Google Asistent | Alexa | Siri | Soukromí

Vaše příkazy chytrým asistentům mohly poslouchat cizí uši. Apple i Google to po kritice zatrhly

Vaše příkazy chytrým asistentům mohly poslouchat cizí uši. Apple i Google to po kritice zatrhly

Nedávno unikly informace o tom, že Google i Amazon poslouchají vybrané nahrávky příkazů, které říkáte jejich hlasovým asistentům. Následně vyplulo na povrch, že stejně tak činí i Apple. Ten nyní společně s Googlem aktivity pozastavili a chystají změny.

Apple se po odhalení, že některé nahrávky zaměstnanci poslouchají z důvodu zkvalitňování služby, rozhodl praktiky celosvětově pozastavit a zrevidovat proces, jakým k tomu dochází. (Zajímavé je, že než se o tom začalo mluvit veřejně, bylo všechno asi v pořádku.) Chystá také aktualizaci softwaru, aby uživatelé dostali o případném poslechu přesné informace a mohli se ze zlepšování služby odhlásit. Informoval o tom The Nex Web.

V obou případech, tedy jak u Applu, tak i Googlu, byly nahrávky oproštěny od osobních údajů jednotlivých účtů, přesto ale mohli výzkumníci zaslechnout části osobních konverzací a citlivých údajů.

Praktiky zastavil na tři měsíce i Google, oproti Applu ale pouze pro nahrávky týkající se Evropy. Zareagoval tak na šetření úřadů z Německa, zda ale podnikne podobné kroky a změny v softwaru, jako Apple, není jasné.

Své nahrávky můžete ručně smazat

Nahrávky svých příkazů můžete u obou asistentek smazat, každá firma na to jde ale jinak. U Googlu máte k dispozici webovou administraci Moje aktivita, kde najdete všechny záznamy o svých aktivitách napříč Googlem včetně hlasových pokynů Asistentovi. ty si můžete jak poslechnout tak i vymazat. Dejte si ale pozor – cokoliv odtud vymažete bude odstraněno, informace o tom, že nějaká akce byla provedena, zůstane navždy v rámci účtu. Konkrétní zadaný příkaz tak Google vymaže, informaci o tom, že jste nějaký zadali, si ale ponechá.

Informace o použití aplikací a služeb zůstanou uloženy i v případě, že podrobnosti o své aktivitě nebo jiné položky smažete. Příklad: Když v sekci Moje aktivita smažete nějaké vyhledávání, v účtu zůstane informace, že jste něco vyhledávali (ale nikoliv informace o tom, co jste hledali).​ (viz nápověda Google)

Apple oproti tomu ale žádnou podobnou funkcí nedisponuje, byť sám sebe staví často do pozice firmy, které záleží na soukromí uživatelů. Přesto je ale smazání dat možné, provést to ale musíte na každém svém zařízení, které jste využívali. Na svém iPhonu stačí najet do nastavení – Siri a vyhledávání, kde je nutné vypnout obě možnosti aktivace Siri. Nadále je nutné v nastavení klávesnice vypnout možnost diktování. Tímto „donutíte" Apple vymazat vaše data, dle podmínek používání ale starší záznamy může nadále používat.

Pokud vypnete službu Siri i diktování, společnost Apple smaže vaše uživatelská data i data posledních hlasových vstupů. Starší data hlasových vstupů, která už s vámi nejsou sdružena, budou po určitou dobu zachována za účelem obecného zlepšování služeb Siri, diktování a diktovacích funkcí v dalších produktech a službách společnosti Apple. (viz Požadavky na Siri, diktování a soukromí)

V redakci jsme měli Googme Home Mini. Co všechno umí?

Diskuze (12) Další článek: DeepMind umí předpovídat selhání ledvin. Software správně upozorní na 9 z 10 případů

Témata článku: Google, Apple, Google Asistent, Google Home, Alexa, Amazon Echo, iPhone, Cortana, Amazon, Homepod, Siri, Evropa, Chytrá domácnost, Německo, Soukromí, Sledování, Reproduktory, The Nex Web, Nahrávka, Asistent, Diktování, Příkaz, Data, Má aktivita, Zlepšování služeb


Určitě si přečtěte

Při tragické nehodě Tesly Model 3 byl zapnutý autopilot. Neudělal nic, ukázalo vyšetřování

Při tragické nehodě Tesly Model 3 byl zapnutý autopilot. Neudělal nic, ukázalo vyšetřování

** V březnu došlo k tragické nehodě Tesly Model 3 ** NTSB vydala předběžnou vyšetřovací zprávu ** V okamžiku havárie jel vůz v režimu Autopilota

Karel Kilián | 123

Lék na oteplování planety: Dokázali bychom posunout Zemi dál od Slunce?

Lék na oteplování planety: Dokázali bychom posunout Zemi dál od Slunce?

** Aktuální změny klimatu jsou marginální ve srovnání s tím, co čeká Zemi za pár miliard let. ** Slunce se začne v budoucnu rozpínat a zvyšovat svou zářivost. ** Dokázali bychom Zemi posunout dál od Slunce a zachránit ji?

Petr Kubala | 56Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test Wi-Fi mesh

Nejlepší hodinky pro všechny aktivity

Důležité aplikace na cesty

Jak streamovat video na Twitch