěte

Windows 10 May 2020 Update je venku. Odstraňuje hesla a přináší Linux

Windows 10 May 2020 Update je venku. Odstraňuje hesla a přináší Linux

** Jarní aktualizace Desítek přináší dost novinek, jsou ale spíš menší ** Zlepšují se stabilita, rychlost i komfort ovládání ** Revoluce ve Windows 10 teprve přijde

Vladislav Kluska | 93

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Obecných aplikací na předpověď počasí je nespočet, jenže často skončí jen u základní informace o počasí a nenabídnou odpovědi na řadu praktických otázek. A tak jsme si položili právě několik takových otázek a hledali aplikace či meteoslužby, které nám nejlépe odpoví.

Karel Kilián | 4

Apple vychrlil novinky: Nové operační systémy a příprava na vlastní procesory

Apple vychrlil novinky: Nové operační systémy a příprava na vlastní procesory

** Apple dnes představuje novinky ** Tradiční keynote v rámci konference WWDC probíhá jen online ** Nové operační systémy, ale i něco navíc

David Polesný | 109

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

** Total Commander je fernomén mezi správci souborů ** Našli jsme 11 povedených alternativ ** Zvládnou to samé a ke všemu jsou většinou zadarmo

Karel Kilián | 88


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11