Váš dům v Google Earth? Zkuste Google SketchUp!

Snad každý nadšenec do počítačů si někdy zatoužil vyzkoušet 3D modelování. Google SketchUp slibuje, že se jej naučíme používat během 15 minut. Po článku, v němž jsme si představili Google Earth 4, se nyní zaměříme na program, s jehož pomocí lze pro Google Earth snadno vytvářet modely prostorových objektů.

Přečtěte si: Google Earth 4 beta - více detailů, textury objektů a jiné vychytávky

Řeč je samozřejmě o programu Google SketchUp. Ten je nabízen ve dvou variantách. Placené Pro a bezplatné, o níž bude řeč v tomto článku. Placená verze obsahuje navíc například možnost tisku a exportu rastrových obrázků ve vysokých rozlišeních, možnost exportu do pro 3D modelování běžných formátů (DWG, 3DS, VRML apod.), nebo možnost exportu animací ve formátech Apple QuickTime video (MOV), či AVI. Tato verze je určena pro profesionální použití a Google si za ni účtuje 495 Dolarů.

Program SketchUp získala společnost Google v březnu tohoto roku akvizicí společnosti @Last Software, která pod stejným názvem vyvíjela plugin pro kreslení trojrozměrných objektů (např. budov) do Google Earth. To je ostatně vlastnost, která tomuto programu zůstala. Vrátíme se k ní později.

První krůčky

SketchUp lze zdarma stáhnout ze serveru GigaMania.cz. Instalační balíček je poměrně malý, pouhých 19 MB. Instalace samotná pak je standardní a bezproblémová.

Po spuštění se otevře okno Tipu dne, kde vás program přivítá a slibuje, že pokud věnujete 15 minut průchodu třemi úrovněmi tutorialu, které nabízí, budete na cestě k ovládnutí práce ve SketchUp. Rozhodl jsem se proto vzít výrobce za slovo a připravil si stopky.

Čas 00:00

Spouštím první část tutorialu zaměřenou na ovládnutí základních nástrojů pro kreslení a prohlížení a na navyknutí si práci s prostředím programu. Zobrazuje se model pracovního stolu s displejem, na němž je vykresleno okno programu. Na něm SketchUp představuje jednotlivé prvky svého rozhraní. Mezi jednotlivými kroky tutorialu se pohybuje pomocí záložek, které se nachází pod panely nástrojů v horní části okna. Průchodem jimi se uživatel seznamuje postupně se základy kreslení a ovládání programu.

Klepněte pro větší obrázek

Výběr tutorialů: Stihneme je zvládnout za 15 minut?

Čas 07:50

První tutorial je hotov. Ovládání SketchUp je jednoduché jako kreslení v Malování. Program zobrazuje vzdálosti a velikosti, přesto nenechává všechnu iniciativu na uživateli a například při kreslení úsečky na stěnu kvádru přiskakují její počáteční a koncový bod automaticky ke středům hran (viz. screenshot číslo 3).

Čas 13:10

Druhý tutorial seznamuje uživatele s používáním barev a stínování. Dále se zde opakuje práce s nástrojem Zatlačit/Vytáhnout (Push/Pull) a pohybování objekty.

Čas 17:30

Posledí tutorial se příliš neliší od dvou předchozích. Představuje pouze jedinou novinku, kterou je možnost přepínání různých pohledů na modelovanou scénu. Slibovaných patnáct minut jsem při průchodu tutorialem přesáhl jen zanedbatelně. Myslím, že mohu dát Googlu za pravdu, že práci ve SketchUp se naučí opravdu každý.

Klepněte pro větší obrázek

První tutorial: základní práce s programem
Klepněte pro větší obrázek
 
Kreslení je jednoduché a intuitivní. Úsečka sama přiskakuje ke středům hran kvádru.
Po dokončení tutorialů vás SketchUp vyzve k vytvoření nového souboru a dalšímu kreslení a popřeje, dobrou zábavu. To od programu pro 3D modelování zní možná podivně, ale kdo nezkusil, nepozná. SketchUp může být opravdu zábavný. Může být zábavný pro všechny, kteří si v dětství hráli s Merkurem či Legem, pro všechny hračičky. Zábava a naplnění potřeby po základním nástroji pro modelaci v prostoru jsou také zřejmě důvody, proč především Google tento program uvedl. Rozhodně nelze čekat, že se SketchUp dosáhnete profesionálních výsledků na úrovni 3D studia. To ostatně Google ani neslibuje. Na druhou stranu to, co slibuje, plní.

S Google Earth je kamarád

Jak již název napovídá, program se nesnaží konkurovat zavedeným stálicím (3D Studio, CAD systémy), nýbrž jde o nástroj pro snadné kreslení (skicování) v prostoru. Nikoli pro precizní modelování, ale pro návrh, design. Jaké jsou tedy možnosti Google Sketchup? V prostoru, kde nechybí barevně odlišené osy XYZ, umožňuje uživateli jednoduchými metodami vytvářet prostorové skicy (modely). Není třeba zadávat rozměry ani úhly, prostorovost se plošným objektům dodává jednoduchým tažením pomocí nástroje Push/Pull. Například dveře do ploché zdi vsadíme pouhým nakreslením obdélníku a jeho zatažením směrem do zdi. Objekty lze samozřejmě obarvovat, široká je i nabídka textur. Nastavení stínování je provedeno pomocí táhel, která určují datum a čas a tím sklon a směr slunečních paprsků. Jednou z nejlepších funkcí SketchUp je ale možnost jeho spolupráce s produktem Google Earth.

SketchUp umí z běžícího Google Earth při dostatečném přiblížení načíst satelitní snímek a umístit jej do modelované scény (viz. screenshot číslo 4). Totéž lze na dvě kliknutí i opačným postupem, tedy do Google Earth exportovat modely ze SketchUp. Jak na to, jsme popisovali v nedávném článku. Opomenout nelze ani možnost načtení modelů z komunitní databáze 3D Warehouse, kam lze vlastnoručně vytvořené modely také přidávat. Pokročilí uživatelé jistě přivítají i možnost rozšířit funkcionalitu SketchUp pomocí API Ruby, které umožňuje vytvářet makra, nebo i uživatelské nástroje integrovatelné přímo do menu. Program nabízí kvalitně zpracovanou a podrobnou nápovědu, na jejíž používání však musíte být připojeni k internetu. Podpora se dá rovněž najít na Google Groups ve skupině jménem SketchUp.

Klepněte pro větší obrázek

Do SketchUp lze importovat snímky z Google Earth

Klepněte pro větší obrázek

Program obsahuje množství předpřipravených modelů

Nic není bez chyby

Přes všechny své pozitivní vlastnosti má Google SketchUp jeden závažný nedostatek. Nabízí (kromě možnosti exportu do Google Earth) pouze možnost ukládat soubory ve svém nativním formátu SKP. Z toho plyne, že s modely se nedá dále pracovat a nedají se exportovat do nějakého běžně používaného formátu pro prohlížení 3D scén. Export do 2D grafiky je potom pouze uložením aktuálního pohledu na modelovanou scénu, tedy nic více, než pouhý screenshot. Myslím, že Google mohl schopnost exportu, byť třeba omezenou, implementovat i do této bezplatné verze. Úplně také chybí jakákoliv možnost vyhlazování hran objektů. I krásné a propracované modely tak vypadají kostrbatě. Některým uživatelům by rovněž mohl vadit fakt, že program, jakož i nápověda, jsou pouze v angličtině.
 
Společnost Google nabídla uživatelům propracovaný, snadno a intuitivně ovladatelný software, který si i přes zmíněné nedostatky jistě najde mnoho příznivců. Ostatně na 3D Warehouse se nachází stovky uživateli vytvořených modelů.

Diskuze (8) Další článek: Skype 2.5 s funkcí pro posílání SMSek oficiálně venku

Témata článku: Google, GigaMania, Google Earth, Dům, Push, První minuta, První snímek, Trojrozměrný snímek, Bezplatná možnost, Export, Pozitivní vlastnost, Satelitní snímek, Google Sketchup, Earth, Opačný směr, Screenshot, Jednoduchý nástroj, Trojrozměrný model, Google+, Sketchup, Úsečka

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší