Vaše osobní data toulající se kyberprostorem: jste pro?

Kdyby to bylo dokonale bezpečné, bylo by to krásné - žádné složité autorizace, žádné nebezpečí, že se za vás bude někdo neoprávněně vydávat. Ale komu dnes na Internetu věříte?
Dnešní šéf firmy Novell a "přední vizionář" počítačového světa Eric Schmidt předpověděl ve své řeči na známé výstavě Networld+Interop, že "brzy budou uživatelé ukládat svá osobní identifikační data do kyberprostoru", čímž usnadní elektronické transakce. Schmidt samozřejmě uvedl, že tento systém skrývá nebezpečí, především při krádeži a zneužití těchto dat (data samozřejmě budou obsahovat informace o bankovních účtech dotyčné osoby, i když samozřejmě transfer peněz je nutný s verifikací majitele účtu). Osobní data budou ve formě jakýchsi "karet identity" (Identity Card), které budou uloženy u internetového providera; díky nim bude snadné ověřit, zda osoba, která se pokouší provést finanční transakci, je skutečně ona a ne někdo jiný, kdo manipuluje např. s ukradeným číslem účtu a PINem nebo heslem.

Živě komentuje: Novell má samozřejmě v těchto technologiích své prstíky, jinak by to Schmidt takto důrazně nepropagoval. Přesto je ale odpor uživatelů k poskytnutí svých osobních údajů komukoli velice silný, a to stejně v USA jako u nás. Příliš si nedovedu představit, jak naši lidé s jásotem předávají svá osobní data providerovi - tedy, některému providerovi. Přesněji řečeno, skoro každému providerovi. Domnívám se, že jde spíše o realizaci centrální a velmi věrohodně definované "národní certifikační autority", obdoby amerického VeriSignu či jiných firem a rovněž si dovolím předpovídat, že nejpozději do roka tato organizace začne u nás nabízet svou službu - podobnou, o jaké hovoří šéf Novellu.

Váš názor Další článek: Jaké soubory se zapisují při instalaci Microsoft Faxu do Windows 98?

Témata článku: Eric Schmidt, Kyberprostor, Transfer, Schmidt, Osobní data

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost