Vánoční nákupy na Internetu v plném proudu a bez ohledu na Ládina

Na Internetu se zase nakupuje jako o život – ale rekordy z loňska prolomeny nejsou.
Výsledky nákupů na Internetu v předvánočních číslech zřejmě potěší každého „fanouška“ internetového nakupování – a můžeme i z našich čísel potvrdit, že letošních rekordních čísel se nedosahuje jenom v USA, ale také u nás.

Zatímco v ČR jsme po teroristických útocích z 11. září nezaznamenali (celkem logicky, domnívám se) naprosto žádný propad, Amerika klesla doslova na kolena: například cestovní ruch šel dolů o šedesát procent, ale i weby prodávající běžné zboží poklesly až o 30 %. Poslední výzkumy ale ukazují, že se všechno vrátilo k normálu – Američané nakupují opět jako diví a dosahují letošních rekordních čísel; navíc samozřejmě začíná zuřit předvánoční nákupní horečka.

Výzkumy mapující druhý týden v listopadu (tj. období, kdy začínají vánoční prodeje) uvádějí, že celkové tržby na Internetu překonaly jednu miliardu dolarů týdně. Nejvíce jdou nahoru hračky a oblečení, a utrápený průmysl cestovního ruchu zase potěší zjištění, že tržby v tomto segmentu se údajně vrátily na úroveň před útoky – jde ovšem jenom o prodeje přes Internet. Je to ale v každém případě zajímavé, protože veškeří analytici odsoudili cestovní ruch k poklesům a bídě přinejmenším na několik dalších let. Zdá se nám, že účinek teroristických útoků pod jeho bezprostředním dojmem přecenili: lidé samozřejmě byli prvních několik týdnů zaskočeni, ale člověk je tvor odolný, rychle se „otřepe“ a začne žít zase jako předtím. Můžeme cynicky poznamenat, že postačí jenom jedno – když Usáma a zřícená dvojčata vymizí z obrazovek televize, za týden nebudou lidé vědět, že něco spadlo, protože důležitější bude sehnat poslední knihu Harryho Pottera.

Jak vypadá letošní vánoční horečka na Internetu? Podle předních výzkumných agentur si největší giganti o moc nepolepší – firmy jako Amazon.com nebo eBay.com budou rády, když prodají tolik co loni. Celkově ale má utracená částka opět výrazně vzrůst a to znamená, že nám roste jakási druhá vlna internetových obchodů – převážně internetové obchody patřící kamenným firmám, které dobývají trh pozvolna a s klidem.

Rovněž zkušenosti z našich internetových obchodů jsou podobné, samozřejmě s vynecháním nějakého „teroristického“ propadu: ukazují na mírný až velmi slušný nárůst proti loňskému roku. Menší tam, kde se jedná o velmi etablované obchody, které navíc, podobně jako konkurenti, mírně či značně opustily slevovou politiku – sleva táhla spoustu lidí, ale vcelku méně, než jsme čekali, „nákup v bačkorách“ je naopak velmi silným argumentem pro použití Internetu. Větší nárůst, respektive „rychlý start“ pak je znát u obchodů, které jsou na trhu mladičké (např. Zvěřinec.cz) – to zase ukazuje, že alespoň část českého internetového obecenstva už nakupování na Internetu dobře zná a jen čeká, až se objeví zajímavá nabídka.

Součty vánočních nákupů budeme moci u nás i venku dělat až po Novém roce – také se ukáže, kdo v této hektické době nestihl dobře dodávat a utrhl si ostudu. Je ale už nyní jasné, že nakupování Internetu „žije a bude žít“, a kupodivu i poté, co ještě několik e-komerčních firem zkrachuje.

Váš názor Další článek: Čtěte Živě v 10:00, bude zajímavá zpráva

Témata článku: Internet, Poslední číslo, Nakupování, Mírný propad, Plný internet, Poslední výzkum, Zajímavé číslo, Nákupní horečka, Usáma, Ohled, Silný argument, Nákup, Slušné číslo, Druhý týden


Určitě si přečtěte

Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

** Kvalita GPS ve městech občas stojí za starou bačkoru ** Mohou za to odrazy signálu od okolních budov ** Google má jejich 3D model, a tak spolupracuje s výrobci GPS čipů

Jakub Čížek | 40

Jakub Čížek
NavigaceTechnologieGoogle
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View
Šéf Spotify: Budeme zdražovat. Náš obsah se zlepšil
Markéta Mikešová
PředplatnéSpotify
Vodafonu se zhroutila kabelovka. Síť bývalého UPC má výpadky
Lukáš Václavík
VodafoneUPC
Vyšel Windows 10 October 2020 Update. Poradíme, jak je stáhnout a co je nového
Vladislav Kluska
October 2020 UpdateWindows 10
Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

** Notebooky s cenou do deseti tisíc korun jsou plné kompromisů ** Existuje několik modelů dobře použitelných pro nenáročné použití ** Vhodnou alternativou jsou tablety nebo repasované počítače

David Polesný | 94

David Polesný
Jak vybrat notebookNotebooky
Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

** Každý nový počítač si zaslouží počáteční péči ** Odinstalujte bloatware a nezapomeňte na vhodné nastavení ** Poradíme, jak se o počítač s Windows 10 postarat

David Polesný, Stanislav Janů | 71

David PolesnýStanislav Janů
PočítačeNotebooky

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5