Vánoční internetový pel mel

21. prosince 1999
Computer 24/99 SDÍLET NA FACEBOOKU TWEETNOUT
Kde najdete vánoční koledy, kompletní scénář Mrazíka, úpravy vašich Windows do sváteční podoby a spoustu dalších zajímavostí.
Kde najdete vánoční koledy, kompletní scénář Mrazíka, úpravy vašich Windows do sváteční podoby a spoustu dalších zajímavostí.

Čeho jiného by se měla týkat dnešní sbírka www odkazů, než právě blížících se Vánoc. Je celkem překvapivé, že na českém Internetu neexistuje server, který by se těmito svátky zabýval komplexně – počínaje recepty na sváteční pokrmy přes zvyky, obyčeje a koledy a konče například přehledem akcí pořádaných na našem území. Celý záměr by šlo nenásilně zkombinovat s e-komercí, takže by například na stránce s texty koled bylo možné zakoupit všechny písně ve formátu MP3 nebo na kompaktním disku. Na adrese www.vanoce.cz, která by pro tento účel byla zcela ideální, se nachází "pouze" Český Amazon, pokud do svého browseru zadáte www.jezisek.cz, narazíte na jedinou stránku s přáním veselých Vánoc a nového roku – nic víc. Kromě několika českých stránek se tedy dnes podíváme i do zahraničí. Doufejme, že za rok bude situace v našem internetovém rybníce o pořádný kus lepší.

Začneme vánoční hudbou. Jeden z nejlepších serverů nabízející současnou hudbu ve formátu MIDI Fresh MIDIs.com připravil pro své návštěvníky speciální vánoční kolekci čítající 55 skladeb, jako jsou Rolničky či Tichá noc. Soubory si můžete stáhnout buď jednotlivě ze stránky Fresh MIDIs - Christmas MEGA Special!, nebo všechny naráz zabalené v ZIPu. Doporučuji ale zvukovou kartu s kvalitní WaveTable syntézou, protože klasická FM syntéza vás v tomto případě rozhodně do vánoční nálady nedostane...

Tak, to bychom měli hudbu. Ale co vaše Windows – vypadají vánočně? Jestliže se celý rok díváte na stále stejnou pracovní plochu a stejný spořič obrazovky, pak byste určitě měli navštívit FreeChristmasSavers.com, kde na vás čeká sbírka spořičů obrazovky, themes či obrázků, které si můžete umístit jako tapetu na pracovní plochu. Co je velmi důležité – veškeré nabízené programy a soubory jsou, jak ostatně napovídá název stránky, zadarmo.

Patrně nejlepší český informační servis o Vánocích připravila Pražská informační služba ve své příloze. Kromě zvyků, tradic a obyčejů tu najdete přehled vánočních koncertů, výstav, bohoslužeb, jesliček a trhů. Nechybí ani sbírka receptů na různé pokrmy či texty k několika koledám.

Když jsme se dostali k vánočním zpěvům, kterými můžete (máte-li podobné hlasové dispozice jako já) děsit sousedy a spolubydlící zvířectvo, budou se vám hodit texty několika českých koled.

Řada z nás stráví vánoční svátky ve společnosti televizní obrazovky. Pokud se na televizní přijímač nehodláte dívat od rána do večera, budete potřebovat televizní program. Přehled několika serverů připravil v červnu pro Živě Tomáš Holčík ve svém článku Co hrají dnes v televizi? Já osobně doporučuji TVprogram, který disponuje velmi dobrým vyhledáváním, díky němuž snadno a rychle zjistíte, že například populárního Mrazíka vysílá ČT1 na Silvestra v 16.20. Mimochodem kompletní scénář této kultovní pohádky najdete na adrese http://members.xoom.com/_XMCM/richtr/mrazik.html.

Pokud budete posílat vánoční přání v MS Outlook Expressu, mohla by se vám hodit některá ze šablon, které najdete na stránkách Microsoft Home Publishing. Výběr sice není příliš široký, ale vaše přáníčka budou vypadat mnohem lépe a především neotřele. Stejně tak můžete využít nabídek některého ze serverů nabízejících odeslání elektronické pohlednice. Přehled deseti z nich najdete na Živě v článku Odkud poslat elektronickou pohlednici?

Velmi pěkný vánoční server mají na Slovensku na adrese www.vianoce.sk. Kromě mnoha receptů tu najdete i sekci Pre najmenších, kde si děti mohou zahrát několik her, nebo poslat vzkaz Ježíškovi (alespoň tady se nenechali zmanipulovat americkým Santa Clausem...).

Neměl bych zapomenout ani na americký Christmas.com, nabízející snad téměř vše, co se kolem vánočních svátků točí. Jsou tu symboly Vánoc, kde se například dozvíte něco z historie vánočního stromečku, stejně tak můžete zjistit, jak se slaví tyto svátky v téměř 200 zemích po celém světě (nechybí ani Česká republika).

Pokud byste si chtěli uvařit tradiční anglický vánoční puding (prý chutná dost nechutně a podle ingrediencí se zdá, že to bude pravda), najdete recept na stránce http://www.caribcon.com/xmaspas.html. Nezbývá než popřát dobrou chuť.

Nuž, ještě snad vánoční stromeček. Český národ má soutěživou povahu, proto se shánění dřeviny, kterou na Štědrý den ověsíte skleněnými cetkami a hliníkovým řetězem, často proměňuje v boj o to, čí stromeček bude ten nej (obyvatelé panelových domů jsou v nevýhodě, protože jsou limitováni maximální výškou stromu do 2,5 metru...). Chcete-li vidět, jak vypadá strom, který vyhrál letošní soutěž California Christmas Tree Association's, koukněte se na stránku vítězů, kde najdete nejhezčí kousky všech druhů a kategorií. Raději nedomýšlím, kolik by takové stromečky stály u nás...

Zbývá snad jen vyzdobit vánočními motivy své webové stránky. Několik desítek animovaných gifů najdete například na serveru Sanmok.co.uk. Pozor, ať se vám z těch hýbajících Santa Clausů, sněhuláků, balíčků a nevím čeho ještě nezatočí hlava! Pokud by vám to nestačilo, doporučuji stránku Christmas GIF and JPG - Clipart and Graphic Images.

To by snad pro tentokrát stačilo. Nezapomeňte popřát všem bližním, nakupujte dárečky, vařte a pečte, zpívejte a hlavně přežijte vánoční svátky ve zdraví. Tak šťastné a veselé!

Váš názor Další článek: Computer 24/99

Témata článku: Windows, Fresh, Tichá noc, Christmas, California, Televizní obrazovka, Česká televize živě, Sbírka, Animovaný GIF, Česká televize dobré ráno, Sněhulák, Mel, Vánoční stromeček, Cetka, Program televize dnes, Santa ClausMusk v e-mailu varuje před bankrotem SpaceX. Ohroženy mohou být starty raket i Starlink

Musk v e-mailu varuje před bankrotem SpaceX. Ohroženy mohou být starty raket i Starlink

** Elon Musk popsal v e-mailu kritickou situaci kolem motorů Raptor ** Pokud se potíže nevyřeší, může firmě hrozit bankrot ** Sám Musk zrušil dovolenou a šel pracovat na výrobní linku

Karel Kilián
StarshipSpaceXElon Musk
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Rusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice
Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Nad 3,5mm jackem se smráká. Sluchátkový konektor příští rok nejspíš zmizí i z levných telefonů

Nad 3,5mm jackem se smráká. Sluchátkový konektor příští rok nejspíš zmizí i z levných telefonů

** Před pár lety byl 3,5mm konektor nepsaným základem každého telefonu ** Od premiéry iPhonu 7 to však jde s jackem strmě z kopce ** U drahých telefonů chybí úplně a začíná mizet i z modelů střední třídy

Martin Chroust
Střední třída3,5mm jack
Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

** Pixely už jej mají, postupně se přidávají další mobilní výrobci ** Android 12 přináší spoustu softwarových novinek a vylepšení ** V našem seznamu se dozvíte, kdy aktualizace dorazí i na váš telefon

Martin Chroust
Android 12Aktualizace softwaruSmartphony