Technologie | Náboženství

Vatikán se vrhá do technologií, představil chytrý „eRůženec“ na modlení

Udělat v dnešní „smart“ výrobek není nic těžkého, máme tu chytré rychlovarné konvice, květináče i misky pro kočky. Přesto jsou věci, u kterých by to člověk nečekal - třeba u růžence, tradičního modlícího symbolu katolických věřící. Ovšem i něco takového je možné koupit, a to dokonce přímo od Vatikánu.

Vedení církve se totiž rozhodlo zapojit do říše moderních technologii, a když pomineme fakt, že papež František má Instagram, Vatikán začal na specializovaném e-shopu prodávat věc, kterou nazývá eRůženec. Vypadá jako klasický růženec z korálků, jen má v kříži vestavěných několik senzorů a uvnitř čip pro zpracování dat a bezdrátovou komunikaci. 

Pro připomenutí, výraz Růženec (s velkým r) označuje především slavnou modlitbu, kterou si křesťané často opakují. A mnohdy k tomu používají šňůrku s navlečenými korálky a křížem, které se říká růženec (s malým r). Dalo by se říci, že každý správný křesťan takovou šňůrku má, takže si ve Vatikánu řekli, proč do ní nedat elektroniku - mladé křesťany by to mohlo motivovat k častějšímu modlení. 

eRůženec je pomůcka k modlení ve tvaru náramku s korálky. Díky tomu, že ji máte připojenou k mobilu, vám přes mobil doporučuje různé svaté texty a ukazuje, jak intenzivně a často se modlíte. Při modlení začnete třít prsty kolem jednotlivých korálků, jak je zvykem. Pokud byste váhali nad korektním použitím, v doprovodné mobilní aplikaci dostanete návod. 

Běžně však můžete eRůženec nosit na ruce jako běžný náramek. A jako bonus navíc získáte informace podobné těm z fitness náramku - měří nachozené kroky, spálené kalorie a vzdálenost, kterou ujdete. Všechny údaje odesílá do doprovodné aplikace, která je k dostání jak na iOS, tak na Android. eRůženec můžete zakoupit za 99 eur (2 550 Kč).

Diskuze (21) Další článek: Volvo představilo svůj první elektromobil XC40 Recharge. „Elektrifikuje“ i další nové modely

Témata článku: Technologie, Android, Instagram, Náboženství, Vatikán, Technolog, Náramek, Šňůrka, Korálek, Modlení


Určitě si přečtěte

26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

** Prohlížeč Chrome obsahuje širokou škálu funkcí, neumí ale všechno ** Jeho schopnosti můžete rozšířit pomocí rozšíření ** Vybrali jsme pro vás zajímavé a užitečné doplňky

Karel Kilián | 44

Karel Kilián
Doplňky do prohlížečeChromeProhlížeče
Elon Musk podpořil Signal jako náhradu WhatsAppu. Aplikaci okamžitě zavalili uživatelé
Markéta Mikešová
WhatsAppElon MuskFacebook
Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

** AMD začalo prodávat nové procesory Ryzen 5000 s architekturou Zen 3 ** K dispozici jsou nezávislé testy z celého světa ** AMD překonává Intel ve všech směrech

Karel Javůrek | 69

Karel Javůrek
ProcesoryTestyAMD
Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

** Testujeme Apple Macbook Air s procesorem M1 ** Zajímá nás nejen výkon, ale zejména kompatibilita aplikací ** Článek je průběžně doplňován na základě vašich dotazů

Jiří Kuruc | 205

Jiří Kuruc
Apple
Vyšel Windows 10 October 2020 Update. Poradíme, jak je stáhnout a co je nového
Vladislav Kluska
October 2020 UpdateWindows 10

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5