Vážná chyba v prodávaných Pentiích

Server lze "shodit" bez ohledu na to, jaký operační systém na něj běží.
V procesoru Intel Pentium byla nalezena další chyba. Intel si už na vlastní kůži vyzkoušel už několik chyb ve svých čipech, z nichž nejzávažnější, která skutečně, i když ve velice řídkých případech, způsobovala výpočtové chyby, přinutila firmu k výměnám desítek tisíc čipů.

Poslední objevená chyba není takovéhoto kalibru, ovšem o výměně čipů se nedá ani hovořit: vyskytuje se totiž zřejmě ve všech procesorech Pentium (ne Pentium Pro a Pentium II), což představuje desítky miliónů kusů. Chyba spočívá v existenci jedné nedokumentované instrukce procesoru (konkrétně se jedná o prostou sekvenci F0 0F C7 C8 ve strojovém kódu), jejíž použití v software dokáže "zamrznout" jakýkoli počítač. Jedná se tedy o jakási otevřená dvířka pro možné záškodníky; normální software samozřejmě tuto instrukci nepoužívá.

Ještě před několika lety by existence této chyby nikomu nevadila; v éře Internetu a statisíců strojů přístupných přes Internet "zvenku" se jeví ale poměrně vážná. Znamená to totiž, že pokud se uživateli podaří na webovém serveru s čipem Pentium spustit miniaturní prográmek (např. CGI skript), obsahující tuto instrukci, dokáže tento server "shodit" bez ohledu na to, jaký operační systém na něj běží - může to být Linux i Windows NT. Ohroženy jsou zejména servery menších providerů, u kterých někdy mají uživatelé povoleno spouštět své skripty. Podstatné především je, že tento přístup nemusí být privilegovaný, nemusí se jednat o skutečné "hacknutí" serveru a získání práva administrátora. Možnost shodit počítač na dálku není žádnou novinkou -známý je třeba tzv. ping of death - ovšem zatímco softwarové problémy jsou léčitelné záplatou programu či operačního systému, zaplátovat procesor nelze.

Chyby v procesorech jsou poměrně běžné a sám Intel je publikuje v tzv. "errata"; tato chyba ale publikována nebyla a Intel sám tvrdí, že o ní nevěděl a že si poprvé začal být vědom problému až tehdy, když se o něm začalo masově diskutovat na Usenetu (konkrétně news:comp.sys.intel)- mluvčí firmy prohlásil, že firma se problému věnuje s veškerou vážností.

Váš názor Další článek: Revoluční tiskárna nové řady od HP

Témata článku: Software, Linux, Ping, Pentium, Chyba, Vážný problém, Pingu, Vážná chyba, Death, Poslední objev, Záškodník


Určitě si přečtěte

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

** Jak funguje biometrické zabezpečení ve Windows ** Nejlepší správci hesel ** Létáme v Microsoft Flight Simulator

Časopis Computer | 5

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

** Windows 10 je na trhu 5 let, ale pořád má velké rezervy ** Ani desátá velká aktualizace, která vyjde na podzim, je nevyřeší ** Štvou nás Windows Update, Store, Nastavení atd.

Lukáš Václavík | 148

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

** Notebooky s cenou do deseti tisíc korun jsou plné kompromisů ** Existuje několik modelů dobře použitelných pro nenáročné použití ** Vhodnou alternativou jsou tablety nebo repasované počítače

David Polesný | 57


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fitness náramků

Levné záložní zdroje

Jak si zabezpečit domov

Nejlepší monitory na trhu