Microsoft | Windows 11 | Komentář

Ve Windows 11 budou dvě nabídky Start. Jedna by bohatě stačila (komentář)

  • Microsoft z dílčích částí skládá nekoherentní produkt
  • Ve Windows 11 se de facto nachází dvě nabídky Start
  • Widgety tu už byly, jejich návrat zatím úspěšný není
Ve Windows 11 budou dvě nabídky Start. Jedna by bohatě stačila (komentář)

Historicky prvnímu vydání Windows 11 jsem vyčítal mj. přístup k widgetům, tedy miniaplikacím. Vnímám tři základní problémy:

  1. nabídka widgetů je chudá,
  2. jedná se navíc o nepříliš kvalitní produkty, které svazují omezení na propojení se službami od Microsoftu,
  3. Redmondští miniaplikace nastěhovali do samostatné nabídky.

Na hlavním panelu tak přibylo další tlačítko – a že jich je v Jedenáctkách dost. Existenci tlačítka navíc, myslím, většina z nás přežije. Zvlášť když ho snadno skryjeme. Jenže tohle umístění je pro miniaplikace jednoduše nepraktické. Primárně navštěvuji nabídku Start, odkud spouštím programy, které jsem nepřipnul ke hlavnímu panelu.

Dlaždice byly ve Startu, widgety dáme jinam

Ve Windows 10 funkci miniaplikací částečně nahrazují aktivní dlaždice. Stačí otevřít Start a při hledání požadovaného programu rovnou vidím aktuální informace o počasí, události z kalendáře nebo poslední e-maily. Interakce by byla dobrá nadstavba, suché informování má přesto nezanedbatelnou hodnotu.

Widgety ve Windows 11 zůstávají mimo hlavní dění a ani po mnoha měsících od vydání operačního systému nemůžu říct, že bych byl motivován, abych je vyhledával v samostatném prostoru. Microsoft sám naznačuje, že s využívaností není spokojený, a to tím, že se na miniaplikace snaží více upozornit.

Pokud se plány nezmění, tak miniaplikace budou od verze 22H2 umístěné na levém kraji hlavního panelu, ponecháte-li vycentrované ikony. Pozornost na sebe budou poutat rovněž skrze dynamické informace o počasí, které se ukáží rovnou na hlavním panelu. Panel s widgety se navíc vysune, jen když nad ikonu přesunete ukazatel myši.

Widgety už tu byly a neskončily dobře

Už tedy nebudete muset klepnout. Co víc říká „všimni si mě“? Já si ale myslím, že Microsoft jde na věc špatně. Miniaplikace je potřeba mít na exponovaném místě a v případě Windows jsou jimi plocha a nabídka Start. V ideálním případě vývojový tým zapracuje na obou možnostech, ať má každý na výběr.

Klepněte pro větší obrázek

Integrace se Startem se přímo nabízí. Mohla by totiž vypadat podobně jako v prohlížečích, kde v nové kartě běžně najdeme odkazy na weby, ale také vyhledávací pole, někdy aktuální informace o počasí nebo výpis zpráv z různých internetových zdrojů. Navíc jsme si na to zvykli, protože ve Windows 10 jsme ve Startu nacházeli aktivní dlaždice.

I pro plochu najdeme pár argumentů. Na miniaplikace na ploše jsme zase byli zvyklí ve Windows Vista a Windows 7, než je Microsoft zlikvidoval s výmluvou na bezpečnost. Na ploše máme spoustu nevyužitého prostoru a na plochu chodíme úplně všichni. Dokonce i ti, kteří se Startu vyhýbají, protože mají vše potřebné právě na ploše, případně připnuté ke hlavnímu panelu.

Když sešijete tucet různobarevných triček

Pole pro hledání na webu navíc Start již dnes v podstatě obsahuje, protože do něj můžete zadat dotazy, které přesměruje do Bingu. (Zde bychom ocenili volnost ve výběru vyhledávače.) Nabídka s widgety ve Windows 11 od prvopočátku obsahuje dedikované pole pro „bingování“.

Klepněte pro větší obrázek

Microsoft svým způsobem od počátku vyvíjí dvě nabídky Start, čímž vyváří nepraktickou a schizofrenní situaci. V této snaze přitom posiluje. Mimochodem, na nabídce pro miniaplikace je vidět, že Windows nevyvíjí jednotný tým. Jde o menší týmy, které se věnují svým dílčím projektům, jenže management selhává v dohledu. Takže nevzniká vždycky koherentní produkt.

Nabídka s widgety má i vlastní vyhledávací pole stejně jako Start a navíc v horní části svítí hodiny, které ale jaksi máme neustále na očích na hlavním panelu. (Vpravo dole, kdybyste si toho nevšimli.) Nejsem si jistý, jestli miniaplikace vůbec používá někdo z Microsoftu, protože tahle schizofrennost by někoho musela praštit do očí. Řešení je naštěstí podle mne poměrně jednoduché.

Slátaný produkt

To, že nabídka s widgety vznikla mimo domluvu se zbytkem vývojového týmu Windows, výmluvně dokládají snímky výše. Všimněte si, že nabídka s widgety používá jinou průsvitnost, nikoli materiál Mica, který je ve Windows 11 využíván na každém rohu včetně Startu.

Tvůrčí tým widgetů si buď vybíjí svou frustraci, nebo mu na práci nezáleží. Nebo mu nikdo neřekl, jak bude vypadat zbytek systému. Co byste si tipnuli?

Diskuze (78) Další článek: Firmy si stěžují na Microsoft. Windows a Office v cloudu jsou dražší, když je neprovozujete v Azure

Témata článku: Microsoft, Software, Windows, Prohlížeče, Windows 11, Windows 10, Operační systémy, Windows 7, Počasí, Komentář, Bingo, Mica, Widget, Panel, Produkt, Start, Software na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Koupě originálního programového vybavení přímo od výrobce není jedinou možností, jak sehnat pro váš počítač legální software. Další možností je koupit licenci od toho, kdo ji už nepotřebuje nebo nevyužije. Můžete ušetřit nemalou částku, zároveň si však dávejte pozor na podvodníky.

Jan Spěšný
V kapse nosíme počítač v kompaktní podobě. Proč ale mobil nikdy plně nenahradí notebook?

V kapse nosíme počítač v kompaktní podobě. Proč ale mobil nikdy plně nenahradí notebook?

** Špičkové smartphony dnes mají výkonu na rozdávání ** Proč však stále telefony nedokáží nahradit počítače? ** Je to cílem výrobců nebo na to Android prostě není stavěný?

Martin Chroust
PočítačeDesktopAndroid
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Pozor, letí raketa. Google na Ukrajině začne varovat uživatele Androidu před nálety
Martin Miksa
Obchod s aplikacemiGoogle PlayAktualizace softwaru
Kompaktních telefonů je jako šafránu, těch odolných jakbysmet. A pak je tu Ulefone Armor X10 Pro

Kompaktních telefonů je jako šafránu, těch odolných jakbysmet. A pak je tu Ulefone Armor X10 Pro

** Ulefone oznámil další odolný telefon ** Tentokrát cílí na méně náročně uživatele ** Líbit se budou hlasité reproduktory i jeho určitá kompaktnost

Martin Chroust
UlefoneZvýšená odolnost