Google Asistent | Alexa | Siri | Soukromí

Vaše příkazy chytrým asistentům mohly poslouchat cizí uši. Apple i Google to po kritice zatrhly

Vaše příkazy chytrým asistentům mohly poslouchat cizí uši. Apple i Google to po kritice zatrhly

Nedávno unikly informace o tom, že Google i Amazon poslouchají vybrané nahrávky příkazů, které říkáte jejich hlasovým asistentům. Následně vyplulo na povrch, že stejně tak činí i Apple. Ten nyní společně s Googlem aktivity pozastavili a chystají změny.

Apple se po odhalení, že některé nahrávky zaměstnanci poslouchají z důvodu zkvalitňování služby, rozhodl praktiky celosvětově pozastavit a zrevidovat proces, jakým k tomu dochází. (Zajímavé je, že než se o tom začalo mluvit veřejně, bylo všechno asi v pořádku.) Chystá také aktualizaci softwaru, aby uživatelé dostali o případném poslechu přesné informace a mohli se ze zlepšování služby odhlásit. Informoval o tom The Nex Web.

V obou případech, tedy jak u Applu, tak i Googlu, byly nahrávky oproštěny od osobních údajů jednotlivých účtů, přesto ale mohli výzkumníci zaslechnout části osobních konverzací a citlivých údajů.

Praktiky zastavil na tři měsíce i Google, oproti Applu ale pouze pro nahrávky týkající se Evropy. Zareagoval tak na šetření úřadů z Německa, zda ale podnikne podobné kroky a změny v softwaru, jako Apple, není jasné.

Své nahrávky můžete ručně smazat

Nahrávky svých příkazů můžete u obou asistentek smazat, každá firma na to jde ale jinak. U Googlu máte k dispozici webovou administraci Moje aktivita, kde najdete všechny záznamy o svých aktivitách napříč Googlem včetně hlasových pokynů Asistentovi. ty si můžete jak poslechnout tak i vymazat. Dejte si ale pozor – cokoliv odtud vymažete bude odstraněno, informace o tom, že nějaká akce byla provedena, zůstane navždy v rámci účtu. Konkrétní zadaný příkaz tak Google vymaže, informaci o tom, že jste nějaký zadali, si ale ponechá.

Informace o použití aplikací a služeb zůstanou uloženy i v případě, že podrobnosti o své aktivitě nebo jiné položky smažete. Příklad: Když v sekci Moje aktivita smažete nějaké vyhledávání, v účtu zůstane informace, že jste něco vyhledávali (ale nikoliv informace o tom, co jste hledali).​ (viz nápověda Google)

Apple oproti tomu ale žádnou podobnou funkcí nedisponuje, byť sám sebe staví často do pozice firmy, které záleží na soukromí uživatelů. Přesto je ale smazání dat možné, provést to ale musíte na každém svém zařízení, které jste využívali. Na svém iPhonu stačí najet do nastavení – Siri a vyhledávání, kde je nutné vypnout obě možnosti aktivace Siri. Nadále je nutné v nastavení klávesnice vypnout možnost diktování. Tímto „donutíte" Apple vymazat vaše data, dle podmínek používání ale starší záznamy může nadále používat.

Pokud vypnete službu Siri i diktování, společnost Apple smaže vaše uživatelská data i data posledních hlasových vstupů. Starší data hlasových vstupů, která už s vámi nejsou sdružena, budou po určitou dobu zachována za účelem obecného zlepšování služeb Siri, diktování a diktovacích funkcí v dalších produktech a službách společnosti Apple. (viz Požadavky na Siri, diktování a soukromí)

V redakci jsme měli Googme Home Mini. Co všechno umí?

Diskuze (12) Další článek: DeepMind umí předpovídat selhání ledvin. Software správně upozorní na 9 z 10 případů

Témata článku: Google, Apple, Google Asistent, Google Home, Amazon Echo, Alexa, iPhone, Amazon, Evropa, Chytrá domácnost, Cortana, Sledování, Německo, Siri, Homepod, Soukromí, Reproduktory, Má aktivita, Data, The Nex Web, Asistent, Příkaz, Ucho, Nahrávka, Zlepšování služeb


Určitě si přečtěte

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme 21 stavebnic pro malé caparty i budoucí experty na A.I.

Jakub Čížek | 10

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

** Wi-Fi zásuvky nevyrábí pouze Čína ** Vyzkoušeli jsme českou Netio PowerCable ** Je přímo určená pro vývojáře, má totiž jednoduché JSON API

Jakub Čížek | 43

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

** Šifrovaný web je dnes už samozřejmost ** Jeden díl skládačky ale ještě chybí – DNS ** Firefox už začal a teď se na šifrované DNS chystá i Chrome

Jakub Čížek | 96


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky