Vánoční nákupy, díl 4. - multimédia a periferie

Tentokrát se v našich vánočních tipech zaměříme na bohatou oblast multimédií a periferií. Chcete pod stromečkem vidět raději novou soustavu reproduktorů, nebo elegantní klávesnici?

I tento "vánoční" článek je rozdělen do tří hlavních částí. V té první označené jako "High-end" si přijdou na své zejména vyznavači nejmodernějších technologií, kteří neváhají za své dárky utratit opravdu velké sumy. "Střední třída" je určena těm, kteří požadují solidní výsledky za příznivé ceny. Poslední "Low-end" se pak zabývá tou nejlevnější, nikoliv však nutně nejhorší třídou komponent.

Jistě by se pro každou z kategorií našly i jiné produkty, které by se do tohoto přehledu hodily a vyhovovaly jejím požadavkům. Mým cílem je upozornit na zajímavé novinky na trhu, doporučit osvědčené nebo výhodné výrobky a přitom pokud možno zachovat maximální rozmanitost. Nejedná se v žádném případě o placenou reklamu.

Pozn: ceny platné k 27.11.2003

High-end - nejnáročnější uživatelé

Reprosoustava Creative Labs Gigaworks 7.1 S750 THX

Typ: 7.1
Celkový výkon: 700W
Frekvenční rozsah: 20Hz-40kHz
Odstup signál/šum: 99dB
Vstupy: analogové

Nová reproduktorová soustava z dílny Creative Labs nahrazuje starší řadu MegaWorks a přináší vynikající osmi kanálový zvuk s certifikací THX. Díky jejímu splnění nabízí vynikající výkon nejen například v oblasti počítačových, ale také při sledování DVD či poslechu hudby. Subwoofer je vyrobený ze dřeva, jednotlivé satelity lze snadno připevnit na zeď a tak si užívat skutečně prostorového zvuku. Sestava je vybavena CMSS systémem pro převod 5.1 nebo 6.1 kanálového vstupního zvuku na 7.1. Součástí balení je dálkové ovládání a kabelové dálkové ovládání označované jako Audio Control Pod (na něm je umístěno ovládání hlasitosti, basy, síťový vypínač, line-in, vstup pro sluchátka a M-PORT).

Kde a za kolik: CzechComputer.cz - 13 028,- Kč
(ceny včetně DPH)

Klávesnice LOGITECH diNovo Media Desktop for Bluetooth

Připojení: USB, PS/2
Materiál: plast
Barva: černošedá
Rozložení kláves: US
Operační systém: Windows XP, Windows 2000

Společnost Logitech, známá svým inovativním přístupem k oblasti počítačových periferií, nedávno uvedla na světlo světa vskutku jedinečný výrobek. diNovo Media Desktop je označení pro osobité kombo bezdrátové myši a klávesnice, založené na dlouho opomíjené technologii Bluetooth. Zdá se, že nyní konečně nastává její čas. Ačkoliv tento výrobek představuje jakýsi designérský "výstřelek" složený z myši Logitech MX 900 Cordless Optical Mouse, klávesnice Logitech diNovo Keyboard, Bluetooth hubu a MediaPadu (oddělitelná část klávesnice s numerickými klávesami), který svou cenou zdaleka míří právě do sféry high-endu, nelze neocenit snahu o originalitu a stylové ztvárnění.

Kde a za kolik: Alzasoft.cz - 8 368,- Kč, CzechComputer.cz - 8 290,- Kč, Cybex.cz - 8 433,- Kč
(ceny včetně DPH)

MP3 přehrávač Creative DAP Jukebox ZEN NX Xtra

Kapacita: 60GB
Rozhraní: USB 2.0
Podporované audio formáty: MP3, Microsoft WMA a WAV
Přehrávací doba: až 14 hodin
Rozměry: 112 x 76 x 22mm

Společnost Creative zastává v oblasti multimédií nezpochybnitelnou pozici jedné z vůdčích sil. O tom svědčí také oblíbená série MP3 přehrávačů DAP Jukebox, jejíž nový zástupce se právě objevil na trhu. Nová verze disponuje modře podsvíceným displejem s 160 x 104 body, kapacitou 60GB,  vysokokapacitní a rychlonabíjející se vyměnitelnou Li-Ion baterií a především minimalistickou hmotností 224g (včetně baterie). Své oblíbené skladby si tak s sebou můžete vzít skutečně kamkoliv, kvalitní reprodukci by měl zajistit odstup signál/šum o hodnotě 98dB. Navíc není nutné využívat toto zařízení pouze jako MP3 přehrávač, ale například také jako externí disk.

Kde a za kolik: Alzasoft.cz - 14 236,- Kč, CzechComputer.cz - 13 093,- Kč
(ceny včetně DPH)

Střední třída - na hraní i práci

Genius SW-5.1 Home Theater

Typ: 5.1
Celkový výkon: 120W
Frekvenční rozsah: 30Hz - 20KHz
Odstup signál/šum: >85dB
Vstupy: analogové

Surround systém Genius SW-5.1 Home Theater je stálicí nejen na našem trhu. Osvědčená kvalita výrobků Genius se zde snoubí s velice kvalitním celodřevěným provedením, díky němuž se tato sestava dobře prodává už dlouhé měsíce a jen málokterý uživatel je nespokojen. V poměru cena/výkon tato sestava stále ještě vítězí i nad svými novějšími konkurenty. Součástí balení je dálkový ovladač. Pro Genius SW-5.1 Home Theater najdete využití jak ve svém domácím kině, tak i u PC.

Kde a za kolik: Cybex.cz - 4.362,- Kč
(ceny včetně DPH)

Zvuková karta Creative Labs Sound Blaster Audigy 2 ZS

Provedení: PCI
Výstup pro: 7.1
Převodníky:  24bitové při 96kHz až 192KHz
Odstup signál/šum: 108dB
Podpora: EAX 4.0, THX, Dolby Digital, Dolby Digital EX, DTS-ES

Zatím poslední generace zvukových karet z dílen Creative Labs podporuje až 7.1 kanálový prostorový zvuk, certifikaci THX i specifikace Dolby Digital 5.1, Dolby Digital EX 6.1 a DTS-ES 6.1. Je postavena na osvědčeném (i přesto často kritizovaném) čipu Audigy, dokáže bez problémů přehrávat DVD, pro amatérské a poloprofesionální hudebníky je určena podpora ASIO a SoundFont 2.1. Karta je vybavena i digitálním SPDIF výstupem a CMSS (Creative Multi Speaker Surround) systémem, který je schopen převést jakýkoliv stereo signál na 5.1, 6.1 nebo 7.1 kanálový mix.

Kde a za kolik: Alzasoft.cz - 4 274,- Kč, CzechComputer.cz - 4 041,- Kč, Cybex.cz - 4 254,- Kč
(ceny včetně DPH)

TV tuner WinFast TV2000XP Expert

Vstup: S-Video, kompozitní RCA
Ukládání: MPEG1, MPEG2, MPEG4, WMV, VCD, DVD, MP3, WMA
Obraz v obraze: ano
Teletext: ano
Ovladače: Windows 98, 98SE, ME, 2000 a XP

Televizní tunery značky WinFast bývají obvykle zdrojem uznávané kvality za dobrý peníz. Fakt, že jsou mezi lidem počítačovým tolik oblíbené to jen stvrzuje. Model WinFast TV2000XP Expert umožňuje ukládat a editovat video a audio ve výše uvedených formátech, k čemuž je spolu s ním v balíku dodáván také software Ulead Video Studio 6.0, DVD MovieFactory 2.0 a Cool 3D 3.0. K dispozici je také dálkové ovládání, stereo FM a TV a samozřejmě teletext.

Kde a za kolik: Alzasoft.cz - 2 463,- Kč, CzechComputer.cz - 2 342,- Kč, Cybex.cz - 2 277,- Kč
(ceny včetně DPH)

Low-end - kdo šetří má za tři

Joystick Logitech WingMan Attack 3

Systémy: PC, Mac
Připojení: USB
Tlačítka: rapid fire, 11 programovatelných

Závěr dnešních vánočních tipů patří mimo jiné také hráčům, protože právě jim je určen joystick Logitech WingMan Attack 3. I přes svou relativně nízkou cenu (na trhu existují mnohem dražší konkurenti) disponuje vyspělými funkcemi, jako je tlačítko pro opakovanou střelbu (rapid-fire) a plynulé nastavování rychlosti kolečkem. Navíc je k dispozici také jedenáct dalších programovatelných tlačítek. Po ergonomické stránce mu není co vytknout, dobře si s ním poradí praváci i leváci.

Kde a za kolik: Alzasoft.cz - 808,- Kč, CzechComputer.cz - 734,- Kč, Cybex.cz - 748,- Kč
(ceny včetně DPH)

Kamera Trust SpyCam 100 Plus

Rozlišení: 0.3 Mpix, 352 x 288 bodů
Připojení: USB
Interní paměť: 8 MB

Malá, levná "zajímavůstka" od firmy Trust může sloužit jednak jako malý "špionážní" digitální fotoaparát, jinak také jako webová kamera. Rozlišení je minimalistické, ovšem takovýchto minimalistických obrázků se vám do 8 MB paměti vejde více než dost. Výhodou je miniaturnost - velikost 125 x 33 x 18 mm a váha 105g (s baterií).

Kde a za kolik: Cybex.cz - 1 464,- Kč
(ceny včetně DPH)

Klávesnice Genius KB-21e

Připojení: PS/2
Materiál: plast
Rozložení kláves: CZ

Komu se nechce zbytečně utrácet tisíce za futuristické klávesnice od Microsoftu nebo Logitechu, může zvolit elegantní, ale přesto cenově dostupnou variantu společnosti Genius. Na pohled fešný šedočerný design, přitom skvěle použitelný, disponuje například přídavnými tlačítky pro spouštění aplikací Word, Excel, kalkulačky, internetového prohlížeče nebo emailového klienta. Celkem je zde 21 tlačítek navíc a přídavné kolečko.

Kde a za kolik: CzechComputer.cz - 451,- Kč, Cybex.cz - 471,- Kč
(ceny včetně DPH)

Kde nakupovat?

Na internetu naleznete nespočet obchodů s počítačovým hardwarem. Tady je několik našich osvědčených doporučení:

www.alzasoft.cz
www.computershop.cz
www.creativesro.cz
www.cybex.cz
www.czechcomputer.cz
www.monima.cz

Příště: digitální fotoaparáty

Diskuze (11) Další článek: Televize od HP a Dellu budou z Tchaj-wanu a levnější

Témata článku: Hudba, filmy, seriály, Multimédia, Klávesnice bluetooth, Joystick, Fire TV, Rapid, Teletext, Periferie, Strong, Díl, Analog, Digitální vstup, Asio, Nákup, Klávesnice genius, Cmss, Dálkové ovládání, Attack, Připojená klávesnice, Genius, Logitech klávesnice, Trust, Jukebox


Určitě si přečtěte

Windows 10 May 2020 Update je venku. Odstraňuje hesla a přináší Linux

Windows 10 May 2020 Update je venku. Odstraňuje hesla a přináší Linux

** Jarní aktualizace Desítek přináší dost novinek, jsou ale spíš menší ** Zlepšují se stabilita, rychlost i komfort ovládání ** Revoluce ve Windows 10 teprve přijde

Vladislav Kluska | 90

Jak vlastně funguje Flightradar24: Posloucháme letadla nad celým Českem

Jak vlastně funguje Flightradar24: Posloucháme letadla nad celým Českem

** Flightradar24 zobrazuje polohu letadel v reálném čase ** Když mu pomůžete sbírat data, dostanete nejvyšší paušál zdarma ** Jak to vlastně celé funguje a co je k tomu potřeba?

Jakub Čížek | 28

Šest nejlepších služeb a aplikací pro automatizaci online světa a chytré domácnosti

Šest nejlepších služeb a aplikací pro automatizaci online světa a chytré domácnosti

** Nastavte si automatiku na každodenní rutinní záležitosti ** Propojte online služby a chytrou domácnost ** Vybrali jsme šest nejlepších služeb pro automatizaci

Karel Kilián | 14


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 24 PC zdrojů

Jak využít umělou inteligenci

10 špičkových sluchátek s ANC

Playstation 5 vs Xbox Series X