Technologie | Náboženství

Vatikán se vrhá do technologií, představil chytrý „eRůženec“ na modlení

Udělat v dnešní „smart“ výrobek není nic těžkého, máme tu chytré rychlovarné konvice, květináče i misky pro kočky. Přesto jsou věci, u kterých by to člověk nečekal - třeba u růžence, tradičního modlícího symbolu katolických věřící. Ovšem i něco takového je možné koupit, a to dokonce přímo od Vatikánu.

Vedení církve se totiž rozhodlo zapojit do říše moderních technologii, a když pomineme fakt, že papež František má Instagram, Vatikán začal na specializovaném e-shopu prodávat věc, kterou nazývá eRůženec. Vypadá jako klasický růženec z korálků, jen má v kříži vestavěných několik senzorů a uvnitř čip pro zpracování dat a bezdrátovou komunikaci. 

Pro připomenutí, výraz Růženec (s velkým r) označuje především slavnou modlitbu, kterou si křesťané často opakují. A mnohdy k tomu používají šňůrku s navlečenými korálky a křížem, které se říká růženec (s malým r). Dalo by se říci, že každý správný křesťan takovou šňůrku má, takže si ve Vatikánu řekli, proč do ní nedat elektroniku - mladé křesťany by to mohlo motivovat k častějšímu modlení. 

eRůženec je pomůcka k modlení ve tvaru náramku s korálky. Díky tomu, že ji máte připojenou k mobilu, vám přes mobil doporučuje různé svaté texty a ukazuje, jak intenzivně a často se modlíte. Při modlení začnete třít prsty kolem jednotlivých korálků, jak je zvykem. Pokud byste váhali nad korektním použitím, v doprovodné mobilní aplikaci dostanete návod. 

Běžně však můžete eRůženec nosit na ruce jako běžný náramek. A jako bonus navíc získáte informace podobné těm z fitness náramku - měří nachozené kroky, spálené kalorie a vzdálenost, kterou ujdete. Všechny údaje odesílá do doprovodné aplikace, která je k dostání jak na iOS, tak na Android. eRůženec můžete zakoupit za 99 eur (2 550 Kč).

Diskuze (21) Další článek: Volvo představilo svůj první elektromobil XC40 Recharge. „Elektrifikuje“ i další nové modely

Témata článku: Technologie, Android, Instagram, Náboženství, Modlení, Šňůrka, Vatikán, Náramek, Korálek, TechnologVývojář objevil po 25 letech nový easter egg ve Windows 95
Markéta Mikešová
Operační systémyWindows
Vy a počítač: Jak používáte plochu na počítači?
Vladislav Kluska
Vy a počítačAnketyWindows
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Akce Tokyo Game Show bude i letos probíhat pouze online

Akce Tokyo Game Show bude i letos probíhat pouze online

Covidové běsnění i nadále cupuje herní scénu.

Michal Maliarov
Tokyo Game ShowByznys