VBA: Programujte v Office

9. července 2000
Budoucnost prodeje SDÍLET NA FACEBOOKU TWEETNOUT
S Visual Basic for Application můžete upravovat svoje Office. Nabízí řadu zajímavých možností a přitom je velmi snadné ho ovládat.
Libor Krula: S Visual Basic for Application můžete upravovat svoje Office. Nabízí řadu zajímavých možností a přitom je velmi snadné ho ovládat. Je vlastně zjednodušenou verzí Visual Basicu, který si i přes svoje rozsáhlé schopnosti zachovává jednoduchost a rychlost při vývoji aplikací.

Programovací systém Visual Basic (VB) vytvořila společnost Microsoft. Pracuje v operačním prostředí Windows a slouží k vývoji a správě aplikací pod tímto operačním systémem. Řadí se do skupiny programových balíků Microsoft Visual Studio, v nichž je celá kolekce vývojářských nástrojů (např. Visual C++, Visual FoxPro, Visual InterDev, Visual J++ atd.).

Visual Basic má kořeny v „prastarém“ programovacím jazyku Basic (Beginners All-Purpose Symbolic Instruction Code), ale naštěstí jsou to kořeny opravdu historické. „Visual“ pak znamená vizuální navrhování aplikací ve vývojovém prostředí pomocí myši, vyplňování dialogů a používání vestavěných průvodců.

Jen u malého počtu aplikací však vystačíte pouze s použitím „vizuálního“ programování. Bez psaní kódu se u složitějších programů neobejdete.

Visual Basic můžete koupit ve třech verzích: Learning, Professional a Enterprise. Verze Learning je určena pro naučení se jazyka, má omezené možnosti a neumožňuje kompilaci programů do spustitelného formátu .exe. Další dvě verze, Professional a Enterprise, tuto kompilaci zvládají a mají v sobě integrovány nástroje pro zkušené programátory a vývojářské týmy.

Možnosti jazyka
Typickým rysem Visual Basicu je přítomnost mnoha vyspělých nástrojů pro řešení úloh z různých oblastí, přičemž jednou z těch nejdůležitějších je způsob řešení přístupu do databází. Ve Visual Basicu můžete vytvářet a pracovat s databázemi nejrůznějších formátů a zpracovávat data v nich uložená ve vlastních aplikacích. VB k tomuto účelu poskytuje nástroje a objekty k přístupu do databází. Namátkou jmenujme technologie ADO, DAO, ODBC, OLEDB. Součástí prostředí je jazyk SQL pro tvorbu databázových dotazů.

Oblast použití VB je velmi široká. Uveďme například vývoj aplikací pro Internet, používání a tvorbu prvků ActiveX, komponentní technologie COM a DCOM, aplikace klient/server, aplikace využívající grafické a multimediální prvky atd.

Za zmínku stojí i nápověda tvořená převážně knihovnou MSDN (Microsoft Developer Network Library), což je kompletní dokumentace, nápověda a příklady. Lze ji propojit prostřednictvím Internetu s on-line verzí.

Zrodili se VBA, VB-Script
Visual Basic je součástí, i když značně ořezanou, tzv. aplikačních programů od Microsoftu nebo jiných výrobců. Za všechny jmenujme alespoň produkty v MS Office – Excel, Access a PowerPoint. Ve všech těchto programech se můžete setkat s VBA (Visual Basic for Application). Ten není samostatným programovacím jazykem, ale umožňuje jazykovou podporu aplikací – lze naprogramovat funkce, které by šlo realizovat pomocí maker jen obtížně, neefektivně nebo vůbec. Hlavním rozdílem mezi VB a VBA je to, že program napsaný pomocí VBA můžete použít pouze s danou aplikací. Pomocí VBA tedy nelze vytvořit spustitelnou aplikaci. Vývojové prostředí neumožňuje také takový komfort jako u VB.

Dále existuje podmnožina Visual Basicu určená pro psaní skriptů známá pod názvem VB-Script. Umožňuje psaní skriptů, které lze přirovnat k dávkám, tj. souborům s příponou .bat v systému DOS. Široké použití má při tvorbě aplikací pro Internet. Používá se například ve stránkách asp.

Všechny zmíněné jazyky VB, VBA a VB-Script vycházejí ze stejné platformy. Mají tedy stejné programovací principy, metody, syntaxi a velmi podobné vývojové prostředí. Jsou relativně jednoduché a po zvládnutí jednoho je snadné používat zbývající dva.


Právě vyšlo
nové číslo
časopisu Computer.

Diskuze (4) Další článek: Budoucnost prodeje

Témata článku: Microsoft, Různá dávka, Office, Vyspělý nástroj, Samostatná zmínka, Microsoft VBA, Prastará technologie, Basic, Stejný prvek, Visual Basic, VBA, Stejný dotaz, Beginner, Typický rys, Zjednodušený příklad, Stejná úloha


Určitě si přečtěte

Nejlepší programy z roku 2000: Podívejte se, bez čeho jste tehdy vůbec nemohli fungovat!

Nejlepší programy z roku 2000: Podívejte se, bez čeho jste tehdy vůbec nemohli fungovat!

** Dnes už skoro všechno uděláte ve webovém prohlížeči a na mobilu ** Před dvaceti lety to ale bylo jiné ** Zavzpomínejte na legendy, které jste pravděpodobně také používali

Jakub Čížek | 123

Šest nejlepších služeb a aplikací pro automatizaci online světa a chytré domácnosti

Šest nejlepších služeb a aplikací pro automatizaci online světa a chytré domácnosti

** Nastavte si automatiku na každodenní rutinní záležitosti ** Propojte online služby a chytrou domácnost ** Vybrali jsme šest nejlepších služeb pro automatizaci

Karel Kilián | 15

Jak vlastně funguje Flightradar24: Posloucháme letadla nad celým Českem

Jak vlastně funguje Flightradar24: Posloucháme letadla nad celým Českem

** Flightradar24 zobrazuje polohu letadel v reálném čase ** Když mu pomůžete sbírat data, dostanete nejvyšší paušál zdarma ** Jak to vlastně celé funguje a co je k tomu potřeba?

Jakub Čížek | 30


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize