Važte si internetu, některé země ho právě ruší

Zatímco český internet je ve všech ohledem relativně svobodný, v některých zemích světa v tuto chvíli úředníci dumají, jak jej definitivně zablokovat a přesunout na druhou kolej.
Važte si internetu, některé země ho právě ruší

Když se loni na začátku roku propadl egyptský internet kvůli nepokojům do týdenní digitální tmy, mnozí si uvědomili, že je celosvětová síť nezničitelná a „nad systémem“ leda do té chvíle, než vysoký úředník v telekomunikační firmě zmáčkne potřebný knoflík.

Internet díky své velikosti a univerzalitě skutečně vnímáme trošku jinak, nakonec je to ale především telekomunikační služba distribuovaná právě skrze telekomunikační sítě. Skutečně svobodné připojení k internetu mají pouze ti, kteří se vyzbrojí satelitní parabolou, kterou žádný zhýralý režim nedokáže kontrolovat. Tedy pokud nebude v blízkosti interferenční rušička signálu.

Klepněte pro větší obrázek
Mapa „nepřátel internetu“ podle Reportérů bez hranic. Ti černí už internet aktivně blokují, ty červené organizace bedlivě sleduje. Na seznamu kupodivu ještě není Pákistán, Austrálie se sem dostala kvůli návrhům přísnějšího filtrování ilegálního obsahu a Francie mimo jiné za legislativu HADOPI – „třikrát a dost“.

Situace v Egyptě byla ovšem přeci jen trošku netradiční, způsobená aktuálními událostmi a nebylo to žádné programové rozhodnutí. Jinak je tomu ovšem v mnoha zemích, kde dnes můžeme doslova v živém přenosu sledovat, jak se zavádí absolutně kontrolovaný internet.

Barma – Myanmar

Tak třeba kontroverzní Barma, kde se u moci už desítky let drží vojenská junta a kde se čas od času vzbouří buddhističtí mniši. Země má 54 milionů obyvatel a podle ITU asi 110 000 uživatelů internetu, což odpovídá 0,2% internetové penetraci. Česká republika má pro srovnání podle ITU penetraci okolo 71 %.

Barma se tedy v tuto chvíli nachází v období internetového pravěku, což by ovšem úřady chtěly brzy změnit. Nečekejte ovšem otevřenou modernizaci. Na podzim roku 2010 úřady rozhodly o zřízení paralelního internetu, který bude dostupný místním uživatelům a který nabídne pouze místní schválený obsah. Ven se dostanou pouze pověřené osoby. Izolovaný barmský internet by měl nabídnout jakousi Potěmkinovu vesnici přenesenou na web, namísto Gmailu tedy bude po ruce jeho kopie Ymail (neplést s Yahoo Mail) a tak dále.

Kuba

Trošku lépe je na tom další pochybný režim – socialistická Kuba Raúla Castra. Jedenáctimilionová země se populací podoba České republice, podle ITU zde však surfuje pouze 1,7 milionů lidí, což odpovídá penetraci 15,4 %. Stejně jako v Barmě i zde narazíte na paralelní internet. Prostí Kubánci, pokud doma nemají schované satelitní připojení, případně pokud nejsou schopní hackeři, se běžně dostanou pouze na izolovaný a schválený web. Pokud ovšem na Kubu vyrazíte jako turista a ubytujete se v patřičném hotelu s internetovou konektivitou, skoro ničeho si nevšimnete, jako cizinec totiž budete mít přístup do celého světa.

Pákistán

Ačkoliv se dnes na Pákistán pohlíží jako na spojence Západu v letitém konfliktu v sousedním Afghánistánu, realita je taková, že je spojenectví ryze pragmatické a tamní úřady by nejraději ze dne na den aplikovaly přísné islámské právo i na telekomunikační sítě. Stačí připomenout třeba podzimní kauzu okolo návrhu blokování SMS zpráv, které obsahují zakázaná slova (Ježíš, penis, vagina apod.).

Tím to ovšem zdaleka neskončilo, nedávno totiž pákistánské úřady vyhlásily výběrové řízení na vybudování sofistikovaného firewallu. Měl by umět v podstatě to samé co čínské řešení a v Pákistánu by tak už nemělo být možné navštívit stránky s obscénním obsahem. Obscénnost v tomto případě ovšem nedefinuje zdravý selský rozum a liberální tradice Západu, ale tradiční islámské právo Šaría.

„Morální blokování“ pákistánského internetu probíhalo už doposud, nicméně vše zajišťovali manuálně zaměstnanci telekomunikačních firem PTCL a TWA. Ručně tedy v podstatě sestavovali černé listiny zakázaných slov.

V rámci připravovaného tendru hledá Pákistán hardwarové síťové řešení, které by instaloval na své páteřní sítě a které by dokázalo filtrovat až padesát milionů webových adres a webových domén. Hardwarový firewall by měl komunikaci filtrovat na 2. a 3. vrstvě OSI modelu a měl by disponovat stoprocentní úspěšností.

Jak to celé dopadlo? Americké firmy daly od nabídky ruce pryč a jedna za druhou hlásá, že se podobných praktik nebude rozhodně účastnit. Tendr tedy odmítly třeba Cisco, Verizon a společnost McAfee se s odmítavým postojem pochlubila dokonce na svém Twitteru. I tak se dají sbírat body. No jo, ale co Čína a další kontroverzní země, kde američtí síťaři blokují jako o život? Třeba nepřímo, ale účastní se celého procesu.

Klepněte pro větší obrázek
Nebudeme podporovat pákistánský firewall, svěřil se McAfee. Proč nepostupujete stejně i v ostatních zemích, ptá se follower – jak symbolické.

Proti Velkému pákistánskému firewallu se nakonec ostře postavilo i sdružení Global Network Initiative, jehož členy jsou Microsoft, Yahoo a Google.

Koho nový systém postihne? Pákistán patří se svými 187 miliony obyvatel k největším zemím světa a s 15% internetovou penetrací tak nabízí internetové připojení necelým třiceti milionům surfařů. Tolik jich má třeba Španělsko nebo Itálie.

Írán

Nejdále jde však se svými plány na totálně kontrolovaný internet Írán. Jeho režim už loni na jaře oznámil, že plánuje stejně jako na Kubě či v Barmě odpojit globální internet od běžných smrtelníků a nabídne jim jakýsi íránský národní intranet, který bude kompatibilní s islámským právem. Bude kontrolovaný a jednou by se z něj dokonce mohl stát mnohem větší panislámský internet dostupný i pro další spřátelené země. Podle některých zdrojů tamní úřady plánují i nasazení vlastního operačního systému (nejspíše linuxového základu).

Klepněte pro větší obrázek
Nejvíce íránských surfařů žije v Teheránu (Zdroj: SkyscraperCity)

Írán má okolo 80 milionů obyvatel a cirka 11% internetovou penetraci, zásah by se tedy dotkl necelých devíti milionů surfařů. V praxi by to mělo vypadat asi tak, že oba systémy poběží nejprve paralelně vedle sebe. Banky a klíčové importní a exportní společnosti a vysoké úřady budou mít i nadále otevřená vrátka do světa, běžný člověk ale postupně spadne do druhého interního internetu. Technicky je to řešitelné docela dobře, protože poskytovatelé internetu jednoduše budou nabízet pouze ten druhý schválený internet.

Příklady těchto zemí jasně dokazují, že internet i nadále zůstává pouze a jedině telekomunikační službou, kterou lze omezit i vypnout. Jaké to napáchá škody na hospodářství země je už věc druhá, v případě režimů s penetrací okolo patnácti procent to ale skutečně není neřešitelný problém. Važte si tedy naší 70% penetrace. Pokud totiž internet používá drtivá většina obyvatelstva, jakýkoliv – i kosmetický – zásah do jeho infrastruktury a nastavení je ostře sledovaný celou společností.

Diskuze (68) Další článek: Porovnání kvality 1080p filmu z iTunes a Blu-ray

Témata článku: Internet, Bezpečnost, Země, Kauzy, Islámský stát, Stoprocentní úspěšnost, Běžný člověk, HADOPI, Telekomunikační služba, Globální surfař, Běžný obyvatel, Podobný praktik, Teherán, Neřešitelný problém, Odmítavý postoj, Rušička, Síťové řešení, Potěmkin, Vagína, Ilegální obsah, Celosvětová síť, Barma, Penis, Satelitní internet, MyanmarLék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

** Pixely už jej mají, postupně se přidávají další mobilní výrobci ** Android 12 přináší spoustu softwarových novinek a vylepšení ** V našem seznamu se dozvíte, kdy aktualizace dorazí i na váš telefon

Martin Chroust
Android 12Aktualizace softwaruSmartphony
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Recenze monitoru Huawei MateView GT. Zaoblené 3K s parádními barvami

Recenze monitoru Huawei MateView GT. Zaoblené 3K s parádními barvami

Huawei vyrazilo do herní branže se svým prvním herním monitorem. A rozhodně vykročilo správnou nohou.

Michal Maliarov
RecenzeHardware
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
Rusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice
Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy