Váš první notebook: Velký test devíti notebooků do 22 000 Kč

Pomalu vytlačují stolní počítače z pevných pozic na pracovních stolech. Všichni vysokoškoláci je chtějí a velká část z nich je i potřebuje. Ano, řeč je o notebooku jakožto pracovním nástroji, ale i atraktivním zdroji multimediální zábavy pro celou rodinu.
Váš první notebook: Velký test devíti notebooků do 22 000 Kč

Druhý letošní test notebooků jsme zaměřili na nejlevnější třídu, která je na našem trhu zároveň i nejprodávanější. Cenovou hranici 22 tisíc včetně operačního systému jsme stanovili jako cenu za adekvátně vybavený a použitelný notebook. Při pohledu na účastníky testu je jasné, že výrazný pokles cen do této kategorie přinesl nejen 512 MB operační paměti (zdravé minimum pro práci), ale i dostatečně rychlé pevné disky (pouze Asus měl výrazně pomalejší pevný disk) a také až na jednu výjimku Wi-Fi jako standard.

David proti Goliášovi

Co vám tedy nabídne levný notebook? V podstatě úplně to samé jako srovnatelně drahý stolní počítač. Při porovnávání stolního PC proti mobilnímu je nutno k běžné skříni s komponenty přičíst LCD, reproduktory, myš, klávesnici a také záložní zdroj, aby srovnání bylo kompletní. Výsledkem bude suma kolem 21 000 Kč (běžná sestava s integrovanou grafikou, 80 GB pevný diskem, levným 17" LCD a 512 MB paměti). Stolní sestavu si ale nikam neodnesete, spotřebuje až desetinásobek elektřiny a většinou bude i hlučnější.

Klepněte pro větší obrázek

Nepočítejte s tím, že si na levném notebooku zahrajte moderní hry, protože integrované grafiky na to prostě nestačí. Starší tituly (2–3 roky staré) však nejsou s vhodným nastavením problémem. Integrované čipy bohatě stačí na akceleraci videa v DVD kvalitě a všechny činnosti v prostředí operačního systému. Na některých noteboocích najdete i TV výstup (S-video, které lze přepojit i na SCART). S ním můžete notebook lehce proměnit v DVD nebo DivX přehrávač do obýváku (Acer a Dell obsahují specielní programy pro toto nasazení).

Berte to z gruntu

Jednou z nejvýraznějších slabin notebooků jsou pomalé pevné disky a omezená rozšiřitelnost. Proto si při výběru dejte záležet, aby vybraný model obsahoval kýžené funkce, protože jejich přidání není jednoduché. Pokud tedy chcete Bluetooth, kupte si raději model s integrovaným modulem, protože ten externí je vždy horší. Stejně tak to platí o FireWire (pro DV videokamery) a televizním výstupu. Z pohledu pevného disku vždy vybírejte modely s minimálně 5 400 ot./min (v našem testu všechny kromě Asusu). Pro budoucí rozšiřitelnost na rychlejší disk (7 200 ot./min) je vhodnější rozhraní SATA.

Rozšířit lze i operační paměť a proto také v tabulce uvádíme počet volných slotů, do kterých lze dokoupit další moduly. Z vlastních zkušeností doporučujeme rozšíření na 1 GB paměti, protože používání stránkovacího souboru na pevném disku je obzvláště pomalé. S výměnou procesoru se většinou nepočítá, i když je technicky možná. Nákup nového totiž není právě levná záležitost a starý by vyšel vniveč.

Když levně znamená draze

Neduhem některých levných modelů bývá přílišná honba za cenou, která například způsobila snížené kapacity baterií u Aceru a Toshiby. Takto ošizené konfigurace pak nemůžou dosáhnout dobrých časů výdrže na baterie ani při velmi úsporném provozu. Pokud kladete důraz na výdrž, může být zajímavým parametrem možnost použít větší nebo externí baterie, kterou nabízí například Dell nebo i HP. Takto vybavené notebooky pak zvládnou celý pracovní nebo školní den.

Ať už máte na notebook připravenou jakoukoliv částku, nezapomeňte, že ušetřit při koupi může znamenat i ztrátu. Rozhodně se vyhněte modelům s 256 MB paměti a pomalými pevnými disky. Nedejte se také zlákat letákovými slevami řetězců, které většinou nabízejí silně obskurní konfigurace. Dbejte i na záruku – není od věci ji při častém cestování rozšířit nebo prodloužit a zkvalitnit.

Kolik stojí upgrade?

Nejčastější investici do vylepšení notebooku představuje zvětšení velikosti operační paměti, která má dnes u levnějších modelů většinou kapacitu 512 MB. Rozšíření na 1 GB pomůže především díky odbourání stránkovacího souboru na pomalém disku, jenž hodně zpomaluje práci. I proto v tabulce uvádíme počet volných slotů na paměť. Paměťové moduly lze nejlevněji pořídit v běžných obchodech s počítačovými komponenty za přibližně 1 200 Kč u DDR2 a 1 500 Kč u DDR za 512MB modul. Jaké paměti používáte, zjistíte v dokumentaci nebo pomocí programu Cpu-z v záložce Memory a SPD. V drtivě většině případů stačí koupit nejlevnější dostupné moduly, které pro běžný provoz úplně stačí. Nejjistější je přímé vyzkoušení modulů v obchodě, čímž si namístě ověříte funkčnost a kompatibilitu.

Klepněte pro větší obrázek

Pevný disk je další přirozenou volbou pro vylepšení, protože bývá nejpomalejší součástí počítače obecně. V testu má většina notebooků moderní disky střední třídy s dobrým výkonem, ale pokud hledáte něco víc, můžete zvolit disk se 7 200 ot./min. Jsou sice dražší, ale nabízejí nejvyšší výkon pro mobilní použití. Nejlepší volbou jsou pochopitelně disky s kolmým zápisem, které zanedlouho najdete v nabídce společnosti Seagate pod označením 7200.2. Rychlý 80GB disk koupíte již pod 3 000 Kč pro rozhraní SATA a kolem 3 500 Kč pro PATA. I proto se vyplatí při koupi notebooku upřednostnit modernější modely se SATA rozhraním. Pokud chcete pouze více místa, doporučujeme nákup externího disku, který vyjde levněji a má větší kapacitu. Za zmíněných 3 000 Kč pořídíte 250–300GB externí disk pro USB 2.0.

Témata článku: Video, Notebooky, Windows, Centrum, Realtek, Běžná sestava, Umax cz, Krátká výdrž, Velký, Notebook, Velký test, Test, Variabilní rychlost, Pomalé USB, Jediný výraz, Linkový výstup, První notebook, Stolní počítače, Minimální hodnota, Jednoduchá správa, Toshiba Satellite, Nová metodika, Yonah, Nerovnoměrné rozložení, Parametr


Určitě si přečtěte

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 103

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Na hraní se hodí více peněz, ale na použitelný základ dvacet tisíc stačí

Tomáš Holčík, David Polesný | 47

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

** Na trh míří první levné Wi-Fi 6 routery ** Nabídka zařízení, zejména notebooků, každý den roste ** Poradíme, jak nejlépe přejít s domácností na Wi-Fi 6

Tomáš Holčík | 28

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

** Je sice z Aliexpressu, ale funguje ** Můžete ji ovládat hlasem přes Amazon Echo nebo Google Home ** Za tři stovky zautomatizuje menší 230V spotřebič

Jakub Čížek | 109


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky