Microsoft | Windows 11 | Komentář

Ve Windows 11 budou dvě nabídky Start. Jedna by bohatě stačila (komentář)

  • Microsoft z dílčích částí skládá nekoherentní produkt
  • Ve Windows 11 se de facto nachází dvě nabídky Start
  • Widgety tu už byly, jejich návrat zatím úspěšný není

Historicky prvnímu vydání Windows 11 jsem vyčítal mj. přístup k widgetům, tedy miniaplikacím. Vnímám tři základní problémy:

  1. nabídka widgetů je chudá,
  2. jedná se navíc o nepříliš kvalitní produkty, které svazují omezení na propojení se službami od Microsoftu,
  3. Redmondští miniaplikace nastěhovali do samostatné nabídky.

Na hlavním panelu tak přibylo další tlačítko – a že jich je v Jedenáctkách dost. Existenci tlačítka navíc, myslím, většina z nás přežije. Zvlášť když ho snadno skryjeme. Jenže tohle umístění je pro miniaplikace jednoduše nepraktické. Primárně navštěvuji nabídku Start, odkud spouštím programy, které jsem nepřipnul ke hlavnímu panelu.

Dlaždice byly ve Startu, widgety dáme jinam

Ve Windows 10 funkci miniaplikací částečně nahrazují aktivní dlaždice. Stačí otevřít Start a při hledání požadovaného programu rovnou vidím aktuální informace o počasí, události z kalendáře nebo poslední e-maily. Interakce by byla dobrá nadstavba, suché informování má přesto nezanedbatelnou hodnotu.

Widgety ve Windows 11 zůstávají mimo hlavní dění a ani po mnoha měsících od vydání operačního systému nemůžu říct, že bych byl motivován, abych je vyhledával v samostatném prostoru. Microsoft sám naznačuje, že s využívaností není spokojený, a to tím, že se na miniaplikace snaží více upozornit.

Pokud se plány nezmění, tak miniaplikace budou od verze 22H2 umístěné na levém kraji hlavního panelu, ponecháte-li vycentrované ikony. Pozornost na sebe budou poutat rovněž skrze dynamické informace o počasí, které se ukáží rovnou na hlavním panelu. Panel s widgety se navíc vysune, jen když nad ikonu přesunete ukazatel myši.

Widgety už tu byly a neskončily dobře

Už tedy nebudete muset klepnout. Co víc říká „všimni si mě“? Já si ale myslím, že Microsoft jde na věc špatně. Miniaplikace je potřeba mít na exponovaném místě a v případě Windows jsou jimi plocha a nabídka Start. V ideálním případě vývojový tým zapracuje na obou možnostech, ať má každý na výběr.

windows 11 dva starty (2).png

Integrace se Startem se přímo nabízí. Mohla by totiž vypadat podobně jako v prohlížečích, kde v nové kartě běžně najdeme odkazy na weby, ale také vyhledávací pole, někdy aktuální informace o počasí nebo výpis zpráv z různých internetových zdrojů. Navíc jsme si na to zvykli, protože ve Windows 10 jsme ve Startu nacházeli aktivní dlaždice.

I pro plochu najdeme pár argumentů. Na miniaplikace na ploše jsme zase byli zvyklí ve Windows Vista a Windows 7, než je Microsoft zlikvidoval s výmluvou na bezpečnost. Na ploše máme spoustu nevyužitého prostoru a na plochu chodíme úplně všichni. Dokonce i ti, kteří se Startu vyhýbají, protože mají vše potřebné právě na ploše, případně připnuté ke hlavnímu panelu.

Když sešijete tucet různobarevných triček

Pole pro hledání na webu navíc Start již dnes v podstatě obsahuje, protože do něj můžete zadat dotazy, které přesměruje do Bingu. (Zde bychom ocenili volnost ve výběru vyhledávače.) Nabídka s widgety ve Windows 11 od prvopočátku obsahuje dedikované pole pro „bingování“.

windows 11 dva starty (1).png

Microsoft svým způsobem od počátku vyvíjí dvě nabídky Start, čímž vyváří nepraktickou a schizofrenní situaci. V této snaze přitom posiluje. Mimochodem, na nabídce pro miniaplikace je vidět, že Windows nevyvíjí jednotný tým. Jde o menší týmy, které se věnují svým dílčím projektům, jenže management selhává v dohledu. Takže nevzniká vždycky koherentní produkt.

Nabídka s widgety má i vlastní vyhledávací pole stejně jako Start a navíc v horní části svítí hodiny, které ale jaksi máme neustále na očích na hlavním panelu. (Vpravo dole, kdybyste si toho nevšimli.) Nejsem si jistý, jestli miniaplikace vůbec používá někdo z Microsoftu, protože tahle schizofrennost by někoho musela praštit do očí. Řešení je naštěstí podle mne poměrně jednoduché.

Slátaný produkt

To, že nabídka s widgety vznikla mimo domluvu se zbytkem vývojového týmu Windows, výmluvně dokládají snímky výše. Všimněte si, že nabídka s widgety používá jinou průsvitnost, nikoli materiál Mica, který je ve Windows 11 využíván na každém rohu včetně Startu.

Tvůrčí tým widgetů si buď vybíjí svou frustraci, nebo mu na práci nezáleží. Nebo mu nikdo neřekl, jak bude vypadat zbytek systému. Co byste si tipnuli?

Diskuze (78) Další článek: Firmy si stěžují na Microsoft. Windows a Office v cloudu jsou dražší, když je neprovozujete v Azure

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , ,