Vaříme s internetem aneb Recepty na síti

Internet je skvělé místo na vyměňování názorů a zkušeností z různých oborů lidské činnosti. Hned po sexu, který internetu kraluje je významným pudem hlad a přijímání potravy. Na internetu naleznete mnoho stránek se sbírkami klasických i poněkud exotických receptů.

Související odkazy

Slovník
doména
server
virtuální
WiFi

Recepty.cz (www.recepty.cz)

Pokud hledáte sbírku receptů pro vaření, stačí jen za toto slovo recepty doplnit název české domény a vložit do internetového prohlížeče. Po načtení stránek vás přivítá příjemný vzhled webu, který obsahuje zhruba tři a půl tisíce receptů. Ty jsou rozdělené do více než dvaceti kategorií. Pokud na stránky vkročíte, můžete si nechat rychle zobrazit pouze nové recepty, případně si zobrazit pouze ty, které jsou doplněné fotografií hotového pokrmu. Nemáte-li dostatek inspirace, můžete vyžít menu dne, kde naleznete jídelníček připravený na celý týden. Samozřejmě s odkazy na příslušné recepty.

Klepněte pro větší obrázekRady a tipy, stejně jako slovníček zde obsahují několik desítek postupů nebo pojmů. Registrovaní uživatelé si mohou oblíbené recepty třídit, aby je později snadno našli. I na těchto stránkách naleznete diskusní fórum, tentokráte ovšem přehledně rozdělené do několika skupin. Pokud nemáte přístup k počítači, ale rádi byste při vaření využili moderní techniku, vyzkoušejte wapovou verzi těchto stránek. Telefon má dnes skoro každá kuchařka. Autor stránek zaslouží pochvalu za přehlednost a příjemný vzhled tohoto webu.

Vareni.cz (www.vareni.cz)

Stránky mající kuchařské umění přímo ve svém názvu se věnují vaření a naplňování žaludků ze všemožných úhlů pohledu. Přehledně zpracovaná úvodní strana vás dovede nejen k seznamu receptů, ale také k ostatním částem webu. Ty jsou tvořeny různými tipy a triky pro kuchyni, články na různá témata, informacemi o nejnovějších trendech ve výživě a samozřejmě recepty.

V tipech naleznete nejen rady pro ještě chutnější a voňavější pokrmy, ale také návody, jak se zbavit nechtěných skvrn či podobných vedlejších účinků vaření a konzumace potravin. Články a informace o nových trendech jsou poměrně často aktualizovány. Recepty jsou rozdělené do několika kategorií: podle chodu, složení, země původu, doby přípravy či příležitosti, ke které jsou určeny. Zvlášť jsou oddělené recepty pro vegetariány, omáčky a pokrmy ze sóji a plodů moře. V kategoriích můžete recepty různě seřazovat. U mnoha receptů najdete obrázek výsledného pokrmu, takže si můžete udělat představu o tom, jak by jídlo mělo ve výsledku vypadat.

Pokud se na tomto webu zaregistrujete, budete moci recepty z opravdu rozsáhlé nabídky ukládat do jakési virtuální kuchařky. Samozřejmě můžete zasílat své vlastní recepty a tipy. Novinky v obsahu serveru si můžete nechat zasílat mailem. Vareni.cz je opravdu povedený web pro všechny kuchařky, které to s internetem umí.

Elektronická kuchařka (www.ekucharka.cz)

Na adrese elektronické kuchařky naleznete také mnoho receptů. Tento web se na rozdíl od předchozího zabývá čistě jen recepty. Ty jsou rozdělené do pěti hlavních kategorií: Národní kuchyně, Příležitosti, Hlavní ingredience, Typ pokrmu a Diety. Zajímavostí je žebříček nejoblíbenějších receptů. V seznamu samozřejmě funguje fulltextové vyhledávání. Pokud se zaregistrujete, získáte možnost přidávat své vlastní recepty a také virtuální kuchařskou knihu.

Kuchařka nabízí také tipy a triky a slovníček pojmů z kulinářského obou. Nicméně nabídka obou je velmi chudá. Ve slovníčku naleznete pouze několik výrazů, v tipech a tricích pak pouze tři rady určené spíše začínajícím hospodyním. Nejen ty však ocení diskusní fórum, které je nedílnou součástí těchto stránek. Se svými nápady nebo problémy se můžete podělit s ostatními uživateli a návštěvníky těchto stránek. Ekuchařka obsahuje množství receptů; autor tohoto webu si zaslouží obdiv, neboť u většiny z nich je podepsán jako autor – ten, kdo je vložil do systému.

Maggi (recepty-maggi.centrum.cz)

Tato značka je na českém trhu jistě dobře známá svými dochucovacími prostředky. Na svých internetových stránkách nabízí nejen recepty, ale také mnoho užitečných rad. Příznivci zdravé výživy zde naleznou také několik informací. Recepty jsou rozdělené do mnoha skupin, u většiny návodů na přípravu pokrmů samozřejmě nechybí některý z výrobků firmy Maggi.

Každý recept je doplněný nejen vhodnými surovinami a postupem, ale také dobou přípravy, pětimístnou stupnicí ceny pokrmu, hodnocením nebo vhodností pro určitou dietu. Své recepty zde najdou i diabetici. Přihlášení uživatelé mohou přidávat vlastní recepty nebo si vytřídit zvlášť své oblíbené. Na stránkách naleznete různé soutěže a diskusní fórum, kde se můžete podělit o zážitky z vaření s ostatními uživateli. Stránky mají příjemný vzhled, snadno se v nich orientuje.

Dr.Oetker (www.droetker.cz)

Na stránkách výrobce nejrůznějších přísad pro vaření naleznete mnoho receptů, které jsou určené především k popularizaci výrobků této firmy. Zdatná kuchařka však může některé suroviny zaměnit. Recepty jsou rozdělené do skupin podle typu jejich přípravy a hlavní použité suroviny. U každého je znázorněna složitost přípravy, takže méně zdatné kuchařky se nemusí zbytečně pouštět do experimentů. Zvláštností je několik historických receptů.

Na těchto stránkách naleznete také několik rad pro pečení těsta. Na své si přijdou i děti. Hospodyňky, které se ještě drží zvyklostí našich babiček, a pravidelně každý rok zavařují, si mohou zobrazit a vytisknout želírovací kalendář, na kterém je naznačeno vhodné období pro zavařování osmnácti druhů pochutin.

Kuchtík (www.kuchtik.cz)

Nejenom mužům, kteří se pokoušejí vařit jsou určené tyto stránky. Obsahují téměř deset tisíc receptů rozdělených do mnoha kategorií. Vzhled stránek by mohl na první pohled méně zkušené internetové uživatele odradit. Použitý font a obrázky Adolfa Borna zřejmě nejsou nejlepším řešením. Zvláštní je také umístění žebříčku nejsledovanějších receptů až pod informacemi o novinkách ve světě WiFi technologie. Server poskytuje fulltextové vyhledávání v seznamu receptů.

Jídlo, pití, žití (www.jidlo-piti-ziti.cz)

Z trošku jiného soudku je tato webová prezentace stejnojmenného časopisu. Naleznete zde nejen několik receptů pro vaření, ale také informace o nápojích a o životě vůbec. Na první pokus jsem sice měl problémy s orientací na stránkách, ale po chvíli jsem našel seznam receptů. Stránky nabízejí především dietní kuchařku, ve které naleznete několik receptů.

Ty jsou připravené s ohledem na žlučníkovou, jaterní, redukční a diabetickou dietu. Máte-li zdravotní problémy nebo chcete prostě jen zhubnout, můžete zde najít inspiraci pro přípravu jídel ve své kuchyni. Stránky mě malinko zklamaly. Vzhledem k jejich názvu jsem očekával bohatější obsah. Nalezl jsem však v porovnání s ostatními pouze zlomek receptů doplněných články z výše zmíněných oblastí. Velmi dobrým nápadem je dietní kuchařka. Myslím, že kdyby stránky měly modernější design a lépe se v nich orientovalo, jistě by se na ně vracelo více internetových čtenářů.

Vaříme bez cukru (http://www.diabetesmellitus.cz/cookbook/index.asp)

Lidé trpící jednou z velkých civilizačních chorob, cukrovkou, mají většinou s vařením problém. Pokud nemají dostatečnou zásobu vlastních receptů, tak musí spoléhat na speciální kuchařky, kterých zase tak velké množství není. Pomoci jim mohou stránky věnované vaření na serveru Diabetesmellitus.cz.

Receptů bez cukru nebo s umělými sladily mnoho není, a tak nečekejte ani v nabídce této internetové kuchařky tisíce nejrůznějších pokrmů. Recepty jsou podle svého názvu abecedně rozdělené do skupin. Za velmi dobrý nápad považuji nástroj nazvaný Prázdná lednička. Ze tří skupin ingrediencí vyberete ty, které se momentálně ve vaší prázdnotou zející lednici nacházejí a počkáte, zda systém nalezne vhodný recept. Máte-li vlastní recepty a chcete-li se o ně podělit s ostatními diabetiky, určitě je pošlete autorům stránek.

Různé další sbírky receptů naleznete na mnoha soukromých stránkách fanoušků do vaření. Recepty jsou také součástí serverů věnovaných především ženám, například Dáma.cz nebo Móda.cz. Fanatičtí zastánci zdravé výživy mohou také nahlédnout na kuchařku určenou veganům. Běžný vegetarián si může vybrat ze zhruba tisícovky receptů na stránkách Veg.cz.

Diskuze (12) Další článek: Autora červa Sasser najmula bezpečnostní firma

Témata článku: Internet, Síť, Recept, Autor stránek, Jídelníček, Surovina, Úvodní strana, Rado, Plod, Použitý font, Různé kategorie, REC, Pečení, Vhodný uživatel, Born, Konzumace, Rozdělená stránka, Oblíbená kategorie, Trik, Choroba, Žití


Určitě si přečtěte

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

** Neuronová síť DeOldify obarvuje fotky ** Můžete si ji vyzkoušet sami i bez superpočítače ** YouTube je plný obarvených ikonických videí

Jakub Čížek | 20

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

** Rozhodujete se mezi Netflixem a HBO Go? Věřte, bude hůř ** Na trhu je mnohem víc ambicióznějších streamovacích služeb ** Některé by mohly do ČR zamířit ještě letos

Lukáš Václavík | 45

20 let nám vědci slibují revoluční baterie, ale revoluce se pořád nekoná

20 let nám vědci slibují revoluční baterie, ale revoluce se pořád nekoná

** Technologie baterií se stále zlepšuje, ale žádné revoluce se nekonají ** Nejpopulárnějším typem baterií je Li-ion ** Efektivní baterie se stávají důležitější s příchodem elektromobilů

Karel Javůrek | 96

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

** Klasický malware pro PC už dnes nikoho nepřekvapí ** Bankomaty jsou ale také počítače ** Útočí se na ně dodnes

Jakub Čížek | 8

WindowsFX: Nainstalujte to mamce a taťkovi. Ani nepoznají, že to je Linux

WindowsFX: Nainstalujte to mamce a taťkovi. Ani nepoznají, že to je Linux

** Po dvou měsících tu máme další linuxovou kopii ** Tentokrát jde o imitaci Desítek ** Sestavili ji brazilští geekové nad Ubuntu

Jakub Čížek | 144

Nejjednodušší cesta, jak nepřijít o data: nastavte si zálohování a zapomeňte

Nejjednodušší cesta, jak nepřijít o data: nastavte si zálohování a zapomeňte

** Přijít o důležitá data je jednodušší, než si umíte představit ** To, zda a jak snadno je získáte zpět, záleží především na vás ** Když si nastavíte zálohování, může to být otázka několik minut

Karel Kilián | 30

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně