Vánoční upgrade počítače – jak vybírat?

Možná přemýšlíte, že si Vánoce zpříjemníte upgradem vašeho počítače. Snad jste se rovnou rozhodli pro koupi nového. Proto byste neměli přehlédnout dnešní článek. Zítra a v dalších dnech pro vás máme přichystané další tipy pro výběr správného dárku pro fanoušky digitálních technologií.
Vánoční upgrade počítače – jak vybírat?

Související články

Průvodce koupí cenově dostupného LCD panelu
MP3 přehrávač jako ideální dárek
DVD přehrávač pod stromeček – proč ne?

Před nákupem zboží je vždy vhodné zjistit si o daném výrobku co nejvíce informací. Potom se vyhnete zklamání, dostanete-li produkt ne zrovna podle vašeho přání.

Najít v nabídkách mnoha obchodů levné počítačové zboží není zase takový problém, jak by se mohlo zdát. Ne vždy je však taková koupě výhodná, zvláště musím upozornit na nákup v hypermarketech. Specializované prodejny mají pracovníky, kteří se přece jen v oboru lépe vyznají než prodavači v počítačových odděleních zmíněných marketů. Nechci samozřejmě odrazovat od nákupů v nich, protože i tam se mohou objevit výhodné nabídky.

Jak a kde nakoupit

Související odkazy

Slovník
DVD
FireWire
patice
PCI
upgrade
USB

Zvláště teď v předvánočním období se jistě objeví mnoho obchodů, kde se budou snažit nalákat zákazníky na velice nízké ceny. Vyhněte se pokušení získat sestavu za pár tisícovek, protože i těch byste mohli později z důvodu její konfigurace litovat.

I přes rozmach internetového nakupování se stále počítačové produkty nakupují nejčastěji ve specializovaných prodejnách. Nákup přes internet obvykle mimo jiné přináší nižší ceny a jejich přímé porovnání v několika obchodech. Problematická tady však může být reklamace, zejména pokud je sídlo firmy daleko od vašeho bydliště. Totéž platí o nákupu v zahraničí (např. digitální fotoaparáty nebo kamery), proto se informujte o možnosti reklamovat produkt na pobočce v ČR.

Kompletní sestavy

Neustále jsme zahrnováni reklamními letáky, ve kterých se vyskytují i extrémně levné PC sestavy. Nabídka počítače za deset tisíc je jistě velice atraktivní, nicméně už letmý pohled na jeho konfiguraci mnoho napoví. Správná sestava by měla být výkonnostně vyvážená. Není výjimkou, že v nabídce vyčnívá výkonný procesor s vysokou frekvencí a sekunduje mu pomalá grafická karta, která je v horším případě ještě integrovaná.

Klepněte pro větší obrázek

Toto je doslova multimediální bomba

Pro někoho je lepší koupit kompletní sestavu, a pokud se tak rozhodne, může vybírat prakticky mezi značkovým a neznačkovým výrobcem. Výhodou značkových výrobců je fakt, že počítač, který dostanete, bude odladěný a neměly by s ním nastat nějaké problémy v nestabilitě nebo nekompatibilitě jednotlivých komponent.

Nevýhodou však zůstává fakt, že pokud budete chtít upgradovat součástku (např. navýšit paměť), budete muset nejspíše zavolat servisního technika – pokud nechcete riskovat ztrátu záruky. V neposlední řadě musíte počítat i s vyšší cenou.

V mnoha specializovaných prodejnách mají v nabídce také své vlastní sestavy, se kterými by neměly být problémy. Obvykle si také můžete jednotlivé komponenty změnit nebo si celou sestavu navrhnout, a oni vám ji za nějaký poplatek do několika dní sestaví.

Není také od věci požádat o pomoc se stavbou zkušenějšího známého, nebo se do ní pustit sám. V různých časopisech či na internetu naleznete mnoho návodů. V podstatě nejde o nic složitého, nicméně i tak to může u méně zkušených uživatelů budit respekt.

Jednotlivé komponenty

Jakou platformu zvolíte, záleží čistě na vás. Pro levnější sestavy na základu od AMD jsou vhodné procesory pro patici Socket 754, tedy levnější Athlony 64 (nyní už méně), Semprony nebo novější vylepšené Semprony 64 (Sempron 64 2800+, 3400+) s podporou 64bitového zpracování instrukcí. Pro výkonnější stroje je určen Socket 939, pro výkonné Athlony 64 (Athlon 64 3500+ Manchester).

Na straně Intelu jsou hlavními tahouny procesory pro patici LGA 775, tedy levné Celerony D (Celeron D341 2,93GHz) nebo výkonnější Pentia 4(Pentium 4 540J 3,2GHz, Pentium 4 570J 3,8GHz). Vzhledem k nízkým cenám základních desek s touto paticí se už nevyplatí ohlížet se po nějakém starším řešení (nanejvýš do nejlevnějších sestav), výhodou je navíc podpora rychlejších pamětí DDR2. Jejich poměr cena/výkon není zatím nejideálnější, ale to by se mělo v brzké době změnit.

Klepněte pro větší obrázek

Procesor je srdcem počítače

Základ to je základka

Chcete-li postavit výkonný a stabilní počítač, je základní deska velmi důležitá. Nejvíce informací se o nich dočtete v různých recenzích nebo testech. Dbejte, aby byl dostatek místa okolo patice, to pro případ, že byste chtěli použít jiný než boxový chladič. Ladiči by si měli ověřit, jaké možnosti nastavení má BIOS, a jistě ocení i funkci DualBIOS, kterou nabízí i levnější desky.

Většina periferních zařízení komunikuje přes USB, proto dbejte na dostatek vývodů a případně chtějte i rozhraní FireWire, které oceníte, pokud vlastníte digitální kameru. Zjistěte si také maximální kapacitu RAM paměti a počet slotů pro případné budoucí rozšíření. Na základních deskách bývají integrované síťové a zvukové karty. Pro běžné použití zcela dostačují, milovníci zvuku si můžou samozřejmě připlatit za kvalitnější samostatné řešení.

Grafické karty

K dokonalému hernímu zážitku budete také potřebovat výkonnou grafickou kartu. Automaticky vylučte integrované řešení a pozor si také dejte na různé osekané verze jednotlivých modelů, které mohou mít snížené takty jádra nebo pamětí. Pozornost věnujte balení. Verze retail je obvykle originální balení s veškerým vybavením (kabeláž, software), zato balení typu bulk je často pouze antistatický pytlík s komponentou a CD s ovladači.

Jako herní minimum je vhodné použít Radeon 9550 pro sběrnici AGP, popř. GeForce 6200 pro PCI Express. První ze zmíněných sběrnicí se pomalu stává minulostí, a pokud uvažujete i do budoucna, chtějte základní desku právě s PCI-E.

Jistě vám neunikl aktuální trend zdvojování grafických karet. Na provoz dvou karet v jednom PC potřebujete pro režim SLI od nVidie dva totožné kusy (GeForce 6600GT, GeForce 6800 XT), které tuto technologii podporují. Pro řešení CrossFire od ATI zase potřebujete jednu běžnou kartu a ještě tzv. master kartu (Radeon X850 CrossFire Editon). Režim musí v obou případech samozřejmě podporovat i základní deska.

Jak naložit s daty

Operační paměť je velice důležitá. Kapacita by dnes měla být alespoň 512 MB. Dražší, ale často kvalitnější (a pro taktovače nezbytné) jsou značkové modely pamětí. U označení si všimněte časování CL v nanosekundách. Čím je nižší, tím lépe (paměti DDR2 mají CL vyšší než klasické DDR, a to z důvodu vyšších pracovních frekvencí).

Pokud vaše základní deska podporuje režim Dual Channel, je lepší, máte-li osazeny dva stejné moduly místo jednoho, jinak se zbytečně připravíte o výkon. Jestliže hodláte koupit druhý modul později, informujte se u prodejce, zda je nějaká možnost vrácení v případě, že režim Dual Channel nebude se zakoupeným kusem fungovat. Ne všechny prodejny to totiž umožňují.

Mnohé diskuse se vedou na téma ideální kapacita pevného disku. Běžným uživatelům postačí 80 GB, což je dnes i rozumným minimem. Nižší kapacity se již cenově nevyplatí. Nejvýhodnější jsou disky o velikosti kolem 200 GB. Do nového počítače rozhodně chtějte rozhraní SATA. Novější verze SATA 2 podporuje také technologii NCQ, kterou však musí podporovat také řadič na desce. Přežitek v podobě 5400 otáček/min již pusťte z hlavy a orientujte se na 7200 a více. Stejně tak velikost vyrovnávací paměti disku by neměla být nižší než 8 MB.

Hojně využívané jsou i externí disky, zejména pro přenos velkého množství dat. Parametry interních a externích jsou podobné. Malé 2,5" nepotřebují přídavné napájení, protože jim stačí to dodávané přes USB. Jsou tak vhodné pro časté přenášení mezi dvěma počítači.

Běžnou součástí počítačů se stávají i DVD vypalovací mechaniky, jejichž ceny se příjemně snížily pod hranici 1500 Kč. Navíc většina nových her je dnes distribuována na DVD médiích a kupovat samostatnou čtecí mechaniku nebo combo řešení se již finančně nevyplatí. Prakticky všechny už nyní zvládají dvouvrstvé vypalování rychlostí 4x a klasické vypalování 16x. Ptejte se také na softwarové vybavení, běžnou součástí by měl být aspoň vypalovací program.

Jak na periferie

Výrobci často používají přívlastek „multimediální“ dost nešikovně. Například kvalitní multimediální klávesnice mají programovatelná tlačítka pro ovládání přehrávačů a softwaru, ty nejlevnější obvykle mohou ovládat jeden přehrávač (nejčastěji Windows Media Player), v horším případě jen vlastní.

Velice levné tiskárny někdy nemívají v základní výbavě tiskové hlavy nebo jejich náplně. Pokud jsou obsaženy, nepočítejte však s tím, že s nimi vytisknete příliš mnoho stránek. První náplně, jež jsou součástí balení, často nemají plnou kapacitu barvy. Také u skenerů si dobře všímejte slůvek jako volitelné apod. Marně pak můžete hledat třeba dianástavec nebo kabel.

Pro kvalitní zvukový zážitek je třeba nejen dobré zvukové karty, ale i kvalitních reprosoustav. Nejlepší jsou ty, které jsou vyráběny ze dřeva (dřevotřísky). Dejte však pozor, jestli výrobce neoznačil za materiál dřevo a přitom je dřevěný jen subwoofer. Od malých plastových chrastítek raději příliš přesvědčivý zvuk nečekejte.

U LCD monitorů si zjistěte, jaké má výrobce, popř. prodejce, postupy při uplatňování reklamace v případě výskytu vadných pixelů. Určitý počet nebo umístění může být někdy pro uznání reklamace nedostačující. V lepších prodejnách by vám měli předvést monitor i zapnutý.

Klepněte pro větší obrázek

Poslední informace se týká nákupu software. U mnoha kompletních sestav bývá součástí OEM software. Legálně tak můžete výhodně získat nejen operační systém, ale třeba i kancelářský balík. Pokud nakupujete přes internet, dejte si pozor hlavně na nevěrohodné stránky a kontakty. Nezapomeňte také na standardní záruku, která je ze zákona 24 měsíců.

Diskuze (61) Další článek: Co chystá Intel na rok 2006 až 2008?

Témata článku: Software, Sestavy, Levné zboží, Přímé porovnání, Běžná součást, Integrovaný obchod, Levné fotoaparáty digitální, Vhodný monitor, Manchester, Levné řešení, Kompletní nabídka, Levné monitory k pc, Pozor, Výhodný software, Multimediální centra recenze, Multimediální centra, Jednotlivé komponenty, Levné monitory k počítači, Herní zážitek, Vhodný font, Nejlepší levné digitální fotoaparáty, Počítačové komponenty, Malé levné tiskárny k pc, Kvalitní kamera, Herní režim


Určitě si přečtěte

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

** Šifrovaný web je dnes už samozřejmost ** Jeden díl skládačky ale ještě chybí – DNS ** Firefox už začal a teď se na šifrované DNS chystá i Chrome

Jakub Čížek | 94

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 56

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 28Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky